Prikazati pojedinačan prilog
  #1  
Staro 06.10.2005, 23:22
prepelica
Gost
 
prilozi: n/a
Cetnicko blago vredno 8 miliona dolara

Dra*ža znao za kra*đu
Mi*lo*rad BO*ŠNjAK 06.10.2005, 17:54:59

KAD je bri*tan*ski oba*ve*štaj*ni pu*kov*nik Dju*en Bil Had*son pred čet*ni*ci*ma otvo*re*no hu*lio na Hri*sta, bi*le su to pr*ve sum*nje u iskre*nost nje*go*ve mi*si*je. Ta mi*si*ja se okon*ča*la su*prot*no pla*ni*ra*noj - po*krao im je ve*ći*nu zlat*nog nov*ca od kra*ljev*ske ju*go*slo*ven*ske vla*de iz Lon*do*na.
Had*son je Rav*no*gor*ci*ma smr*sio sve kon*ce, kao što je mr*sio i na sam Ve*li*ki pe*tak. Vla*dan Va*si*lje*vić, čet*nič*ki emi*grant iz Oha*ja, ina*če sve*dok svih zbi*va*nja oko šta*ba Dra*že Mi*ha*i*lo*vi*ća, ka*že:
- Pred Us*krs Ha*a*son je od*seo u na*šoj ku*ći. Na Ve*li*ki pe*tak tra*žio je od mo*je maj*ke da mu is*pr*ži ja*ja na kaj*ma*ku. Ona ga upo*zo*ra*va da bi to bi*la gre*ho*ta pre*ma Isu*su Hri*stu, da bi, kao i Sr*bi, mo*rao da po*sti. "Glu*po*sti! Da je Hrist va*ljao ne bi ga ni ra*za*pe*li" - od*go*vo*rio je Had*son, pred pre*ne*ra*že*nom maj*kom i pre*da mnom.
Ot*kud za*blu*da da je to zla*to za*ko*pa*no kod Čač*ka? Otud, što su Pra*nja*ni i Rav*na go*ra na en*gle*skim kar*ta*ma pri*ka*za*ni kao ča*čan*ski, a ne gor*njo*mi*la*no*vač *ki atar. Ili i za*to da bi mu en*gle*ski oba*ve*štaj*ci za*me*li trag.
- En*gle*zi su po*moć uvek ba*ca*li avi*o*ni*ma u re*o*nu Pra*nja*na, no*ću. Za pri*jem po*mo*ći bio je za*du*žen upra*vo Had*son, a nje*go*vi pr*vi sa*rad*ni*ci bi*li su De*nis i Gas, oba*ve*štaj*ni ofi*ci*ri ko*ji su u Dra*žin štab sti*gli pre nje*ga. Kad god je iz avi*o*na ba*ca*na ode*ća, le*ko*vi i slič*no, to su če*ka*li njih tro*ji*ca i čet*ni*ci. A kad je ba*če*na stro*go po*ver*lji*va po*moć, (zlat*ni no*vac) to se če*ka*li is*klju*či*vo En*gle*zi! Naj*vi*še zla*ta je sla*to 1943. kad je Had*so*no*va mi*si*ja bo*ra*vi*la u ku*ći mog ro*đa*ka Slo*bo*da*na Va*si*lje*vi*ća. Tih no*ći, En*gle*zi su kri*o*mi*ce od*la*zi*li iz ku*će, sa*če*ki*va*li po*šilj*ke zla*ta iz va*zdu*ha i po*sle ih za*ko*pa*va*li na me*sti*ma ko*je sam na*veo.
Dra*ža Mi*ha*i*lo*vić i nje*gov naj*u*ži štab su, sve*do*či da*lje Vla*dan Va*si*lje*vić, zna*li za ovu kra*đu zlat*ni*ka. Baš za*to, Dra*ža je stal*no bio u su*ko*bu sa Had*so*nom, a ne za*to što su En*gle*zi okle*va*li sa iz*vo*đe*njem rat*nih dej*sta*va u Sr*bi*ji, ka*ko će po*sle tu*ma*či*ti zva*nič*na isto*ri*o*gra*fi*ja. Va*si*lje*vić je bio je*dan od ku*ri*ra za ve*zu pri Dra*ži*nom šta*bu, za pod*ruč*je pod Rav*nom go*rom.
- Po*sle ra*ta, ne*što čet*nič*kog zla*ta, ko*je Gol*ner ni*je us*peo da ot*ko*pa, na svom ima*nju slu*čaj*no je is*ko*pao sin Zor*ke Si*mo*vić - tvr*di Va*si*lje*vić.
Sve*to*lik Vu*ko*vić, vla*snik po*me*nu*te vo*de*ni*ce, ni*je imao de*ce. Po*si*nio je Mi*lo*va*na Đur*đi*ća, ko*ji je umro pre 21 go*di*nu. Nje*go*va udo*vi*ca Mi*le*sa (75) odr*ža*va tu ne*ren*ta*bil*nu vo*de*ni*cu. Ona i me*šta*ni Ko*štu*ni*ća, Pra*nja*na i Bra*ji*ća se kao kroz ma*glu se*ća*ju pri*ča o čet*nič*kom zla*tu, "za*ko*pa*nom tu ne*gde"... Nji*ho*vi naj*bli*ži su po*sle ra*ta stro*go ću*ta*li. Po*go*to*vo od 1948. kad je po*lo*vi*nu zla*ta na pre*va*ru ot*ko*pao i iz SFRJ iz*neo Gol*ner. Taj*nu bi, obič*no, od*no*si*li u grob, jer je OZNA tu*da če*sto vr*šlja*la u po*tra*zi za čet*nič*kim zlat*ni*ci*ma. Vla*dan Va*si*lje*vić je po*sle ra*ta dva*put ro*bi*jao.
- Sva*ko pi*ta*nje isled*ni*ka bi*lo je: "Gde je čet*nič*ko zla*to"? Ću*tao sam, pra*ve*ći se da o tom zla*tu ne znam ni*šta. Naj*i*skre*ni*je re*če*no, tra*ho*vao sam da me ne ubi*ju... Po*sle ra*ta, dva*put sam po*ku*šao da ile*gal*no po*beg*nem iz SFRJ. Oba pu*ta su me uhva*ti*li. Tek 1973. sam us*peo da pot*pla*tim jed*nog ud*ba*ša iz Gor*njeg Mi*la*nov*ca, ko*ji mi je is*po*slo*vao pa*soš - pri*se*ća se ovaj emi*grant.

