Prikazati pojedinačan prilog
  #1  
Staro 18.11.2007, 20:52
kele 78
Gost
 
prilozi: n/a
Porodicno blago iz prve ruke-

Cuo sam puno prica i legendi o porodicnom blagu.Ali samo jedna me je zainteresovala jer se radi, o porodicnom blagu koje su moji pradedovi,tacnije cukundedovi isopali i ponovo zakopali.
Radnja se desava krajem 19 og veka u periodu izmedju 1880-1900g.U tom periodu su na mom imanju u mom placu zivela tri brata(moji cukun dedovi) ,dvojica su bili ozenjeni a treci nije.Ziveli su svi pod jednim krovom sa zenama i decom.Jedno dete koje se zvalo Milan(moj pradeda)je kasnije sa jos jednim bratom ostao da zivi u tom placu s tim sto su plac podelili.A ostali su dobili drugi plac ili su se prizenili.
Ali da se vratim na sustinu i pricu sta su njihovi ocevi pronasli prilikom osancavanjajednog od placeva.Godinama unazat se jedna reka u blizini izlivala, pa braca ko braca nisu znali koji je ciji deo jer je jedna parcela podeljena na tri dela .Pa su oni resili da Asovima obeleze i bratski podele tu parcelu.Prilikom tog rada nakon nekoliko asova dubine(predpostavlja m ne vise od 2)oni su primetili da se nesto sija iz zemlje,ubrzo su to iskopali i doneli u kucu.Kada su sve dukate ili zlatnike prosuli na pod, pozvali su i zene, da to na ravne casti podele.U tom momentu su se obrusila sa komina i pala na sred ognjista par velika kamena zelenca,zene su pocele da kukaju a deca da placu.Posto je u to vreme a narocito ljudi koji su ziveli na selu, bili sujeverni i verovali da im je bog poslao poruku da je to prokleto i nije njima namenjeno.Oni su se dogovorili da sve to vrate tamo odakle je i doslo da im nebi decu neko prokletstvo stiglo.
Ali posle puno godina kasnije pradeda Milan vodi mog dedu na taj isti plac i pokazuje mu, ali tvdi da on nezna da li su vratili na isto mesto ili mozda negde drugde.Moj rodjeni deda je jos pre trideset godina dovodio italijana sa detekorom (posto je radio u italiji) ali na zalost bez uspeha.
Deda je doveo italijana ,zato sto je jedan od komsija navodno u mom dvoristu pre tridesetak god. video bogojavljansku vatru.I to mu je bio jedan od razloga.

Pouzdano znam da se nijedan od gore navedenih dedova nije naglo obogatio unazat 100god.

ja sam teren pretrazio malim detektorom jer je teren za dubinca sa velikom sondo nepristupacan,a jos otezavaju situaciju dalekovodi koji se nalaze u blizini.

Tako da se ova prica prepricava i dan danas u mojoj familiji ali se jos nikom nije posrecilo.
odgoovorite sa citatom