TEMA: emisija
Prikazati pojedinačan prilog
  #12  
Staro 20.02.2013, 18:35
Korisnička slika od banebeograd
banebeograd banebeograd je offline
Mladi arheolog
 
Registriran : 21.03.2006
mjesto: Srbistanski tamni vilajet
prilozi: 994
Zahvaljivao se: 19
Dobio je 44 zahvalnice(a/u) za 31 priloga
pretorijanac,
izbegavam da se u svojim postovima bavim zakonima koji regulisu ovu oblast jer onda svi mi koji se bavimo ovim hobijem lagano klizimo ka tankom ledu kroz koji mozemo da propadnemo,
zato mi smeta kad neko tako olako tumaci zakone kako bi on voleo da su pisani i kako njemu odgovara...

ovo si ti rekao
Citat:
citat od Pretorijanac Prikažite prilog
Nalazac arheologije je i njen vlasnik, tako da moze da bira hoce li je prodati muzeju ili kolekcionaru.
a ovo zakonodavac

Члан 28.
Ко ван организованог истраживања ископа из земље, односно извади из воде добро које ужива претходну заштиту, дужан је да о томе одмах, а најкасније у року од 24 часа, обавести надлежну установу заштите културних добара и министарство надлежно за унутрашње послове.

nije mi jasno kako si ti na osnovu ovog clana uspeo da protumacis da je nalazac = vlasnik,
te da nalazac ima izbor sta da radi sa nalazima
kad je uputstvo sta i kako kod nalazenja uciniti sasvim razumljivo i nedvosmisleno napisano

na dalje sledi nekoliko primedni iz prakse...
ako nadjeni predmet nisi prijavio nadleznom organu , ucinio si povredu zakona , tj krivicno delo.
samim tim, a analogno zakonima koji su regulisali tu oblast neprijavljeni predmet postaje predmet krivicnog dela,
pa tako i trgovina tim predmetom je samo jos jedno krivicno delo u nizu.

to sto je predmet krivicnog dela u odredjenom trenutku postao deo necije kolekcije,
ne znaci po automatizmu da je ono legalizovano jer ne postoji nikakav dokument , sertifikat od nadleznih organa
vec samo da je taj navodni "kolecionar" u realnoj opasnosti da mu se "kolekcija" oduzme jer postoji osnovana sumlja da je sacinjena od predmeta iz krivicnog dela

btw , treba razlikovati kolekcionare i "kolekcionare"
oni prvi imaju legalne sa svim papirima kolekcije ciji su predmeti dokumentovani i poznati nadleznim ustanovama,
i do njih dolaze na legalnim aukcijama kod legalnih prodvaca.
dok ovi drugi koji isto tako sami sebe zovu "kolekcinarima" do primeraka za svoje kolekcije dolaze na sve druge nacine samo ne preko zvanicnih organa koji imaju dozvolu za njihovu kupoprodaju.
upravo zbog ta dva razlicita oblika trgovanja tj robe bez i robe sa legalnim tj poznatim poreklom postoje i razlicite cene na trzistu.

uostalom kome je stalo da se informise na ovu temu nek potrazi zakone po internetu pa nek sam zakljuci sta je legalno sta nije
odgoovorite sa citatom
Korisnici koji su se zahvalili korisniku banebeograd na prilogu