Prikazati pojedinačan prilog
  #30  
Staro 09.05.2009, 18:11
Grga Grga je offline
Iskusni korisnik
 
Registriran : 03.02.2007
Starost: 68
prilozi: 497
Zahvaljivao se: 28
Dobio je 67 zahvalnice(a/u) za 49 priloga
Po "Enigminom" nalogu pichim dalje po Troji

Ne vjerujem da su na ovako građenim brodovima, Grci doplovili do Troje, jer Homer ne pominje samo vesla, već povoljan vjetar , što ukazuje na jedrenjake (prva slika).
Jedan primjer...Po nalogu bogova nimfa Kalipso pušta Odiseja iz ''zarobljeništva'' na otoku Ogigija i usput mu je morala dati brodić sa jedrima kako bi otplovio svojoj kući. Nigdje se ne pominje zbog čega je Odisej zaostao za pobjedničkom grčkom flotomposlije rata sa Trojancima. Jednostavno je zalutao na nekom ''nepoznatom moru''... Ima li naznaka bilo kakvog dokaza za postojanje misterioznog otoka Ogigije?
Ima...
Evo jedne fotografije, a svoje objašnjenje ponudit ću vam kad dobro razmislite šta vidite... Koji dio svijeta bi ovo mogao biti (druga slika)?

Tek kada je grčka flota došla do trojanske obale, kada su se, po ratnom zakonu, razmjestili na kopnu, pješadija je, pod punom ratnom opremom - oklopima, štitovima, mačevima i kopljima - bila spremna krenuti prema dobro utvrđenom gradu. Od mora do zidina trebalo im je četiri sata pješačenja...
Četiri sata pod punom i teškom ratnom opremom.
Ako običan pješak za sat vremena pređe oko pet kilometara, ova vojska nije mogla više od četiri. Četiri sata puta četiri kilometra je oko šesnaest kilometara, otprilike... (treća slika)
Schliemannova Troja na turskom dijelu Male Azije skoro je uz samu morsku obalu... (četvrta slika)
Ovo je druga velika pogreška pri tumačenju Homerova opisa drevnog epa.
Mislim da ne moram puno objašnjavati na koji grad i na koju državu mislim kada sam, po starim Homerovim govorima, pokušao geografski locirati Troju. Drevna i legendarna, zaboravljena i mitska, grad i država, Troja, Ilij ili Pergam upravo su ovdje – na prostoru grada Skadra u Albaniji.
Skadar...
Nekad davno glavni grad svih Ilirskih plemena, potomaka naroda na ovim našim područjima. Samo u Skadru uklapaju se skoro svi događaji opisani u Ilijadi i Odiseji. Imam nepobitne dokaze bez iti jedne promjene teksta u ovim epovima, osim na mjestima gdje ni Homer nije bio siguran u svoje pričanje.
prikačene grafike
Tip dokumenta: jpg grcki brod pred Trojom.jpg (28,9 KB, 34x prikazano)
Tip dokumenta: jpg Mljet.jpg (14,0 KB, 44x prikazano)
Tip dokumenta: jpg morska karta3.jpg (10,2 KB, 32x prikazano)
Tip dokumenta: jpg morska karta2.jpg (6,9 KB, 27x prikazano)
odgoovorite sa citatom