TEMA: emisija
Prikazati pojedinačan prilog
  #16  
Staro 20.02.2013, 20:44
Korisnička slika od apostata
apostata apostata je offline
Mladi arheolog
 
Registriran : 22.02.2008
prilozi: 1.321
Zahvaljivao se: 603
Dobio je 1.537 zahvalnice(a/u) za 402 priloga
Arheolozi

Citat:
citat od Votis Prikažite prilog
Nemoj nikoga da cudi takav stav arheologa prema hobi tragacima, njima je potreban dezurni krivac kada sa nekog lokaliteta iskopaju "Samo grncariju i par bronzica" i pritom potrose odredjena sredstva koja su im odobrena. Hobi tragaci su im idealan alibi za ono vredno sto oni pokradu!
Hajde da pokazemo malo postovanja prema struci, ovakvo pljuvanje po arheolozima je u najmanju ruku neukusno i vise govori o nama samima nego o arheolozima. Da nije bilo arheologa, nasa bi "znanja" o arheologiji bila smesna, u domenu pogresnih nagadjanja. Da oni nisu napisali knjige u pokusaju da nam objasne i prenesu svoja znanja, ne znam kakva bi to mi imali polazista u pokusaju identifikacije nekokg predmeta i vremena kojem pripada.
Kao sto vidimo i na ovom forumu, nasi se pokusaji zavrsavaju sa vremenskom i kulturnom identifikacijom artefakta (vise-manje uspesnom zahvaljujuci Enigmi, Acervonecu i ostalima), a arheolozi i kad nadju "samo grncariju i par bronzica", nasli su mnooooogo vise od obicnog tragaca. Ko razume, zna da je kontekst nalaza najvazniji, a da bi se pravilno protumacio, potrebno je ono cega prosecni tragac, na zalost, nema mnogo, a to je znanje koje se stice pre svega iz knjiga, a njih ipak pisu arheolozi.

Sto se tice zakona, ma znamo mi svi veoma dobro da je zakon u pravu i da sve ovo radimo na svoju ruku i da to nema veze sa arheologijom i njenim naucnim i plemenitim ciljevima, nego sa nasom primitivnom posesivnoscu ili materijalnom koriscu. Kad bi svako zadrzavao ono sto pronadje, niti bi bilo muzeja, ni knjiga, niti ovog hobija.
To sto se desava po nekim muzejima je zaista zalosno, ali ipak verujem da to nije pravilo i da zbog toga ne treba generalizirati i biti iskljucivo negativan prema ljudima u struci. Ipak je ovo njihova oblast, a mi smo uljezi koji najcesce cine samo stetu. Budimo srecni da nas zakon i arheolozi uopste i trpe i nastojimo makar da ne cinimo vecu stetu.
__________________
IDI KUD TE SRCE VODI
odgoovorite sa citatom