TEMA: Bački Kelti
Prikazati pojedinačan prilog
  #6  
Staro 15.04.2007, 15:37
ЛазарС
Gost
 
prilozi: n/a
Zahvaljujem na interesovanju i pohvalama!
Spominjao sam pre na forumu da ga posećuje jedan Vaš kolega tragač, ali do sada, koliko sam upoznat, nije našao ništa preterano zanimljivo. Ja sam u mojim rekognosciranjima osim hrpe komada grnčarije, ovde našao bronzani listić 4x5cm koji je očito korišćen kao oplata na nečemu (imao je rupice po uglovima) i obično sečivo malog bronzanog nožića od oko 10cm sa usadnikom za rukohvat. Oba su u muzejskom depou.
Ni ne čudi to što ovde nema vrednijih nalaza jer je ovaj kraj, u odnosu na one pod rimskom upravom, ipak bio mnogo siromašniji i izloženiji razaranjima i pljački u davna vremena.
Zaboravio sam poneki podatak pomenuti, pa ću to usput...
Zanimljivo mi je to da na njemu nisam našao ništa drugo osim keltskih nalaza. Ni Sarmata, ni srednjeg veka... Verovatno je bio "tabu" mesto, zarastao u šiblje... pa se nije nikome svidjalo da živi u njegovoj blizini a ponajmanje u njegovom prostoru.
Arheolozi koji su radili sondiranja tvrde da je oko njega postojao kanal koji je bio spojen sa Dunavom. Inače, stara obala Dunava od njega je udaljena oko 700-800 metara.
odgoovorite sa citatom