Prikazati pojedinačan prilog
  #44  
Staro 06.06.2009, 23:32
Grga Grga je offline
Iskusni korisnik
 
Registriran : 03.02.2007
Starost: 68
prilozi: 497
Zahvaljivao se: 28
Dobio je 67 zahvalnice(a/u) za 49 priloga
Rijeke i gradovi

Dakle, koje rijeke možemo sresti plovimo li južno od Skadra, a da su im izvorima negdje na idskim planinama?

Buna - kao Skamandar s dva lijepotoka što izviru nedaleko grada i gdje su trojanske žene prale robu...
Drim – kao Simoent, virovita i dugačka rijeka, a koja teče oko cijele trojanske zemlje...Zatim...

Mati – Granik
Ishmi – Esap
Erzeni – Res
Kavaja – Kares
Shkumbini – Heptapor
Vijose – Rodij

Navedene rijeke po slobodnom uvjerenju preimenovao sam po Ilijadi, što ne znači da ne može i drugačije, ali ovako mi se najviše dopalo.
Skoro sve ove rijeke veće su od Neretve. Nadam se da ću uspjeti saznati njihove duljine u kilometrima. Za Kavaju nisam čak ni siguran da se baš tako zove, ali sam potpuno siguran da je u blizini gradić zgodnog imena - Rogozhina...
Rogozina, kako bi se kod nas čitalo. Jasno je po kojoj biljci dobija ime i da ne pominjem druga mjesta osim možda Rogoznice, ljetovališta između Šibenika i Splita. Koliko je tek gradića i naselja u Albaniji za koje, kada bi do njih stigli, slobodno možete pomisliti da su na nekim drugim prostorima...
Sa ''Google'' satelita skinuo sam sva imena naselja u Albaniji za koje sam siguran da su jako zanimljivi. Ima ih mnogo i nimalo se nisam umorio čitajući ih nekoliko puta. Morate ovo čuti, jer mislim da su rijetki pojedinci iz bivše Jugoslavije imali priliku biti u ovim krajevima, imajući u vidu da su se albanske vođe za vrijeme komunizma jako bojale napada jugoslavenske vojske na njihovu državu. Albanija je desetljećima bila pod ''željeznom zavjesom'', odvojena od cijelog svijeta, sa betonskim bunkerima izgrađenim uzduž cijelog graničnog područja.
Ne znam šta znače ovi nazivi, možda nekakve oblasti, pokrajine, županije, uglavnom, ima ih dvanaest, a što je još interesantnije dvanaest plemena imao je i izraelski kralj Solomon čiji život možete čitati u Bibliji. Taj dio Svetog Pisma savršeno se uklapa u moju teoriju o Troji. Objašnjenje slijedi nešto kasnije, iako znam da ću opet imati problema u javnosti...

Na satelitu piše QARKU:
(Ma što god ova riječ značila, jer uvijek zaboravim pitati nekoga da mi prevede)

Dakle, ovo su oblasti sa naseljima:

1.qarku Durresit:
Zhabjak, Rade, Shetaj, Patk, Mushnik, Mallkuc

2.qarku Gjirokastres:
Banje – Novosele, Bodrishte, Kosine, Fratar, Gline, Glava, Gorice,Hambar, Izvor, Koshovice, Leskovec, Mokrice, Nepravishte,Novosele, Potgoran, Selo, Gorice, Zavalan, Doshnice, Topove

3.qarku Korces:
Grabovice, Bradvice, Boboshtice, Borove, Damjanec, Dardhe, Dishnice,Kovachist, Leskovik, Maline, Manastirec, Marjan, Moglice,Novosele, Nishavec, Plovisht, Potgorie, Popovine, Porodine,Brozdovec, Punemire, Selce, Selnicen, Slatine, Slabinje, Torovec,Tren, Vile, Vishocice, Vodice, Zvezde, Zvirine,

4.qarku Kukesit:
Novosele, Vranisht, Spas, Sopot, Skakavice,Shumice, Shishtavec, Nikoliq, Kovac, Kostur, Kollovoz, Gabrice,Bradoshnice, Bele, Babine,

5.qarku Lezhez:
Dardhe, Dragushe, Kacinar, Torovice, Vile, Orosh, Livadhez, Gorre,Bukemire, Trojes,

6.qarku Tiranes:
Rrogozhine, Ure, Pojan, Golem, Domjan, Bultice

7.qarku Elbasanit:
Dardhe, Drenovice, Gjergjovine, Gorice, Grabova, Gradishte, Jagodine, Sojnik, Trashovice, Trojas,

8.quarku Fierit:
Breg, Hambar, Fratar, Gradishte, Jagodine, Kamenice, Kasnice, Usoje, Patos, Radostine, Roskovec, Rusnik,Salaj, Stan, Ullishte, Visoke, Zharez, Zhupan, Celigrad, Vjetar,

9.qarku Dibres:
Dolnje Blato, Dolnja Krčišta, Dom, Gradec, Dovolan, Izvir, Kovashice, Kraste, Podgorce, Radomire, Rama, Jelishte, Slatine, Stojan, Val, vernice, Zagrad, Borovjan,

10.qarku Beratit:
Belice, Bistrovice, Boje, Dodovec, Drenovice,Dusnik, Gajde, Goran, Gorican, Gradec, Gradishte, Morave,Kovacani, Nishice, Partizani, Rovice, Selnice, Slanice, Stan,Sitice, Samatice, Ujanik, Visocke, Vite, Vojnik, Zaberzan,Corovode, Ujanik, Usti, Sadovice, Palec,

11.qarku Vlores:
Babica, Bistrice, Cerkovine, Dellinje, Gorice,Grabovec, Gumenice, Leskovec, Muzine, Narte, Nivice, Spile, Novosele, Partizan, Ploce, Ramice, Selnice, Senice, Sinovak, Vodice, Vranisth, Zelishte, Zvernec, Žuherina, Zvinec,

12. QARKU SHKODRES (Skadar)
Berdica, Belaj, Blinisht, Blatosh, Breg, Dardhe, Dolc, Dom, Gajtan, Golem, Gorica, Gradec, Gruda, Jubice, Jugomire, Kace, Kasan, Kovac, Kuk, Lepushe, Levrushk, Mashne, Mece, Mirdice, Mirovne, Mollekuqe, Muricani, Negovani, Oblika, Podgora, Rahovic, Repisht, Shiroke, Selce, Stare, Toplane, Vile, Zagore, Shiroke...
odgoovorite sa citatom