Prikazati pojedinačan prilog
  #93  
Staro 01.07.2009, 20:36
Grga Grga je offline
Iskusni korisnik
 
Registriran : 03.02.2007
Starost: 68
prilozi: 497
Zahvaljivao se: 28
Dobio je 67 zahvalnice(a/u) za 49 priloga
Kako su poginuli vatrogasci na kornatima

Nakon više mjeseci zazmišljanja da li da objavim ili ne, konačno je prevagnulo, pošto vidim da rodbina stradalih ne pristaje na niti jedno dosadašnje objašnjenje, nudim svoje ma kako nevjerojatno izgledalo, a osim toga savršeno se uklapa u rat pod Trojom. Iako šašavo zvuči ipak ima najviše logike od sviju dosadašnjih tumačenja raznih stručnjaka, eksperata, inženjera, doktora, specijalista i šta ja znam kakvih sve titula. Slične su se pojave već događale, kako u Hrvatskoj, tako i u bivšoj Jugi. Sigurno je jedino - vatrogasci se nisu ugušili u dimu požara već su poginuli isključivo zbog opekotina izazvanih velikom temparaturom.
Nastradale vatrogasce na nosilima voze u bolnicu (sl. 1)
Čitajući tisak i izjave očevidaca ovakvu, po slavonskoj tradiciji ispred mladoženjine kuće zapaljenu vatricu, ja sam kao dijete preskakao u skoro svakim seoskim svatovima, ali kada se npr. kaciga, ili aluminijski nastavak gumenog crijeva za vodu otope kao čokolada na suncu, dok čizme, papir, plastična narukvica, lagana ljetna majica na jednom poginulom vatrugascu, plastične boce za vodu, mali zeleni bor...ostanu neoštećeni, eee, to ja već problem.

Ovakvu vatricu, zapaljenu u svatovima ispred mladoženjine kuće, preskakali smo još kao dijeca.Ni vatrogasci uopće ne izgledaju zabrinuto. (sl. 2i 3)
A poginulo je dvanaest vatrogasaca, preživio samo jedan - Frane Lučić. Dao je nekoliko kontraverznih izjava, bar po pisanju tiska. Među ostalim kaže da je protrčao nazad kroz vatru, dok su njegove kolege od vatre bježali napred... Onda... bio je zadnji u grupi i imao je vremena spustit vizir na kacigi, pokriti glavu rukama i tako preživjeti, a govora kako su se kacige otopile kao da su od sapuna napravljene...
Čitam da su izjave dali i svi ostali vatrogasci koji su bili pri svjesti, pa se pitam gdje su sve te izjave? Zašto nisu objavljene? Samo je jedna dana javnosti na uvid. Taj vatrogasac je rekao da je vatra odjednom došla ''odozgora''.To je to!? Jedino tako su i mogli izgorjeti.

Da je helikopter ispustio gorivo izgorjeli bi i ovi borovi (sl. 4)

Zbog toga je i došla "Bojna za specijalna djelovanja" Hrvatske Vojske, jer su se već imali prilike sresti sa sličnom situacijom u nedavnom glupom ratu i nisu je mogli objasniti, kao ni ovaj put. Da je kriva vojska i neispravan helikopter mislite da već neki novinari ne bi iskopali istinu, ma kako skupocijena bila, mislim u Kunama... Država bi zasigurno priznala krivnju, kao što je i do sada u nekim drugim incidentima. Sjetimo se samo zadnjeg pada helikoptera u Vukovaru gdje su poginule tri osobe.
Najprije pročitajmo malo isječaka iz tiska,a onda ću vam reći već pomenute moje dvije priče...

Izjava Frane Lučića:

„Helikopter nas je pokušao iskrcati na vrh brda blizu kruške u nekoliko navrata, međutim zbog jakog juga to nije uspio i onda su se pilot i Dino Klarić dogovorili da nas desantiraju niže od brda u jednu dolinu, a što je otprilike oko dva kilometra od kruške... Nakon 15-ak minuta hoda došli smo do jednog dijela koji je bio otvoren s južne strane i tu je naglo krenula vatra i dim, tolikom brzinom da nismo uspjeli pobjeći, premda smo pokušali trčati. Međutim, bila je strašna vrućina i jednostavno nas je spržilo. Nosio sam dosta opreme pa sam bio nešto niže, odnosno ispod ostalih kolega vatrogasaca, tako da sam imao malo više vremena za pokriti lice i okrenuti leđa, a kako sam imao kacigu na glavi i vizir, Bio sam donekle zaštitićen...
''Osjetio sam bol u rukama i vidio da su mi ruke natekle, te sam ostao na zemlji kao i ostali i pokušao stupiti u vezu s Javnom vatrogasnom postrojbom u Šibeniku, međutim, nisam imao signala. Oko sebe sam čuo jaukanje, zvanje u pomoć i vidio sam da su svi ozlijeđeni, međutim, nisam primijetio da je netko mrtav''.

