Prikazati pojedinačan prilog
  #17  
Staro 08.01.2008, 05:46
KOMITSKI
Gost
 
prilozi: n/a
Aha ha ha ha... e odavno se nisam ovako dobro nasmejao, ali i malo iznervirao. Dok sam pisao ovaj, tek sada vidim, predugacki tekst i drugi nisu bili lenji, pa su i oni izbacili nekoliko novih bisera. Odakle vam ta ideja da su Srbi poreklom sa Himalaja, nemam pojma i pitam se ko je taj koji moze ovo da proguta?
Jel znas bre ti Pero gde su uopste Himalaji?
Evo pomocicu ti i jednom pricom iz mog licnog iskustva.
Upoznao sam se, igrom slucaja, u Rimu sa nekoliko Nepalaca. Ziveo sam u Rimu inace 10 godina. Ti Nepalci su mi bili na pocetku dosta interesantni sa onim njihovim beskonacnim ...ooom... oommm... om om om ... i tako u nedogled po ceo dan. Meni bi se zavrtelo u glavu od tog om-kanja, a jos oni budu za svo to vreme nad onim stapicima sto se dime i sto smrde i budu prakticno naduvani sa tim. Jednog dana ja cujem kako se dvojica tih Nepalaca glasno svadjaju i "dzapaju" i podsetili su me vec po tome na jedan narod, jer je nacin svadjanja bio identican. Ranije nisam imao prilike da ih cujem kako pricaju, jer su pricali uvek italijanski ispred mene, da ne bih pomislio da mi nesto pricaju iza ledja i to rade skoro svi uvidjajniji ljudi razlicitih naroda. Sto se tice Nepalaca, oni imaju tamnu kozu, takoreci crnu i mali su i niski i ne vislji od 1.60 m. i uglavnom neuhranjeni.
Ja inace govorim italijanski, engleski, ruski i bugarski. Odlocno se snalazim i sa spanskim i francuskim, jer su slicni italijanskom, a poznajem dosta i grki, a i neke osnove rumunskog i arapskog. S obzirom da sam iz Nisa, gde zivi 4000 Cigana ili Roma, znam dosta i od ciganskog jezika. Jos kao klinac sam iz zezanja terao jednog garagana da me nauci da brojim.
E ova dvojica Nepalaca su izgovarali neke reci koje su meni zvucile kao ciganski, ali u nekoj zavijenoj formi. I onda sam pricao sve sto znam na ciganskom sa njima. Pre svega sam brojao na ciganskom. Nadam se da niko nece da se uvredi sto kazem na ciganskom, jer mogu da govorim takodje i na romskom i to mi nije problem, ali imajuci prijatelje Cigane ili Rome, znam da se oni izjasnjavaju kao Cigani i da se ponose time, pa ih ja zato i ne zovem Romima. Ja sad vise i ne mogu da se setim tacnog izgovora brojki na nepalskom, jer mi je bilo totalno nebitno da zapamtim, ali je bilo izuzetno slicno sa ciganskim. Ako za broj 20 cigani kazu "bish", ovi Nepalci kazu nesto slicno kao "bishish" ili za 30 "trijanda" na ciganskom, Nepalci kazu "trijandish", pa sve tako od pocetka pa nadalje:
desh 10 deshish
bish 20 bishish
trijanda 30 trijandish
saranda 40 sarandish
pinda 50 pindish
ksinda 60
eptinda 70
okdonda 80
eninda 90
shel 100
Naravno, kao sto sam vec rekao i osnovne reci su takodje prakticno iste izmedju nepalskog i ciganskog. Dalje od toga nisam znao da ispitam, jer je znanje mog ciganskog jezika ograniceno. Kada sam izbrojao na ciganskom, ovaj Nepalac je skocio od radosti sa osmehom i rekao da govorimo isti jezik i da je Nepalski i Jugoslovenski isti i da me sve razume sto mu pricam. Ali on nije ukapirao da to nije moj jezik, vec ciganski ili romski, sve jedno. Napiminjem ponovo da se ne secam tacnog izgovora brojanja na nepalskom, ali tvrdim da je takoreci identicno sa ciganskim. Sto eto mozete negde i sami da proverite.
I povrh svega ovoga jos i jedan kuriozitet !
Na grckom se broji skoro isto kao i na ciganskom i nepalskom !!!
deka 10
ikosi 20
trianda 30
saranda 40
peninda 50
eksinda 60
efdominda 70
ohdonda 80
eneninda 90
ekaton 100
Aha ha ha ha... sta sve nisi znao Pero !
I moram obavezno jos nesto da ti kazem
Ako si ti Perune, Nepalac sa Himalaja, nemoj i druge da pravis na to.
Da smo na nekom drugom forumu ili chat-u rado bih ti mnogo recitije objasnio to ko je dosao sa Himalaja, a ovako, ovde sam primerno fin.
I da znate da nema smisla da prozivate nekog da je dosao sa Himalaja ! To deluje totalno idiotski i pokvareno. Zamisli da ti neko kaze da ti je tata dosao sa Himalaja ?! Mozda se ti ne bi ni uvredio, jer je mozda i stvarno dosao, al' eto mene je uvredilo, jer ja znam koji su to ljudi iz podnozija Himalaja tj. Nepala.
Zar nije lepse da se ovde pise i cita o iskopavanjima i pronalazenju i nacinu na koji to drugi rade, nego da se prostacki prepucavate i vredjate nekog sa koje je planine dosao. Jao Perune ...
odgoovorite sa citatom