TEMA: emisija
Prikazati pojedinačan prilog
  #21  
Staro 20.02.2013, 22:32
Korisnička slika od apostata
apostata apostata je offline
Mladi arheolog
 
Registriran : 22.02.2008
prilozi: 1.321
Zahvaljivao se: 603
Dobio je 1.537 zahvalnice(a/u) za 402 priloga
EU

Ne znam otkud ti to da u EU ne treba sertifikat i potvrda o poreklu? Tamo su zakoni jasno precizirali odredjenom godinom od koje sve sto je starije pripada drzavi i tu zaista ne treba nikakav sertifikat.
Uporedba slikarskih dela i arheoloskih iskopina nije na mestu, jer ovi poslednji su bukvalno nasledje covecanstva, pripadaju svima i nema potrebe da budu u privatnom vlasnistvu. Sliku je autor mogao da zadrzi za sebe, ostavi naslednicima, pokloni prijateljima i uopste je njena kulturna i istorijska vrednost diskutabilna (ne ulazim u komercijalne stosove kapitalisticke menazerije, za mene licno je neka neolitska terakota neuporediva sa tamo nekim pikasovskim shizofrenim napadima).
Nije ovo moraliziranje jer i ja robujem svim tim obicnim porivima koji su nas sve uvukli u ovaj hobi, ali se nekako ne mogu resiti velike doze lose savesti i tesko da ce me neko ubediti kako je nekim prastarim predmetima bolje na nasim neadekvatnim vitrinama nego u muzejskim i kako im je uopste mesto po nasim sobama. Te stvari, kao sto rekoh, ne samo da pripadaju svima, nasim zadrzavanjem istih u privatnom vlasnistvu, mi smo bukvalno prekinuli njihove zivote i jedini nacin da arheoloski artefakti nastave svoj besmrtni zivot, jeste da budu smesteni u, za to odredjenim, institucijama - muzejima. Svidjalo se to nekome ili ne.
__________________
IDI KUD TE SRCE VODI
odgoovorite sa citatom