Prikazati pojedinačan prilog
  #213  
Staro 21.02.2008, 21:13
Korisnička slika od banebeograd
banebeograd banebeograd je offline
Mladi arheolog
 
Registriran : 21.03.2006
mjesto: Srbistanski tamni vilajet
prilozi: 994
Zahvaljivao se: 19
Dobio je 44 zahvalnice(a/u) za 31 priloga
Citat:
citat od hermes.legend Prikažite prilog
Imam mapu koju je napisao sam Volcan Vojvoda, i na njoj pise, negdje na sredini pise ja Volcan Vojvoda i na kraju V.V. (B.B) 1769. Opisuje za bogatstva njihova bogatstva, i mapa je za dio blaga i jednoj knjigi koja navodno vodi do svih njihovih baogatstva
itd mapa je na kozi sa 7 strana i pisana je na starogrckom ali uspio sam je prevesti ali ne mogu naci nijednu startnu poziciju, ne znam za koje mjesto se radi, mapa je autenticna jer odveo sam komad kozhe sa mape preko jendog prijatelja na analize u njemacku i rekli su da je stara najmanje 200 - 300 godina.
"U Bugarskoj je Pop Martin vojvoda naravno bugarin! Bugari su jedini koji su napisali nesta o pop Martinu u njihovoj enciklopediji, vidi tom 5, str 335, Bolgarska enciklopedija, Sofija 1986.
Citiram prevod na makedonski jezik;
"POP MARTIN VOJVODA, Martin vojvoda, (nepoznat) - hajdutin.
Se prikazuva glavno preku I polovina na XIX vek niz Slivensko, Elensko, Vracansko, Trnovsko, Plovdivsko, Smolensko, Strandjansko i drugi mesta. Negovoto ime i podvizi cesto se svrzuvat so dejnosta na hajdutite Volcan vojvoda i Bojco vojvoda. Stanuva hajdutin za da ja zastiti pogazenata si cest, zena mu bila grabnata so izmama od pasata vo gradot Ruse; zaedno so Volcan vojvoda, Pop Martin vojvoda go organizira ubistvoto na rusenskiot pasa. Napaga i ograbuva osmanski porobiteli i nekolku pati - carskata hazna (riznica). Svedenijata za nego, predimno od predanija i narodni pesni, cesto se protivorecni i nepolni. Sozdadeni se imanjarski legendi za zakopani skrovista na Pop Martin vojvoda. Sirokiot teritojalen obseg na dejstvijata mu, dava osnov da se pretpostavuva, deka vo narodnite predanija se smesuvat podvizite na hajduti so edno i isto ime"
Vidi dalje i literatura gde bi se moglo nesto vise saznati za Pop Martin vojvoda: B. Angelov i Hr. Vakarelski - Dimka Bezimkai Volcan vojvoda, tojest u njihovoj knizi "Trem na bolgarskata narodna istoriceska epika od Momcila i Krali Marko do Karadzata i Hadji Dimitra"

ako je mapa kako ti kazes na starogrckom onda je dimke bezimeni ili ti volcan vojvoda bio cudo od hajduka u to vreme jer je pored maternjeg bugarskog jezika pisao i na starogrckom
odgoovorite sa citatom