TEMA: Viminacijum
Prikazati pojedinačan prilog
  #41  
Staro 21.11.2007, 21:18
Korisnička slika od acervonec
acervonec acervonec je offline
Mladi arheolog
 
Registriran : 28.10.2007
Starost: 55
prilozi: 798
Zahvaljivao se: 15
Dobio je 120 zahvalnice(a/u) za 82 priloga
Rammstein, dobar prilog.

Viminacij je tako važan, da stvarno zaslužuje kvalitetna istraživanja i prezentaciju.

Međutim, htio bi komentirati debatu između Bokiiija i Enigme. Mislim da danas nema zemlje u Europi, koja bi dozvoljavala trajan iznos nalaza, otkrivenih na arheološkim iskapanjima. Drugo su primjeri, kad idu predmeti na restauriranje ili studij. To bi trebalo da bude pod strogim uvjetima, ali… Kao što reče Enigma, danas je novac glavni argument, tako da postavlja uvjete onaj, koji daje novac, a ne zakon. Nažalost. Tako je na Balkanu (u Albaniji i Srbiji, verovatno i u Makedoniji i Bugarskoj) a ponekad i u Hrvatskoj (Enigma, od insajdera sam čuo da neki stručnjaci, koji nude „pomoć“ odnose – legalno i ilegalno – i vašu arheologiju). Sličnih težnja je bilo i kod nas, u Sloveniji, ali srećom, naša nalazišta nisu tako zanimljiva kao vaša…

Radi se o neke vrste kulturnom imperijalizmu. Velike, „mudre“ i „važne“ nacije smatraju, da trebaju misliti i odlučivati umjesto „malih“, „neciviliziranih“. Često čuješ komentare tipa: „Oni već dugo znaju za to nalazište, ali nisu znali, kako je važno…“

Uvjeren sam, da većina stranih arheologa još uvijek dolazi sa dobrim namjerama i radi u skladu sa profesionalnom etikom. Mislim, da je suradnja važna i korisna, ali samo kad je stvarno suradnja, a ne diktat.

Da ne budemo kritični samo do arheologa – sami znate, koliko nalazišta se iskapa na crno (stvarno iskapa, s time ne mislim amaterske detektoraše). To je stvarno pljačkanje i uništavanje kulturne baštine.

I na kraju: retke su privatne zbirke, koje traju više od jedne generacije. Gdje će završiti vaši nalazi, kad odlučite (vi ili vaša djeca) da prodate kolekciju? U lokalnom muzeju ili negdje vani…

Pozdrav svima, koji brinete za arheološku baštinu.
odgoovorite sa citatom