Prikazati pojedinačan prilog
  #38  
Staro 22.05.2009, 18:22
Grga Grga je offline
Iskusni korisnik
 
Registriran : 03.02.2007
Starost: 68
prilozi: 497
Zahvaljivao se: 28
Dobio je 67 zahvalnice(a/u) za 49 priloga
Gabela

Roberto Salinas Price (Prajs) u svojoj knjizi "Homerova slijepa publika" uvjerava da je Troja, nakon njegovog dugogodišnjeg istraživanja, smještena na prostoru današnjeg mjesta Gabela u Hercegovini. Ne znam kako da pametno prenesem neke dijelove iz te knjige imajući na umu podatak da je u to vrijeme još postojala Jugoslavija. Što se osobno mene tiče cijelo područje bivše Juge, pa Bugarske, Makedonije i Albanije smjestio bi u jednu, trojansku, državu, sve narode na ovim prostorima nazvao bi Trojancima, jer samo na ovaj način moja teorija ima smisao, ali da ne postanem "agresor" neka ostane onako kako postoji danas. Nisam ja kriv što smo se potukli i razdijelili.
Price je obilato prilagođavao tekstove Ilijade krajoliku za kojeg uvjerava da je bio trojanski. Odmah na početku pravi prvu pogrešku. Gabele je 22 km udaljena od ušća Neretve u more, što znači da bi grčkoj pješadiji trbalo dva sata više da bi došla do gradskih zidina. Jeste da u samom mjestu i okolini postoji nekoliko utvrda, ali nema ni traga velikom utvrđenom gradu.
Naravno da neću ovdje prezentirati sav materijal predviđen za eventualnu knjigu, pa bi moglo biti malih nesporazuma sa čitateljima, što, duboko vjerujem, mogu ispraviti samo u kompletno sastavljenom tekstu, stoga ću ovdje samo pokazati na očigledne pogreške koje se nikako ne uklapaju u Homerovu Ilijadu, niti u Maloj Aziji, niti u Hercegovini.
odgoovorite sa citatom