TEMA: izrada sonde
Prikazati pojedinačan prilog
  #22  
Staro 27.12.2005, 16:05
Korisnička slika od Vumi
Vumi Vumi je offline
ADMINISTRATOR
 
Registriran : 26.04.2004
mjesto: Ilirikum
Starost: 55
prilozi: 7.897
Zahvaljivao se: 157
Dobio je 1.063 zahvalnice(a/u) za 409 priloga
Ako majstori kazu da je grafit onda neka i bude grafit (mozda misle to zbog toga sto je kod minelaba ta masa crne boje , dok je kod drugih bijele, plave ili neke druge ). Jedan savjet od mene (nisam nikakav majstor ), uzmi sondu i dobro je osusi (stavi je nekoliko dana na radijator ili blizu peci ali nikako u nju ). Kada mislis da je suva onda je prikljuci na detektor i vidi kako reaguje. Ako je sve u redu onda ce biti da je ipak negdje naprsla i da u nju ulazii vlaga. To mozes isprobati tako sto ces je staviti u vodu i posmatrati (slusati, bolje receno) promjene u ponasanju detektora. Kablove si vjerovatno vec provjerio (losi kontakti i sl). Da li su zaletovani na tacna mjesta (uporedis to sa drugom sondom), jer i sam sam imao problema sa tim kada sam prikljucio novu sondu na detektor i nije htjela da radi (2 kabla bila su pogresno zaletovana). Osim toga mozes malo i kontakte na stekerima da ocistis kao i kontakte za baterije itd itd ...
Ah, da, umalo zaboravih, vjerovatno znas da se grafit materijal koji provodi struju tako da se cuda mogu desiti ako udje vlaga u njega i popusti usput izolacija na kalemovima... mozda ce ti ovo pomoci oko toga da li se radi o grafitu ili ne (uostalom provjeri koliko moze izdrzati pritisak jedna grafitna olovka i zamisli da je sa tim materijalom zalivena sonda...ustvari, ja nisam ni znao da ima tecni grafit )
__________________
Nikada nećeš izgubiti pravi put
budeš li radio prema osjećanju i savjesti...
*Gete*
odgoovorite sa citatom