Prikazati pojedinačan prilog
  #496  
Staro 12.01.2014, 23:49
Grga Grga je offline
Iskusni korisnik
 
Registriran : 03.02.2007
Starost: 68
prilozi: 497
Zahvaljivao se: 28
Dobio je 67 zahvalnice(a/u) za 49 priloga
ObeliX
...eh ,detektori bi lako razrijesili tu dilemu... ima ili nema predmeta iz tog perioda...

Iskreno, jedna od mojih najvećih želja je prošetati s detektorom metala od ušća Bojane (Bune) do Skadarskog Jezera, naravno, s grupom albanskih i crnogorskih arheologa. Problem je debeli sloj mulja u Bojani i jezeru. Pomenuo sam već da je u vrijeme trojanskog rata nivo Jadrana bio niži za dvadesetak metara, Bojana je bila puno niža i brža...
A Skadarsko Jezero?
Andesilić kaže da mu se nivo spusti za samo 7 metara nastala bi golema poljoprivredna površina u obje države. Zamislimo sada nivo 20-tak metara niže...
Homer u jednom dijelu Ilijade kaže:
Kada je Ahil ubio Hektora odvukao ga je u grčki tabor i na razne načine mrcvario njegov leš. Najviše ga je vukao po tlu vezanog za konja. Onda su mu bogovi naredili da mora Hektora vratiti u Troju. Po njega je došao osobno njegov otac, kralj Prijam, a Ahil mu, kao najvećem neprijatelju, nije smio ništa nažao učiniti, nudio mu je čak i pratnju do ''virovite i brze'' rijeke Ksant, gdje ga je već čekala lađa i odvezla na drugu obalu...
Enver Hodža je maksimalno zanemario prošlost i nije dozvolio nikakva arheološka iskapanja. Unazad desetak godina sve se promijenilo. Da sam na mjestu albanskih i crnogorskih arheologa prvo bi pregledao što se krije u debelom sloju mulja pomenutih lokacija.
odgoovorite sa citatom