Prikazati pojedinačan prilog
  #827  
Staro 31.08.2023, 21:30
Grga Grga je offline
Iskusni korisnik
 
Registriran : 03.02.2007
Starost: 68
prilozi: 497
Zahvaljivao se: 28
Dobio je 67 zahvalnice(a/u) za 49 priloga
Nilometar

Otok Roda na rijeci Nil u egipatskom glavnom gradu Kairu ima poseban arheološki lokalitet. Nema puno sličnosti s amfiteatrima, ali ako ga pažljivije pogledamo i malo razmislimo sve se očigledno mijenja. Znanstvo i arheologija uvjeravaju da je to drevni mjerač visine vode u Nilu, pa su ga i nazvali „nilometar“. Mislim da nisu baš u pravu, pa ga moram malo usporediti s amfiteatrima?

Nilometar na Rodi je najstarija slična građevina iz tog razdoblja, koja je u Egiptu preživjela izvorni oblik. Njegova je funkcija bila mjeriti vrijeme i vrstu godišnje poplave Nila i regulirati mu vodostaj, a stručnjaci za konstrukciju ''nilometra'' kažu da je sofisticiran instrument, koji radi na principu spojenih posuda.

Sastoji se od bunara, dubine oko 10 metara, a puni se vodom iz Nila kroz tunele iskopane u tri razine. U središtu bunara nalazi se mramorni stupac visok 8.5 metara, šesterokutnog oblika, koji omogućuje lak protok vode kroz unutrašnjost, kako bi se navodno smirila vode na razini mjerenja, do kojeg se silazilo kamenim stepeništem.

Meni su neprihvatljiva tri tunela i središnji mramorni "mjerač" visine vode, jer samo jedan tunel je dovoljan, ako su znali za zakon spojenih posuda, ali opet, možda su tri tunela zaista zbog nekakvog efrkta i potrebna, jer stari majstori nisu bili neiskusni i blesavi. Na mramornom stupu je previše kvadratnih udubljenje istog oblika kao "slot" antene. Antene su i na zidovima pokraj stepeništa, gornji dio građevine iznutra ima oblik slavoluka, a izvana je oblika obeliska i piramide. Mislim da je ova građevina bio odašiljač koji je elektronski slao podatke izmjerenog vodostaja, ali i možda nekog drugog mjerenja, koja niti meni nisu baš za sada jasna. Uglavnom, ovaj "nilometar" nikako nije, niti prije, niti sada - mehanički mjerač visine vode u rijeci Nil...
prikačene grafike
Tip dokumenta: jpg n2.jpg (35,3 KB, 7x prikazano)
Tip dokumenta: jpg n1.jpg (29,1 KB, 5x prikazano)
odgoovorite sa citatom
Korisnici koji su se zahvalili korisniku Grga na prilogu