TEMA: emisija
Prikazati pojedinačan prilog
  #43  
Staro 23.02.2013, 09:22
Korisnička slika od banebeograd
banebeograd banebeograd je offline
Mladi arheolog
 
Registriran : 21.03.2006
mjesto: Srbistanski tamni vilajet
prilozi: 994
Zahvaljivao se: 19
Dobio je 44 zahvalnice(a/u) za 31 priloga
svi bi mi voleli da ovde postoji zakon kao onaj u engleskoj,
pa lepo sve sto nadjes tras u muzej,
oni to pregledaju , ociste , zastite, i stave u zbirku koju svi vide, a tebi kao nalazacu isplate TRZISNU cenu tog artefakta,
jos tamo negde napisu i tvoje ime kao osobe koje je muzeju ustupila tako nesto.

nazalost to kod nas nije tako,
ali kad vec nije tako i svi to znamo, onda treba da se dovijamo i na sve nacine pokusamo da dve zaracene opcije, "pitome" arheologe i "divlje" tragace na neki nacin izmirimo ili bar priblizimo .

muzeji nisu konc logori niti su kustosi dzelati, tamo postoje kao i svugde i sjajne osobe koji su spremne da na sve dozvoljene nacine izadju u susret zainteresovanim licima ,
barem sam ja imao srecu da i takve upoznam
jedan od takvih mi je cak i pojasnio kako rade neki modeli detektora sa kojima nisam imao iskustva a sa kojima je on bio veoma blizak.

najjednostavniji nacin, za pocetak je da sve ono sto se nadje a sto recimo tebi kao tragacu ili "kolekcionaru" nije zanimljivo odneses u lokalni muzej.
pa tamo lepo sa kustosom nadleznog odeljenja prozboris po neku rec, upoznas se, naucis od njega nesto novo, kupis neku zanimljivu knjizicu koju oni izdaju i slicno,
s vremenom a zbog druzenja sa ekipom koja tamo radi ne sumljam da ces u muzej odneti i nesto sto bas nije bezvredno u materijalnom smislu i siguran sam da ces se zbog toga osecati jos bolje jer na taj nacin postajes deo i jednog drugog sistema vrednosti prisutan iza zidina muzeja .

na taj nacin se cinom dobre volje uspostavlja prava saradnja iz koje moze vremenom mnogo toga da se rodi.
ipak su arheolozi i muzeji depoi znanja i iskustva, mozda se desi i neki put da se nasa i njihova znanja , iskustva ali i zelje i ne podudaraju,
ali najbitnije je rekoh da se pocne sa sirenjem pozitivne energije medju nama
pri tome, kad imate sve te kontakte sa lokalcima, ako se i desi neki incident na terenu ili u povratku sa terena,
vi uvek mozete da se pozovete na zakon i svoja legitimna 24 sata da pronalaske odnesete u muzej sto ste i inace vec mnogo puta ranije cinili
a sto mozete i dokazati najobicnijim pozivom u muzej
odgoovorite sa citatom
3 x *Hvala* korisniku banebeograd za ovaj prilog: