Prikazati pojedinačan prilog
  #162  
Staro 14.12.2009, 19:21
Grga Grga je offline
Iskusni korisnik
 
Registriran : 03.02.2007
Starost: 68
prilozi: 497
Zahvaljivao se: 28
Dobio je 67 zahvalnice(a/u) za 49 priloga
Brdo iznad bakra

Moram još malo popričati sa vama o dinosaurima...
Znači da se vraćam malo u rikverc i da ću idući put nastaviti gdje sam stao u redoslijedu...

Što piše Biblija i kako se tumači jasno napisano?

Kažu da su zadnji dinosauri živjeli prije 60-tak milijuna godina, a Biblija ih opisuje u Mojsijevu i Abrahamovu vremenu. Ova nezgodna tema dio je šire debate u kršćanskim krugovima koja uključuje pitanja starosti Zemlje, pravilne interpretacije Postanka, te interpretiratacije fizičkih dokaza oko nas. Oni koji vjeruju u starije postanje Zemlje slažu se da Biblija ne spominje dinosaure, jer su prema paradigmi dinosauri izumrli milijunima godina prije nego što je prvi čovjek hodao Zemljom.
Ljudi koji su napisali Bibliju nisu mogli vidjeti žive dinosaure. Oni koji vjeruju u novije postanje Zemlje slažu se da Biblija spominje dinosaure, iako ne koristi zapravo riječ ''dinosaur''. Umjesto nje tu je hebrejska riječ ''tanniyn''. Tanniyn se prevodi na nekoliko načina u engleskim Biblijama; ponekad kao ''morsko čudovište'', ponekad je to ''zmija'', a najčešće se prevodi kao ''zmaj''. Tanniyn se pojavljuje kao jedna vrsta gigantskog reptila. Ova se stvorenja spominju oko trideset puta u Starom Zavjetu i mogu se naći na kopnu i u moru.
Osim spomenutih gigantskih reptila Biblija opisuje i nekoliko stvorenja za koje stručnjaci vjeruju da je riječ o dinosaurima. ''Behemoth'' je najmoćnije Božje stvorenje, div čiji je rep kao cedrovo stablo. Neki su stručnjaci pokušali poistovjetiti Behemoth sa slonom ili nilskim konjem dok drugi naglašavaju da slon i nilski konj imaju jako tanke repove koji se ne daju usporediti s nikakvim stablom. Dinosauri kao Brahiosaur i Diplodok imali su ogromne repove koji su se lako mogli usporediti s najdebljim stablom.
Dakle, postoje li opisi dinosaura u Bibliji? Pitanje nije ni izdaleka riješeno. Ono ovisi o tome kako interpretirate dostupne dokaze i kako sagledavate svijet oko sebe. U ''GotQuestions. org'' vjeruju u novije postanje Zemlje i prihvaćaju istodobno postojanje čovjeka i dinosaura. Vjeruju da su dinosauri izumrli netom nakon potopa kao posljedica dramatičnih promjena u atmosferi i činjenice da su su ih ljudi nemilosrdno lovili do istrebljenja. Gotovo svaka drevna civilizacija ima neku vrstu umjetnosti koja prikazuje reptilska stvorenja.
Petroglifi, artefakti pa i sasvim male glinene figure pronađene u Sjevernoj Americi nalikuju modernim prikazima dinosaura.
Crteži u stijenama iz Sjeverne Amerike prikazuju ljude kako jašu stvorenja nalik Diplodoku i zadivljujuće su slični Triceratopu, Pterodaktilu i Tiranosaur Rexu. Rimski mozaici, keramika Maja i babilonski gradski zidovi svjedoče o čovjekovom geografski neograničenom interesu za ova stvorenja. Uglavnom, ljudi i dinosauri živjeli su zajedno i to ne tako davno sudeći po tragovima u svima krajevima svijeta.
Ne želim se udaljiti s ovih prostora jer zanimljivog materijala ima na sve strane pa stoga ovdje i ostajem sve dok mi neko ne pošalje zanimljivost iz svoga kraja koja bi se mogla uklopiti u moju (eventualnu) novu knjigu...
A na koji način su dinosauri mogli nestati imam dvije pretpostavke i obje se uklapaju u moje tumačenje svijeta i njegovih tajni. Zapravo i nema baš nekih tajni kada se krene logičnim redoslijedom, stoga pogledajte jedno brdo iznad Bakra kod Rijeke.
Mjesecima me opčinjavala ova neobična stijena. Svaki put mi se oko zalijepi za nju, a pamet nikako da otkrije što mi rođene oči gledaju. Nisam mogao shvatiti zbog čega je središnji dio brda drugačiji.
Kao da mi nešto poručuje...
Onda su mi se moždane vijuge odmrsile kada sam na jednom fotosu izbuljio oči u grupu dinosaura.
Ne tvrdim da je u stijeni fosilizirani ostatak bilo kakvoga živoga stvora, ali ako je ovo prirodni fenomen onda je prilično dobro formiran. Jedino što sam siguran da sredina ovoga brda nije od istoga kamenoga materijala. Možda bi geolozi mogli utvrditi više istine...
prikačene grafike
Tip dokumenta: jpg Dinosaur kod Rijeka.jpg (22,2 KB, 28x prikazano)
odgoovorite sa citatom