Prikazati pojedinačan prilog
  #3  
Staro 11.11.2012, 22:18
Korisnička slika od Vumi
Vumi Vumi je offline
ADMINISTRATOR
 
Registriran : 26.04.2004
mjesto: Ilirikum
Starost: 55
prilozi: 7.897
Zahvaljivao se: 157
Dobio je 1.063 zahvalnice(a/u) za 409 priloga
Sad opet pazljivije procitah tekst i ako me sjecanje ne vara, navedena duzina bazilike nije tacna. Konstatacija da se u blizini nalazi i vojni logor Ad Fines je takodje malo smijesna ali oni su profesionalci, sta da se radi. Ad Fines se pominje kao granicno naselje na granici Dalmacije i Panonije. Ako uzmemo da je u to vrijeme u Banjaluci bilo rimsko naselje, da je u Bakincima (mjesto gdje se nalazi ova bazilika i ogromno utvrdjenje) postojalo to ogromno utvrdjenje a da je odmah na Savi postojalo takodje rimsko naselje (Servitium) i uzmemo da se to sve nalazilo umalo na pravolinijskom potezu duzine nekih 50-ak km, cini mi se da je to nekako pregusto i da tu nesto ne stima.
Koliko ima od banjaluckog Kastela do Laktasa, koliko od Laktasa do Bakinaca a koliko od Bakinaca ima do Gradiske...pregusto brate, pregusto. Moje misljenje je da bi ta Tvrdjava u Bakincima prije mogla biti Ad Fines nego sto su to Laktasi (kako se navodi u spisima), jer ona lezi nekako tacnije na granici a pored toga ima i posebnu lokaciju...ali, nisam ja profi, oni su i kako oni zapisu tako ce vjerovatno i ostati za naredne narastaje. Ako zele tacnije datirati to mjesto, to mogu pomocu nalazaka nas koji smo tu tvrdjavu pretrazivali. Mislim da o ovoj temi moze dosta reci i nas kolega Bucanero. Sacekajmo na njegovo javljanje
__________________
Nikada nećeš izgubiti pravi put
budeš li radio prema osjećanju i savjesti...
*Gete*
odgoovorite sa citatom