Prikazati pojedinačan prilog
  #5  
Staro 17.03.2005, 11:15
bocko
Gost
 
prilozi: n/a
Probao sam preko Googla, i za piastre sam i nesto nasao, ali za ovaj od 40 para, slabo, dobijam samo nemacke sajtove, a i nezgodno je postaviti upit "40 para" dobija se svasta
A nesto me buni sledeci text koji sam nasao, ako mi mozes rastumaciti :

"Sultan Abdulmedžid (1839-1861) počinje kovati veoma lijep i krupan srebrni novac koji po njemu dobija naziv "MEDŽIDIJA". Promjer ovog novca je 37 mm a težina oko 12 grama, a vrijednost mu je bila 20-24 tadašnja groša. Istovremeno je kovana i zlatna medžidija. Za sultana Abdulhamida II (1876-1909) u upotrebu kao novčani metal ulazi i nikl. Od ovog metala novac se prvi put kovao u egipatskoj kovnici. Za njegova nasljednika Mehmeda V (1909-1918) prekida se tradicija kovanja novca sa ustaljenim tekstom, pa se tako kuje moneta (1911.g.) u vrijednosti 40 para na kojoj je tekst: "Nuriyyat, Musavat, Adalet" (Sloboda, jednakost, pravda) "

Ovde pise da je sultan Abdul Medzid kovao srebrni novac, a ne bakarne kao sto si rekao da ovaj moj pripada tom periodu, i zvali su se MEDŽIDIJA,
a Abdul Hamid pocinje da kuje novac od nikla, kako pise, pa ispada da su ovi piasteri od nikla a ne od srebra, i tek se tada spominje novcic od 40 para.
Nije mi to bas najjasnije
Citat je sa sledeceg linka http://numizmatika.pondi.hr/turski.html
odgoovorite sa citatom