Prikazati pojedinačan prilog
  #7  
Staro 15.04.2005, 22:56
jackdetect
Gost
 
prilozi: n/a
Istina o ostavama

Izvinite na kasnjenju, ali nisam ranije primetio pitanje.

Naravno da ima i istine. Jedan od istinitih primera je i afera sa Jelen pecinom sa kraja 60tih proslog veka. Tu je nadjen deo jedne hajducke ostave, i ja sam video jedan komad odatle. To je duga prica sa tragicnim krajem, posle koje se umesao i zakon itd...
Hajducima je to i bio posao, da presretaju turke i otimaju vrednosti. A u planinama gde su ziveli, nije se moglo trositi. Kako je sve to trajalo stotinama godina, a hajduci cesto ginuli, naravno da negde postoje neke njihove ostave.
Ali, cinjenica je da je Martin Hruscuk mogao pisati samo o ostavama svoje druzine, nikako nije mogao biti guverner narodne banke svih hajduka.

Postoje negde i rimske ostave, kako sluzbene, tako i licne. Rimski vojnici na isturenim postajama nisu primali plate mesecno na tekuci racun, vec jednom u 6meseci, ili godinu dana, u zlatu i srebru. Svako je negde morao (obicno u zemlji) kriti svoj imetak, a onda dodje bitka i ... Cesto tragaci nabasaju na takve male ostave. Radi se o periodu od preko 400 godina.

Moj stav je da ostava ima, ali da se svakako ne radi o tovarima i tovarima. Zamislite molim vas, pojedinci veruju da Miljkovacke pecine kriju ni manje ni vise nego 17 tona zlata Nemanjica.
Pozdrav,
Zeljko.
odgoovorite sa citatom