Prikazati pojedinačan prilog
  #5  
Staro 30.03.2008, 19:37
Korisnička slika od acervonec
acervonec acervonec je offline
Mladi arheolog
 
Registriran : 28.10.2007
Starost: 55
prilozi: 798
Zahvaljivao se: 15
Dobio je 120 zahvalnice(a/u) za 82 priloga
višeglave igle

Citat:
citat od Enigma Prikažite prilog
Možda je bio gornji vrh igle, nalazio sam slične stvari na kojima nije bilo tragova igle, vjerovatno su kopčani na kožu kao ukrasi ?
U početku željeznog doba muškarci na našim prostorima još uvijek kopčaju odijelo sa iglama, fibule upotrebljavaju samo žene. Tek kasnije (6. st. BC) prelaze na fibule i muškarci. Kao fibule imaju i igle osim funkcionalne i ukrasnu ulogu. Vrh igle može biti raznih oblika, a na osti može imati i štitnik (kao „moji“ igli iz Dalja - nije bilo prijatno ubosti se sa iglom od 20 cm). Veličina je obično između 20 i 30 cm, a postoje i duže (vjerojatno zavisi od važnosti vlasnika i od vrste odjela - za kopčanje kože od medvjeda treba nešto konkretnije nego za ogrtač od lana) Oblik sa više glavica je prilično čest, datira se u 7. stoljeće pr. K.

U pravu si, postoje i privjesci sličnog oblika - recimo kod Ilira u Bosni i kod Liburna u Dalmaciji - ali im glave nisu tako ploske. Za sada je privjesak moj drugi „tip“. Pretorijanče, možeš dati neki precizniji opis loma?

Prikazane fotografije su iz kataloga „Ratnici na razmeđu istoka i zapada“ iz 2004 – dobrog pregleda starijeg željeznog doba kontinentalne Hrvatske. Duža igla iz Dalja ima 30 cm.

Pozdrav!
prikačene grafike
Tip dokumenta: jpg Kaptol igle.JPG (73,4 KB, 19x prikazano)
Tip dokumenta: jpg Dalj igle.JPG (21,9 KB, 17x prikazano)
odgoovorite sa citatom