Prikazati pojedinačan prilog
  #16  
Staro 20.02.2008, 21:26
Korisnička slika od pike.sch
pike.sch pike.sch je offline
Mladi arheolog
 
Registriran : 16.12.2007
mjesto: panonia
Starost: 52
prilozi: 2.176
Zahvaljivao se: 145
Dobio je 574 zahvalnice(a/u) za 242 priloga
Ma sve je to pohlepa. Svi mi dobro znamo da je u oranicnom sloju zemlje skoro sve pokupljeno i da dublje jos ima nesto. Neznam ni jednog tragaca koji nije makar jedared duboko orao sam ili sa nekim. Cak novi tragaci kupe prvo jednobrazni plug pa onda detektor. A koliko nas ima u Sremu da na jedan teren dodje po dva i vise tragaca. Neki su vise aktivni neki odu par puta godisnje. Problem je u nama samima. Sta bi bilo da su kojim slucajem braca Kozjak odneli avarski pojas u bilo koji muzej pa makar dobili i 1 % vrednosti pojasa. Muzeji, novinari i ostali bi ih slavili ovako sta su dobili, par meseci zatvora, osramoceni bez ijednog evra (maraka u to vreme) u dzepu gde ih kad se god pojavi nesto u medijima uvek pomenu kao najveci kriminalci mada to nisu. Jednostavno ih je sreca posluzila da bi ih kasnije napustila.Jesmo li i mi kriminalci ili nekakva mafija? Istorija traganja je pocela sa pojavom prvih metal detektora a omasovila se pocetkom devedesetih usleg velike ekonomske krize gde su svi hteli da se obogate prekonoci. Znam za jednu pricu da je jedan tragac nasao jedinstveni predmet (ne bih da pisem o cemu je stvar) i prodao muzeju i to dva puta skuplje nego sto je dobijao od preprodavaca. Treba samo imati prijatelje u muzeju. Da muzeji nemaju para za otkup to svi znamo ali za nesto ipak ima para. Da je drzava nepravedna to znamo da su ljudi pokvareni i pohlepni to znamo ali sam za to da se vredniji (po znacaju za arheologiju) nalazi odnesu u muzej pa makar dobili zahvalnicu. Da li nam je svima stalo samo do para i pohlepe? Gde je tu ljubav prema numizmatici i istoriji. Ta nas je pohlepa i dovela do ovoga da nas hapse oduzimaju detektori i da kada bude dosao novi zakon i potpuno zabrane. Zna policija ko sve ima detektore ali nam nemoze nista jer zakonom nije zabranjeno posedovanje md. Ima i policajaca tragaca. Mi se svi zajedno moramo boriti na sve nacine da dobijemo zakon slican kao u Velikoj Britaniji i da na sve optuzbe odgovorimo na slican nacin kao sto je "Austrijanac" odgovorio dnevniku.Ako se nebudemo borili za svoja prava na sve moguce nacine onda ce nas zabraniti i gotovo. Nema predaje samo borba, do poslednjeg daha. Ne smemo ni te ljude koji sprovode zakon kao i one kojima je posao arheologija gledati kao najvece neprijatelje jer se tako nikada necemo legalizovati i nikada necemo dobiti zvanje arheolog amater nego zvanje teski kriminalac. Razmislite dobro sta nam je ciniti!!!
odgoovorite sa citatom