Prikazati pojedinačan prilog
  #692  
Staro 14.09.2016, 16:49
Grga Grga je offline
Iskusni korisnik
 
Registriran : 03.02.2007
Starost: 68
prilozi: 497
Zahvaljivao se: 28
Dobio je 67 zahvalnice(a/u) za 49 priloga
Guri i Zi

Dugo nisam ništa ovdje objavio, a pošto se sakupilo poprilično novog ''dokaznog'' materijala odlučio sam još malo zaintrigirati čitatelje. Svi već vjerojatno znate da sam legendarnu Troju smjestio na područje grada Skadra, u Albaniji i Crnoj Gori, ali nisam baš svaki detalj objavio, prosto iz razloga da se argumentima obranim od skeptičnih ''napadača'', pa stoga, evo jedan zanimljiv arheološki nalaz o kojemu se jako malo zna. Počinjem podacima koje ste već nekoliko puta ovdje pročitali i mislim da nije pogrešno malo osvježiti pamćenje.

...Po Homeru , u prastara vremena na otoku Samotraki u Egejskom Moru živjela su dva brata, Jazion i Dardan, sinovi Zeusa i Elektre, a bili su i knezovi u svojoj zemlji. Jazion je, kao božji sin, mislio da smije raspaliti sklonost prema olimpskoj kćeri Demetri, pa ga za kaznu zbog drskosti munjom ubija rođeni otac Zeus. Dardan se jako rastuži zbog bratove smrti pa napusti domovinu, prijeđe na azijsko kopno zemlje Mizije, tamo gdje se rijeke Skamandar i Simoent sjedinjuju svoje vale tekući s visoke planina Ide, koja se blago spušta u dolinu - prema moru. Tu je vladao kralj Teukro, a zemlja se zvala Teukrija. Stanovnici su im bili dobri pastiri.
Dardan je u Teukriji primljen gostoljubivo, od Teukra čak dobio rođenu kćer za ženu i komad zemlje na poklon, koja se po njemu prozva Dardanija, a narod Dardanci. Po Dardanovu unuku Trosu zemlja se tada nazvala Troada, neutvrđeni grad Troja, a Teukrani i Dardanci postaše Trojanci. Nasljednik kralja Trosa bio je najstariji sin Il. Jednom je pohodio zemlju Frižana, gdje ga frigijski kralj pozove na bojne igre, u kojima Il pobijedi, za nagradu dobi po pedeset mladića i djevojaka, te kravu šarulju, uz koju je vezano jedno proročanstvo. Tamo gdje se krava spusti da se odmori mora osnovati grad. Krava se zaustavila baš na mjestu gdje je bilo boravište njegova oca i cijelo područje već se zvala Troja. Zato je na jednom brežuljku sagradio tvrdi grad, Ilij, koji se zvao i Pergam, ustvari, čitavo gradsko naselje ponekad se zvalo Troja, ponekad Ilij, a ponekad i Pergam.
Prije nego što je kralj Il počeo s izgradnjom grada pomolio se Zeusu da mu pokaže nekim znakom svoje odobravanje. Sutradan Il pred svojim šatorom pronađe kip koji je pao s neba, pa ga je i nazvao Paladij - po Paladinu imenu.
Palada je inače bila dobra Atenina prijateljica. Poznavale su se godinama i živjele zajedno sve dok se u jednim ratnim vježbama nije dogodila tragedija. Atena ju je slučajno ubila, duboko se ražalostila pa za spomen na prijateljičinu smrt dala načiniti kip potpuno sličan Paladi. Zeus, Atenin otac, baci Paladij u okolinu grada Ilija, šio je bio znak da je grad pod zaštitom njega i njegove kćeri.

Postoje li bilo kakvi tragovi za postojanje ovog Paladija? U koji dio Ilija bi mogao biti smješten i kako bi mogao izgledati? Čini mi se da pravi odgovor zna jedino arheologija, a ta ista arheologija je nešto i saznala prije skoro150 godina, osim što otkriće nisu mogli razumno objasniti. Ne pokušavam nikoga uvjeriti da sam ja uspio, osimšto mi se ovaj nalaz odlično uklopio u moje istraživanje...
(''Palada'' je inače i često prezime kod Slavena)...

Guri i Zi je jedno selo u području gdje sam smjestio lokalitet Troje, s vrlo lijepim i slikovitim krajolikom, nedaleko Skadra. Mnogi turisti posjetili su ovo selo i njegovu zanimljivost, crni kamen koji se nalazi u samom središtu. Karakteristično je da ovaj kamen nije isti kao u okolini, a pretpostavlja se da je to meteor koji je pao prije mnogo stoljeća. Godine 1881. tadašnji talijanski konzul M.Parrod kupuje od jednog poljoprivrednika iz Gur i Zi neobično lijep ženski brončani kip koji je završio u galeriji Louvre u Parizu, gdje je i danas. U to vrijeme, otkriće ovog kipa diglo je veliku prašinu u europskim arheološkim krugovima. Kip je nazvan "Starinska dama" u vrlo posebnoj, dugoj i uskoj haljini, a na nogama ima nepropusne plastične cipele s vezicama. Iznad haljina je posebna pregača od pet dekorativnih motiva. Ženina je kosa do ramena i uredno uvijena. Dakle, radi se o odjeći koja potječe od Ilira. To jasno pokazuje da je Crni Kamen, zajedno s okolnim selima arheološki lokalitet drevnih kultura. Postoji li još nekakav zanimljiv arheološki artefakt ne znam, ali i ovo otkriće prilično mi se uklapa u tumačenje Ilijade.

https://www.youtube.com/watch?v=pw51u8RFRnI
prikačene grafike
Tip dokumenta: jpg Guri i Zi.jpg (48,9 KB, 20x prikazano)
odgoovorite sa citatom
Korisnici koji su se zahvalili korisniku Grga na prilogu