Prikazati pojedinačan prilog
  #44  
Staro 28.01.2008, 22:29
Ljuba
Gost
 
prilozi: n/a
Merac dubine na detectoru

Citat:
citat od Vumi Prikažite prilog
Pokazivac dubine na detektoru je relativna stvar i ne znaci da je tacan. Svaki pokazivac dubine je stelovan na odredjene predmete tako da pri pronalasku nekih drugih predmeta on ne pokazuje tacnu dubinu. Ne znam kako radi tvoj detektor ali recimo fisherov CZ 7 ima takodje pokazivac dubine. On je stelovan (justiran) na americke srebrne novcice (ne znam sad tacno koje). Znaci kada bi ti trazio te novcice onda bi ti detektor mozda i pokazao prilicno tacno dubinu na kojoj se isti nalaze, stime da bi oni morali lezati vodoravno u zemlji. Ja o tome razmisljam ovako: ako pokazivac, na skali od 1-10, pokaze da se predmet nalazi recimo na 8 (sto bi odgovaralo ca 20cm ako se ne varam) i ja iskopam recimo 20 cm duboko i jos uvijek ne pronadjem predmet, za mene to znaci da se radi o vecem predmetu na vecoj dubini. Takodje se moze reci da se tu nalazi i manji predmet ali na manjoj dubini. Nadam se da me razumijes sta sam htio reci. Znaci ako pokazivac pokazuje da se radi o srebrnom 1$ i on se nalazi (po pokazivacu) na 20cm i ti na toj dubini ne pronadjes taj novcic onda se na vecoj dubini nalazi predmet veci od toga novcica. Znaci ovdje se moze pricati o nekakvoj proporcionalnosti velicina-dubina. Na samom pocetku trazenja sa fisherom ja sam gledao na kojoj se dubini nalazi pronadjeni predmet sto je cisto gubljenje vremena. Sada jednostavno kopam. Svi ti pokazivaci su relativna stvar i cesto grijese. Ovo poznajem i kod Explorera II, posto moj prijatelj takodje ima problema sa tumacenjem vrijednosti prikazane na displayu . Sve prikazane vrijednosti zavise od velicine, dubine i polozaja pronadjenoga predmeta a mi ne znamo kako on u zemlji lezi da bi mogli tacno protumaciti dobijenu vrijednost. Znaci bolje je i koji put vise kopati nego ostaviti neiskopano .
Ja bih imao da dopunim nesto u vezi meraca za dubinu nalaza.Merac dubine na svim detektorima na kojima je ugradjen iskljucivo pokazuje oko 12 inca.To nije u vecini slucajeva stvarna dubina detektora.Ovaj merac sluzi da ako detektor poka ze cilj pod pretpostavkom vece dubine da se pazljivo kopa i tek kada merac pocne da registruje treba biti obazriv kod nalaza jer moze u zemlji biti:eksploziv,moze se ostetiti predmet u zemlji i sl.To govorim zbog toga jer naprimer:u prospektu za neki detektor stoji dubina traganja 1,2m onda je besmisleno poverovati da i merac pokazuje takvu dubinu kod detekcije.Primam kritiku ako neko zeli da me ispravi u tome Ljuba