Prikazati pojedinačan prilog
  #695  
Staro 19.09.2016, 19:26
Grga Grga je offline
Iskusni korisnik
 
Registriran : 03.02.2007
Starost: 68
prilozi: 497
Zahvaljivao se: 28
Dobio je 67 zahvalnice(a/u) za 49 priloga
Danajska flota

Homer u detalje opisuje krajolik i pejzaž od grčkog tabora uz morsku obalu do zidina Troje. Prostor prema moru, gdje su bili poslagani grčki brodovi, sužavao se, pa je u trećem i četvrtom redu bilo najmanje brodova. Čitav tabor plovila bio je ispresijecan ulicama i putovima. Od kopna prema moru vodile su poprečne ulice. Između grčkog tabora i Troje prostirala se cvjetna livada u ilijskoj ravnici, zatvorena rijekama Skamandrom i Simoentom, koje su se kod grčkog tabora slijevale u jedno ušće. Ta ravnica bila je kao stvorena za bojište.
Iza ravnice dizao se, visokim zidinama od božje ruke obzidan grad i tvrđava Pergam, Troja ili Ilij, kako ga Homer već naziva. Grad je ležao na brežuljku i vidio se iz daleka. Bio je brdovit, strm i vjetrovit, ispresijecan mnogim ulicama. Na gornjem gradu, ili tvrđavi Pergamu, bile su Prijamova i Aleksandrova palača, Atenin i Apolonov hram, a na najvišem vrhu - Zeusov hram.
Iza Troje prostire se ilijsko polje, koje se pomalo dizalo tvoreći najdonju stepenicu šumovite i sniježne planine Ide. Ušća ove dvije rijeke danas su udaljena više od deset kilometara. Razmak je dovoljno širok za cijelu flotu od 1186 brodova, koji bi se komotno mogli posložiti u jednom redu. Čini se da ovdje netko griješi. Homer? Sumnjam. Prilično detaljno opisan je raspored grčkih brodova i njihovih saveznika. Čak su i danajski saveznici s brodovljem, te njihovom brojčanom posadom u detalje nabrojani, a pošto se u Ilijadi vremenski mora malo potrudit da bi se sve pročitalo ja ću navesti samo nekoliko flota s ljudstvom. Ilijada u stihu mora se pažljivo i oprezno čitati, da bi se shvatila bit napisanog. Najviše se nasmijem nekim današnjim teoretičarima koji proučavaju Homerova djela i javno uvjeravaju da Ilijadu znaju napamet. Ja se ne trudim naučiti niti ovih nekoliko stihova, jer koliko god puta ih pročitao moram razmislit što mi govore i na kraju zaključim da to nisu bili malo veći čamci, već lađe od pedesetak, čak i stotinjak metara dužine...

...''Ako mi vi, o Muze sa Olimpa, ne biste rekle, Vi egidonoše Zeusa o kćeri, koliko pod Ilij Došlo je ljudi, - a sada da kažem lađe i vođe''...

...''Mnogi iz grozdane Arne, iz Midije opeta drugi, I iz presvete Nise, Antedona, krajiškog grada. Sviju ih krene lađa pedeset, a u svakoj lađi Sto i dvadeset bješe momaka beotskih mladih''...

...''Samo se Nestor mjerio s njim, jer stariji bješe. S njime je crnih svega pedeset krenulo lađa''...

...''Sa Salamine Ajas povede dvanaest lađa, U red ih namjesti isti, gdje atenske stajahu čete''...

...''Sve je vodio te Diomed, grlati bojnik. S njima je krenulo sveg osamdeset crnijeh lađa''...

...''Njima je vojvoda bio Gerenjanin konjanik Nestor, Na put se poređa s njim devedeset prostranih lađa''...

Ako je u vrijeme trojanskog rata nivo vode Jadranskog Mora bio niži za samo dvadesetak metara, potpuno je drugačija slika o rasporedu grčkih brodova na obali. Mogli bi biti poslagani upravo onako kako opisuje Homer.

...''Prostor prema moru, gdje su bili poslagani grčki brodovi, sužavao se, tako da su stali u četiri reda, a u redu do mora bilo je najmanje brodova. Rijeke Skamandar i Simoent kod grčkog tabora slijevale su se u more''...


Kad su se sve lađe grupirale kod Peloponeza bio je golemi broj plovila. Ilijada kaže da su Grci (Heleni, Ahejci, Danajci ili Mirmidonci, sve ovisno kako su se u kojoj pokrajini zvali) u rat krenuli s 1186 brodova. Kada su stigli na odredište pred Troju brodove su izvukli na obalu i poslagali u četiri reda, s time da je u četvrtom redu, kraj morske obale, bilo najmanje brodova, jer takva je bila konfiguracija terena između ušća rijeka Skamandar i Simoent. Ako su brodovi u prosjeku bili široki pet metara i ako su ih u prvom, najudaljenijem redu od mora, posložili 455, u drugom 365, trećem 270, četvrtom 96, pa računajući i razmak među njima, dolazimo do dužine prvog, najdaljeg reda od mora, od otprilike pet kilometara, a četvrtog, najkraćeg, tik uz more, oko jednog kilometra. Naravno, ovo je moje slučajna i šablonska procjena.
Onda sam se opet malo potrudio da pronađem još poneki dokaz da su ušća rijeka Drim i Bojana bili znatno bliže jedan drugom, jer ne želim napisati nešto u stilu ''ja mislim'' ili ''ovako je nekada bilo pa se neprepoznatljivo promijenilo tektonskim poremećajem''.
Evo nekoliko fotografija da vas još malo držim u neizvjesnosti. Nadam se da pojedinci znaju što želim pokazati široj javnosti, a tako se lijepo vidi na satelitskoj snimci. Prostudirajte malo google kartu...
prikačene grafike
Tip dokumenta: jpg Danajski brodovi2.jpg (48,8 KB, 19x prikazano)
Tip dokumenta: jpg Danajski brodovi3.jpg (27,1 KB, 18x prikazano)
Tip dokumenta: jpg Danajski brodovi4.JPG (44,6 KB, 18x prikazano)
odgoovorite sa citatom
Korisnici koji su se zahvalili korisniku Grga na prilogu