Prikazati pojedinačan prilog
  #20  
Staro 11.03.2007, 13:49
Korisnička slika od zeljketa
zeljketa zeljketa je offline
MODERATOR
 
Registriran : 20.05.2006
Starost: 65
prilozi: 1.439
Zahvaljivao se: 1.494
Dobio je 578 zahvalnice(a/u) za 201 priloga
Najstariji matematicki nalaz desifrovan

arheoloske vijesti,22 februar 2007


Naucnici su uspjeli desifrovati znakove na 22000 godina staroj kosti koja je pronadjena u Africi prije pola vijeka.Ovo otkrice,kako pise naucni casopis EOS,ukazuje da kolijevka matematike lezi u Africi.Kost je otkopao,50 godina unazad,belgijski geolog-arheolog Jean de Heinzelin u afrigkom gradu
Ishango(Kongo).
"Ishango-kost"je dugacka 10 cm i na svom kraju ima pricvrscen jedan kvarcni kristal i ima izgled jednog pisaceg ili graverskog alata.Na kosti se nalaze tri stupca sa usjecima ili tragovima.
Godinama su naucnici spekulisali o znacenju znakova na "Ishango-kosti",koja se nalazi u Muzeju Prirodnih nauka u Briselu(Belgija).Mis lilo se ,izmedju ostalog,da se radi o mjesecevom kalendaru,nekoj matematickoj igri ,skupu primarnih brojeva ili jednoj kompliciranom brojnom stapu.Najnovija ispitivanja ukazuju na to da je zadnja hipoteza ispravna.
Rasvjetljenu zagonetke je uveliko doprinjelo otkrice druge Ishango kosti.Heinzelin je ovu kost pronasao, u neposrednoj blizini, istovremeno kada i prvu,ali je ovo zadrzao za sebe kao tajnu,vjerovatno sto je smatrao sto ce mu subjektivni i neznanstveni kriticari zagorcati zivot.
Tek na samrtnoj postelji 1998 belgijski naucnik sakuplja svoje zabiljeske i objavljuje jedan naucni clanak.Nakon njegove smrti,tim arheologa ,matematicara i inzinjera nastavljaju rad sto dovodi do sada objavljenih rezultata.
Ove dvije kosti su ,kako oni tvrde,brojni stapovi koji za bazu ne koriste decimalni sistem,kao mi danas,nego najvjerovatnije sistem koji za bazu ima brojeve 6 i 10.Naucnici su u clanku objavljenom u Eos magazinu izjavili da se radi o tipicnom africkom nacinu racunanja.Takav jedan brojni proces je uporediv sa onim sto mi na zapadu radimo kada ucrtavamo brojeve po pet(cetiri vertikalne linije bivaju prekrizene petom)zato sto se to slaze sa nasom brojnom bazom od 10.
"Buduci da je Ishango narod svoje brojeve smislio u jednoj kombinaciji 6-10,potpuno isto kao drugi africki narodi danas u drugim predjelima,pojavljuj e se jedna nezaobilazna logika",kazu naucnici.Po njima su dvije kosti najstariji svjedoci logicnog racunanja.
Druga kost iz Ishanga je bila predstavljena 28 februara 2007.na jednoj naucnoj konferenciji u Briselu.


(moja vlastita primjedba)
Koliko samo razlicitih hipoteza o ove dvije kosti i to od pravih naucnika.50 godina je bilo potrebno da bi se skinuo veo sa ove misterije(mada ne mora znaciti da nove generacij naucnika nece pobiti i ovu teoriju).
Ja ne razumijem onda zasto mi ,na ovom forumu, zurimo sa donosenjem cvrstih i iskljucivih stavova o pojedinim temama???
prikačene grafike
Tip dokumenta: jpg ishango1.jpg (4,4 KB, 10x prikazano)
Tip dokumenta: jpg ishango2.jpg (5,6 KB, 6x prikazano)
odgoovorite sa citatom