Prikazati pojedinačan prilog
  #13  
Staro 30.05.2005, 02:23
dragan3
Gost
 
prilozi: n/a
Dragan3

Moram i Ja da se ponovo javim posto je na moje pisanje izbila frka. Hocu da kazem da Zeljkovu knjigu ja imam a takvu knjigu moze napisati samo veliki poznavalac i strucnjak za metal detektore.Ali ova tema je mnogo interesantna i VAZNA da bi se izbegle eventualne nejasnoce i nedoumice pri otkopavanju blaga i trazenju istog.Evo moje iskustvo:S obzirom da sam masinski inzinjer na fakultetu smo dodirivali teme oko patine.Patinu hvataju plemeniti metali koji ako sede dugo bez dodira vazduha mogu imati odnosno osloboditi u dodiru sa vazduhom otrovan oksid koji ako se udahne u tom momentu moze imati opasne posledice ( delimicno ili trajno trovanje ).Zato treba obratiti paznju ako se naidje na zatvoren cup. To ne vazi za sitan , rasejan, pojedinacan novac.Znam za cetiri cupa od mojih prijatelja koji su iskopani ali se nista lose nije desilo, mada su preduzimali mere opreza.I ja sam nasao jedan mali cup na pola metra dubine ali ga nisam otvarao odmah vec kuci u vodi ali kad sam ga rasipao u njemu su bili stari bugarski metkovi.Trebaju se javiti oni koji su nasli cupove sa zlatom da nam kazu kako su ih otvarali i koje su tehnike koristili.
Sto se tice da je neko nesto sanjao znam samo jedan slucaj za koji odgovorno tvrdim da je baba sanjala tacno mesto a ja sam vise puta isao na takva mesta ali uvek dzabe + troskovi.
Neka se javljaju svi koji su iskopali ili isceprkali nesto da nam kazu kako su stigli do informacija nalazista i kako su izvadili taj subjekat. Takodje je vazno pri dodiru sa patinom na licu mesta dali su nosili rukavice ili su pipali golim rukama ( na primer kako treba odraditi iskrseni cup )
odgoovorite sa citatom