Prikazati pojedinačan prilog
  #1  
Staro 23.01.2006, 22:20
Kameleon
Gost
 
prilozi: n/a
Maria Theresa Thaler 1780

Sigurno svaki ozbiljniji numizmaticar ili zaljubljenik u ovaj hobi poseduje u svojoj kolekciji i talir Marije Terezije. Veliki srebrni novcic na aversu ima Mariju Tereziju sa velom i natpis "M. THERESIA D.G. R.IMP.HU.BO.REG." sto znaci "Maria Theresia, by the grace of God Roman Empress, of Hungary and Bohemia Queen" a na reversu grb i natpis "ARCHID.AVST.DUX.BUR G.CO.TYR.1780.X" sto znaci "Archduchess of Austria, Duchess of Burgundy, Countess of Tyrol, 1780". I taman kad pomislite da imate novcic star 200 godina, saznate da je isti novcic liven i posle smrti M.Terezije i to sve do danasnjeg dana. Saznate da je kovan u preko 800000000 primeraka i to ne samo da je kovan u Austriji nego i u Rimu, Londonu, Briselu, Parizu, Bombaju i na drugim lokacijama i da se i dan danas koristi u nekim arapskim zemljama kao zakonsko sredstvo placanja. Onda se zapitate da li u svojoj ruci drzite deo istorije stare 200 godina ili samo novcic maladji i od vas samih. Odgov na ovo pitanje morate potrazite sami, kao sto sam ga i ja nasao a pomoc mozete naci na sajtu ttp://www.theresia.name/en/ tu mozete naci i zanimljive stvari iz istorije vezane za ovaj novcic . Zeli vam puno srece jer je ja nisam imao, znaci lupu u sake i... ,a ako neko sazna da poseduje nesto interesantno bilo lepo da postavi sliku ovde da svi vidimo.
prikačene grafike
Tip dokumenta: jpg 001.jpg (60,4 KB, 31x prikazano)
Tip dokumenta: jpg 002.jpg (72,6 KB, 28x prikazano)
odgoovorite sa citatom