TEMA: emisija
Prikazati pojedinačan prilog
  #20  
Staro 20.02.2013, 22:29
Korisnička slika od Banatski šetač
Banatski šetač Banatski šetač je offline
Mladi arheolog
 
Registriran : 05.12.2011
mjesto: Menjam se da me ne promene!
Starost: 51
prilozi: 667
Zahvaljivao se: 106
Dobio je 165 zahvalnice(a/u) za 67 priloga
Evo još male dopune u vezi pisanja o Zakonu o kulturnim dobrima i onoga što je Banebeograd istrgao iz člana 28. gde se kaže da "onaj ko van organizovanog istraživanja iskopa iz zemlje ili izvadi iz vode dobro koje uživa prethodnu zaštitu dužan je da odmah i tralala...

U prethodnom članu opisuju koja su to dobra koja uživaju prethodnu zaštitu gde piše, citiram : 1) nekropole i lokaliteti s arheološkim, istorijskim, etnološkim ili prirodnjačkim sadržajem; stara jezgra gradova i naselja...

Dakle, tu piše ono što već znamo, a to je da je zabranjeno kopati na evidentiranim arheološkim lokalitetima!!! A nigde ne piše da je zabranjeno kopati kod moje babe u bašti i da to moram da prijavim u roku od 24 časa. Čak su "pametni" zakonodavci ovde napravili rupu u zakonu na taj način što su rekli da ukoliko ipak kopaš na nekom kulturnom dobru koje uživa prethodnu zaštitu ( čitaj: arheološki lokalitet) imaš vremena 24 časa da se pokaješ i predaš dobro koje uživa prethodnu zaštitu i za to još dobiješ i nagradu kako stoji u ovom zakonu, opet citiram Zakon: Nalazaču predmeta iz stava 1. ovog člana pripada novčana nagrada ako u otkrivanju stvari nisu korišćena sredstva budžeta.
Visinu nagrade iz stava 2. ovog člana utvrđuje ustanova zaštite kojoj se predmet daje na čuvanje...

Tako da to vam je to, dragi moji! Ne idite po evidentiranim lokalitetima, a ono što nađete kod babe u bašti niko vam ne može oduzeti !!!
odgoovorite sa citatom