TEMA: ALKE
Prikazati pojedinačan prilog
  #24  
Staro 29.06.2011, 22:09
Bucanero Bucanero je offline
Iskusni korisnik
 
Registriran : 23.03.2010
prilozi: 190
Zahvaljivao se: 5
Dobio je 78 zahvalnice(a/u) za 18 priloga
Cesto sam cuo price o alkama na kojekakvim liticama ili stijenama ili na vrhu kakvog dominantnog visa. Prica obicno ide "tu i tu se nalaze velike zeljezne alke za koje su se vezali brodovi", na pitanje dali si ih vidio obicno se odgovara "nisam ja ali mi je pricao djed" ili "jesam, bio sam jednom ali sad je to zaraslo nemoze se prici" ili "bile su gore ali su izrdjale i vise nista nije ostalo od njih". Zamislite, postojale su tu jos od panonskog mora a potpuno propale u zadnjih pedesetak godinia kad ih je taj djed zadnji put vidio. Mora da je u pitanju uticaj savremene civilizacije u vidu kiselih kisa i slicno. Ja jesam jako skeptican u vezi takvih i slicnih prica jer me iskustvo uci drugacije ali ne iskljucujem mogucnost da negdje i postoje alke ali nisu bile te srece da se za njih zaveze kakva mocna carska galija pa cak ni obicni izdubljeni balvan. Ako gdje postoji takva alka pre da je imala namjenu da se na nju veze kakv cekrk koji bi olaksao podizanje tereta na kakvu liticu ako bi uopste za tim bilo potrebe. Mozda su sluzile za vezivanje viseceg mosta preko kakvog kanjona i slicno.
odgoovorite sa citatom