Prikazati pojedinačan prilog
  #141  
Staro 23.10.2009, 21:26
Grga Grga je offline
Iskusni korisnik
 
Registriran : 03.02.2007
Starost: 68
prilozi: 497
Zahvaljivao se: 28
Dobio je 67 zahvalnice(a/u) za 49 priloga
Visina vode u morima

Morao sam prepisati poneki znanstveni podatak samo da se uvjerite kako visoko školovane osobe mogu svašta izjaviti, samo da pokažu koliko su pametni. Paralelno vjeruju i u Boga i u evoluciju. Zato bi najbolje bilo da Gospodin Bog (Jahve) stisne svoje sudbonosno dugme, resetira sav život na Zemlji i stvori jedan bolji, pravedniji, iz početka i u pećinama.
Znanstvenicima je zagonetka i desetak metara morskom vodom potopljeni dio stare Aleksandrije. Šta je tu toliko čudno? Pa zar i u Veneciji nisu iskopavali dijelove nekadašnjega pristaništa nekoliko metara ispod današnje luke. Osim toga Veneciju često preplavi plima i ne bi me iznenadilo da budu primorani izgraditi novu luku na nekom povišenom prostoru, van domašaja morske vode.
Crkva Svetoga Vlaha u Dubrovniku sagrađena je na temeljima jedne starije crkve, a ova starija na temeljima još starije. Ništa neobično osim što su najstariji - donji temelji - nekolko metara ispod nivoa vode u Jadranu...
A dok se konačno ne dogodi toliko pominjani biblijski i Jahvin ''smak svijeta'' vratimo se mi Homeru, njegovoj Ilijadi, Jasonu i Argonautima. Osobno objašnjenje plovidbe Jazona s Agonautima i naglom nestanku dinosaura počeo bih u egipatskoj Aleksandriji i Kleopatrinim dvorima...

Arheološki nalazi u okolini Aleksandrije najzornije pokazuju kako je za vrijeme vladavine zadnje egipatske kraljice Kleopatre voda bila deset do dvadeset metara niža nego što je danas. Neću puno pisati o njezinom životu već o važnim (podvodnim) novootkrivenim arheološkim nalazima. Nedavno je na dubini od desetak metara otkriven i istražen potopljeni dio Aleksandrije. Grad je očito bio sagrađen na obali mora, što dokazuje moju pretpostavku o dvadesetak metara niže vode od današnje, a vidljivo je, naprimjer - i na Mljetu. Arheolozi su sigurni u još jedan važan podatak. Potopljeni dio grada srušen je u nekakvoj golemoj kataklizmi, jer su skoro sve građevine ležale okrenute u istom smjeru. Pronađen je i zlatni nakit čiji su ga vlasnici u paničnom bijegu ostavili... ili poginuli. Pretpostavka ove tragedije mogao bi biti nekakav veliki plimni val...
Plimni val!?
Baš to, golemi plimni val jedini je uzrok tragedije...

U lijepim hramovima živjela je zadnja egipatska kraljica Kleopatra, potomak loze Ptolomejevića. Ptolomej je, za čitatelje koji nisu znali ovaj podatak, bio general Aleksandra Makedonskog, a Aleksandrov otac Filip rodom je iz obitelji Karanović. Aleksandar je u svojim ratnim pohodima uvijek nosio Ilijadu. Umro je s ovom knjigom ispod jastuka. Zanimljivo!? Zašto mu je toliko bila važna ova knjiga!?
Možda Skadar krije odgovore na neka pitanja...
Po ovoj logici, ako su se trojanski ratovi vodili između 3.000 i 2.000 godine prije Krista, onda smo, gledajući pejzaž Mljeta, dobili neriješiv misterij nad misterijima, ali samo na prvi pogled.
Objašnjenje je vrlo jednostavno, a da još malo zakompliciramo prirodne fenomene pogledajte neke od brojnih fotografija snimljenih na različitim lokacijama po svijetskim morima i oceanima ...

Između crvenih crta rastao je nivo vode onom brzinom kojom se topio led na Sjevernom polu, računajući ovdje i na Grenland. Znači da je do gornje crvene crte, u ljetnom godišnjem dobu bila voda, a do donje - led - dok se nije dogodila prva kataklizma svjetskih razmjera, kada se nivo vode naglo spustio na visinu označenu žutom bojom. U drugoj velikoj kataklizmi svjetskih razmjera, najvjerojatnije biblijskom općem potopu, još jednom se voda spustila, možda istom visinom kao prvi put, samo što je erozija tla tijekom par tisuća godina popunila morska dna i podigla vodu na današnji nivo – označen roza bojom...
Na Mljetu je sasvim drugačija priča. Do prve kataklizme nije uopće bilo morske vode, osim možda jezera u kojega se ulijevala rijeka Po. Nivo vode bio je puno niži od označenoga (roza boja), a nakon prve svjetske globalne kataklizme voda je naglo (vjerojatno kroz Otranska Vrata) popunila jadranski bazen do visine označene žutom bojom, dok se u drugoj (biblijskoj) kataklizmi spustila, puno niže od oznake crtom roza boje, ali se tijekom vremena erozijom tla vratila na današnji nivo...
Jeli vam postalo imalo jasnije? Ako nije idemo dalje sa slikovito i tekstualno vidljivima dokazima.

Na Mljetu vidimo dva, a na Karibima, Malti i Irskoj tri nivoa morske vode. Područja sam odabrao sasvim slučajno, između mnoštva sličnih u cijelom svijetu, , jer mi panorame najviše odgovaraju za objašnjenje ove zagonetke. Ima još nešto zanimljivo što se jako lijepo uočava. Gornji nivo trajao je duži period, što se dobro vidi po oštećenju kopna. Drugi nivo vode očito nije dugo trajao, jer je erozija kopna, odnosno, vodom podlokana stijena, vrlo plitka, dok je treći, današnji, najoštećeniji, što upućuje na činjenicu da je najduže trajao. Po nekakvoj logici, ako je za vrijeme starog Rima, prije 2.ooo godina, nivo vode bio još desetak metara niži od današnjeg, nije teško zaključiti da se dvije katastrofalne promjene na Zemlji nisu dogodile baš tako davno, kako nas uvjerava znanost. Nešto ne štima kod proračuna starosti Zemlje, života na Zemlji, fosilnih ostataka, nestanka dinosaura, mamuta...
Da ne nabrajam dalje, uglavnom , mislim da metoda ispitivanja ugljikom C14 nije ni približno vjerodostojna. Izgleda da su Heziodovi opisi naraštaja ljudskod roda najbliži istini, a pomalo se podudaraju i sa pisanjem knjige nad knjigama – Biblijom.
Nisam uspio pronaći drugačiji način objašnjavanja navedenih zagonetki oko visine vode u svjetskim morima osim ovoga, tipično školskog, razumljivog za sve uzraste. Dakle, počinjemo s najobičnijim magnetima kakvim smo se oduvijek kao djeca igrali...

A dok magneti ne dođu na red, za moje forumaše (koji ovo još ne znaju) evo jednoga staroga vrlo poznatoga grada na vrhu jedne planine u Andama...
prikačene grafike
Tip dokumenta: jpg Irska.jpg (19,1 KB, 8x prikazano)
Tip dokumenta: jpg Malta.jpg (59,1 KB, 7x prikazano)
Tip dokumenta: jpg Mljet.jpg (22,8 KB, 9x prikazano)
odgoovorite sa citatom