DRU*ŽE*NjE

NA Rav*noj Go*ri sam se dru*žio sa Zvon*kom Vuč*ko*vi*ćem, ofi*ci*rom u Dra*ži*nom šta*bu, ko*man*dan*tom Ta*kov*skog od*re*da. Bio je Dra*žin naj*ver*ni*ji sa*rad*nik. Dru*že*nje smo na*sta*vi*li u Ame*ri*ci, na*kon mog bek*stva iz SFRJ. On mi je, ov*de u Ame*ri*ci, op*šir*no pri*čao o ukra*de*nom čet*nič*kom zla*tu. Znao je o nje*mu ve*o*ma mno*go. I on mi je, iz pr*ve ru*ke, sve*do*čio da je Dra*žin naj*u*ži štab bio upu*ćen u en*gle*sku kra*đu zla*ta, ali ni*je zbog nje pro*te*sto*vao kod Čer*či*lo*ve vla*de stra*hu*ju*ći da se ne na*lju*ti - pri*me*ću*je Vla*dan Va*si*lje*vić.

ŠPI*JUN

PO že*lji sa*mog Čer*či*la, ru*dar*ski in*že*njer Dju*en Bil Had*son pre*ve*den je u "MI-6", od*sek bri*tan*ske taj*ne slu*žbe za ino*stran*stvo. Na*u*čio je vi*še je*zi*ka, pa i srp*ski. Is*kr*can je pod*mor*ni*com na cr*no*gor*sku oba*lu, oda*kle se pre*ba*cio na Rav*nu go*ru, kao oba*ve*štaj*ni i ofi*cir za ve*zu. Uvek je bio uz Dra*žin štab.
odgoovorite sa citatom