Prikazati pojedinačan prilog
  #6  
Staro 03.03.2005, 05:30
x_lav
Gost
 
prilozi: n/a
Jos o Gromizelju

Jos sam zaboravio nekoliko detalja vezano za to misticno i opasno mesto.
Tu je zna se odvajkada nestajalo ljudi,zna se za brojne slucajeve iz oba svetska rata kada su neki iz nuzde bezali tamo u nadi da ce naci tamo utociste.Tako se jos prica da je jadna manja partizanska jedinica sklonila se u Gromizelj,naravno za njima su pojurili i esesovci.Nikada nisu pronadjeni ni jedni ni drugi.Takodje tu je tokom pedesetih,sezdesetih ......godina,ne bas retko nestajali ljudi(uglavnom lovci).Najgora je bila 1967 god kada je u toj oblasti samo u jednoj noci nestala grupa lovaca(njih sestorica).Bez traga i glasa do dana danasnjeg.Jos jedna specificnost koja ledi krv u zilama(sam iskusio ).Ne samo jezero nego i citava suma je u stvari na samom grotlu od vode.To jest samo centralno okno je bez sume a sva okolna suma je takodje na pomenutom jezeru koja pluta neprimetno.Osim jedne utabane stazice koja ide do same vode,ostale putanje nisu preporucljive za bilo kakvo hodanje.Naime tokom vekova se stvorio sloj humusa i sumske stelje tako da tu raste cak i drvece.Ali to je samo varka,kada se ubode sipka u zemlju i kada se probije sloj(od 20 do 40 cm)i kada se ta sipka pusti ona odmah proleti dole i tone u samo jezero.Negde gde je bas tanak sloj zemlje,moze covek da potone kao kroz led i da ga ne nadju nikada.Sam vodostaj se nikada ne menja i ta voda nema veze ni sa Drinom niti sa Savom.Zna se samo da je tu oblast ispitivao jedan naucnik tokom pedesetih godina i utvrdio da je to jedinstven fenomen,neka vrsta ogromne supljine koja je ispunjena vodom iz velikih nepoznatih dubina.Takodje tamo nema nikakve ribe osim dzinovskih stuka koje u nedostatku sitne ribe jede samu sebe(kanibalizam)i takodje su te stuke potpuno crne(valjda od ogromnih dubina).Tamo je do pre desetak godina postojao je camac ali koji je usled dotrajalosti potonuo.Tako da tamo vise niko ne zalazi,pa cak ni lovci.
Jedno pitanjetkud to da seljaci znaju za Trajana i njegovo blago koje je tu namerno baceno.Kada sam pitao jednog starog mestanina za to-samo je rekao da mu je to ispricao njegov otac,a njemu opet njegov.I tako sa kolena na koleno.
Pozdrav od x_lava!!!
odgoovorite sa citatom