Prikazati pojedinačan prilog
  #1  
Staro 30.05.2005, 13:15
rammstein
Gost
 
prilozi: n/a
Istorija ispod Raonika.

Zahvaljujuci poljoprivrednicima iz sela Veliki Popovac,koji oruci svoje njive slucajno otkrivaju vredne arheoloske predmete,Zavicajna zbirka novoosnovanog muzeja u Petrovcu na Mlavi i pozarevackog Narodnog muzeja sve je bogatija.
Zemljoradnik,hronica r i arheolog amater ,saradnik srpskih muzeja Rade Obradovic prikupio je bogatu arheolosku gradju,sistematizova o je i pricu o vrednim iskopinama objavio je u monografiji "Veliki Popovac",uz autenticne fotografije i ilustracije dvadesetak najdragocenjih predmeta.
Veliki Popovac se nalazi u blizini nekadasnjeg rimskog vojnog puta "VI MILITRIS".
-Prilikom oranja nekoliko mojih komsija i poznanika naisli su na opeke velicine 50x50cm,crvene boje sa utisnutim zigom sedme Klaudijeve legije.
Kopanjem za komasaciju,na lokalitetu Seliste,bagerom je otkopana statueta koja predstavlja neutvrdjeno rimsko bozanstvo-navodi Obradovic,uz konstataciju da i sam u svojoj kolekciji poseduje brojne predmete iz rimskog doba,uredno prijavljene pozarevackom arheologu Draganu Jacanovicu.
-Na povrsini zemlje,seljani Velikog Popovca svojim traktorima izbacuju razne arheoloske predmete iz ranog srednjeg veka.
Radi se najcesce o ukrasima,nakitu,mind jusama grozdolikog oblika,prstenju,priv escima i krstovima sa likom Hrista.
U ataru Radenac pronadjeni su novcici,antonijade u bronzi sa likom imperatora Konstantina,Trebonij a,Gala,Valerijana,Nu merijana,Filipa koji pripadaju III veku nove ere,prica Obradovic.
Poljoprivrednik Zoran Stojadinovic na svom imanju pronasao je nekoliko vrednih arheoloskih predmeta koje je predavao pozarevackom muzeju,uz zakonsku novcanu nadohnadu.
-U pitanju je srebrni privezak,iskovan u obliku moticice,iz vremena kulture Kelta,iz II.veka p.n.e.(pre nove ere),zatim privezak u bronzi,u obliku rozete,iz starijeg gvozdenog doba,iz VII.veka p.n.e.
-U potesu Stublove Stojadinovic je pronaso u bronzi izlivenu glavu ptice potice iz vremena starih Kelta.
-U ataru Bresnica u dolini mlave kod sela Veliki Popovac ratari su izoravali i gvozdeno orudje iz srednjeg veka,srpove i motike,aspre-srebrni novac turskog porekla,novcice iz srpskog vlastelinskog perioda.........
-Najbogatiji je arheoloskim blagom,cini se potes Zuto brdo sa ostacima rimske karaule koja je stitila put ka Mlavi,kaze Obradovic.-Na tom lokalitetu mestani su izorali slucajno srebrne novcice-denare,sa likom imperatora Vespazijana i Titusa iz I.veka nove ere.

tekst napisao Dragan Stodic
glas javnosti 2003.g

E sada moram odma da dam i svoj komentar na ovo sto sam napisao.
Prvi put sam u svojoj karijeri surfanja na Netu na leteo na tekst koji je napisan za javnost,a ljudi koji se bave ovim hobijem nazivaju se (obratite paznju na crveni tekst).Sto moram da vam kazem da je napisani tekst izazvao odusevljenje kod mene samog.
Sto sdruge strane je dovoljan znak da stvari i nisu onako kako nam se cine sto se tice nas (hobi arheologa-arheologa amatera).
Ali o tome cemo u forumu o Klubu.
Sve u svemu da dam jos jedan komentar na gore napisani tekst.
Dok ovo pisem osecam veliku zalost za onim stvarima i predmetima (koje kao sto stoji u tekstu gore),seljaci i zemljoradnici slucajno vade prilikom obrade svojih temljista.
A sta mislite kada bi se teren ispitao .
Mislim da bi muzeji imali problema sa slobodnim mestom.
A ostalo bi i dosta za same kolekcije nas hobi tragaca.

Promijenjeno od rammstein (08.10.2005 u 23:27 sati)
odgoovorite sa citatom