Prikazati pojedinačan prilog
  #491  
Staro 11.01.2014, 23:37
Ilijada
Gost
 
prilozi: n/a
Razočarao si me!!!
Oko mene su se često vrtjeli arheolozi amateri, koji su spominjali detektore, - detektore ali samo u povjerenju. Kasnije sam saznao da su takva istraživanja zabranjena. Bila zabranjena ili ne, ja ih ne prihvaćam, jer nije mi glavni cilj otkriti detektorom nešto iskopati i odnijeti. Nakon toga to mjesto ostaje devastirano za sve buduće arheooge.
Za mene je arheoogija u povijesti isto što je i kirurgija u medicini; - niti u jednoj ne dozvoljavam amatere.
Profesionalni arheolozi izlaze na teren i na svakoj novoj lokaciji odrede područje za sondiranje. Sondiranje se vrši tako da se odredi dvadesetak kvadrata. Svaki sloj po sloj, svakih dvadesetak centimetara, pažljivo se otkopaje i zapisiva svaka pojedinost. Bez obzira što će se na tome lokalitetu pronaći, arheolozi nakon sebe ostavljaju pisani materijal kojim će se služiti budući naraštaji.
Da budem iskren, bilo me je strah zbog arheologa amatera i njihovih instrumenata.
Kad ih nisam mogao odgovoriti od toga, onda sam na sve moguće lokacije razasuo; eksera, vijaka, metalnih pločica, nevažećih sitnih novčića.......!
Pa, ako mislite na mom terenu istraživati biti će itekako teško.
odgoovorite sa citatom