TEMA: Potop
Prikazati pojedinačan prilog
  #14  
Staro 08.05.2012, 22:49
Korisnička slika od Banatski šetač
Banatski šetač Banatski šetač je offline
Mladi arheolog
 
Registriran : 05.12.2011
mjesto: Menjam se da me ne promene!
Starost: 51
prilozi: 667
Zahvaljivao se: 106
Dobio je 165 zahvalnice(a/u) za 67 priloga
Tema je toliko široka i neiscrpna da je ne bismo prodiskutovali za celo buduće vreme trajanja Foruma ( a želim mu bar stotinak godina).

Kao prvo, postojalo je pra more Tetis koje je zahvatalo mnogo veću površinu nego što je to bilo Pananonsko more kome su obodi bili do planina Rudnik i Valjevskih planina ( otuda se Fruška Gora, Avala, Kosmaj, Bukulja i Venčac zovu ostrvske planine jer su strčale iznad Panonskog mora). Dakle, Tetis je imao mnogo šire razmere i postojao je pre Panonskog mora, a neke od fosila koje posedujem sa obronaka Stare planine (ili Balkana po kome je celo poluostrvo dobilo naziv) su starosti iz doba krede, što je nešto manje od 150 miliona godina. Zapravo, sam naziv Stare planine predstavlja toponim koji predstavlja masiv u samom osvitu našeg dela planete.
Što se Tuzle tiče mogu reći samo da i sama mora salinitet dobijaju od slanih stena, a ne slane stene da nastaju od mora. Ono što se dešava u pustinji je isparavanje slane vode i to je drugačiji proces od onog u solani u Tuzli. Najveće slano jezero u Sahari, Chott El Jerid, je jedan od takvih primera. Bio sam tamo i fatamorgane su neverovatne na toj površini, kao i mnogo drugih stvari. Zapravo i sa samog Atlasa imam dosta fosila koji govore o nekadašnjem pramoru, a verovatno ne o potopu.
Nadam se da ne udavih, al rekoh u startu da je neiscrpna tema
odgoovorite sa citatom