Mjesto gdje su pronađeni unesrećeni vatrogasci (sl. 5 i 6)

Pojavile su se i kontroverze oko toga jesu li su se žrtve mogle izbjeći. Neki su kritizirali odluku vatrogasne službe da pošalje svoje ljude na Kornate samo kako bi gasili zapaljenu nisku travu, ali to je izazvalo i pitanja oko toga kako su mogli poginuti od tako malog požara. Najmlađa žrtve tragedija na Kornatima, 17-godišnji Marko Stančić, svom je ocu, po dolasku na Veliki Kornat poslao poruku:
"Tata, na Kornatima smo, čekamo da nam dostave vodu", što je potaknulo novu dilemu - da je helikopter jednostavno ostavio vatrogasce bez dobre opreme.
Dana 14. studenog 2007. Josip Klarić, otac poginulog vatrogasca Dina Klarića, izjavio je za Večernji list da je prema njegovu sudu istraga je od početka bila nespretna i brzopleta, doneseni su ishitreni zaključci te da mu se neka objašnjena čine nelogična:
"Sada se u istrazi otvaraju naznake onoga što od početka tvrdim: skupinu moga sina nije ubila zapaljena trava ni nikakav eruptivni požar...Svakako da i Slavica i drugi iz vatrogasne zajednice snose dio odgovornosti, ali nisu ih oni zapalili. Krivi su oni koji skrivaju istinu....Ako se i dalje bude inzistiralo na tome da ih je ubila trava, eruptivni požar i slične gluposti, sam ću dokazati da to nije istina. Bit ću dobrovoljni pokusni kunić. Kad ponovno naraste trava, čekat ću ljetni dan s najvećim jugom, zapalit ćemo isti požar i pustiti ga da prođe preko mene na istom mjestu gdje je zapaljena skupina moga sina".
Prema tvrdnjama Josipa Klarića, prije tragedije je bilo problema s komunikacijama i nisu mogli javiti u Šibenik što se događa.Josip Klarić se u dogovoru sa sinom Dinom Klarićem odlučio sam uspeti na vrh brda i pokušao nazvati Šibenik. Klarić je pri penjanju na brdo prošao dva-tri puta kroz vatru i samo je trebao praktički preskakati s kamena na kamen u pravom trenutku. Kada je došao do vrha, vidio je da su već gorjele obje strane otoka u dužini i širini od oko 1,5 - 2 kilometra. Uspio je dobiti vezu i javiti da se s postojećim snagama ne može ništa napraviti.

Ovaj požar nije uspio zapaliti čak ni mali zeleni bor (Sl. 7)

Visina trave na tom području kao i svim drugim dijelovima Kornata po kojima su vatrogasci tog dana hodali nije bila niti do koljena, neposredno prije tragedije vatrogasci su vatru preskakivali skačući s kamena na kamen, gasili je granama, a imali su vremena i za fotografiranje.
Odmah poslije tragedije na Murteru su se pojavile glasine kako su vatrogasci zapravo otišli na Kornat da štite ovce od požara. Pojavile su se i spekulacije kako je iz helikoptera koji ih je iskrcavao istjecalo gorivo, pa je uslijedilo rasplamsavanje požara u trenutku kad se helikopter dizao s tla, ali je utvrđeno kako se to nije dogodilo i da je na helikopteru prilikom prebacivanja vatrogasaca na Kornat jedino pukla guma koju se moralo kasnije promijeniti u Divuljama. Pokušavam shvatiti i dio transkripta audio zapisa tragedije na Kornatu. Čini mi se da, ili nedostaju neki dijelovi, ili se nije znalo tko s kime razgovara, pa da bi se moglo zaključiti šta se zapravo toga dana događalo. Pročitajte i probajte logično shvatiti događaje...

...Centar 112: Jel to na Kornatima negdi gori?
Zadarski dispečer 93: Je, otok Kornat, uvala Strižnja!
Centar 112: To naše ili šibensko?
Zadarski dispečer 93: Šibensko i oni su već tamo. Helikopter ih je prebacija i helikopter nešto malo gasi.
Centar 112: Dobro.
Zadarski dispečer 93: Ne može puno grabiti, jer je tamo fortuna juga
Centar 112: Ali tamo nema šta izgorit!
Zadarski dispečer 93: Nema, ima tamo neke 2-3 vikendice.
Zadarska policija: Panika je opća!
Zadarski dispečer 93: A ovi ne mogu poslat nikako kanader jer i kod Šibenika, kod Vodica je isto veliki požar. Morat ćemo žrtvovati, kako Šibenčani kažu, oni imaju svoje dečke doli, ali da neće moći kanader tamo.
Zadarska policija: Da, o joj, bože moj!
Zadarski dispečer 93: Molim?
Žena s Kornata: Dobar dan, recite mi, pošaljite neki kanader na Suhu Puntu, kuće već gore, u Kornat! Molim!
Zadarski dispečer 93: Pa, je li uvatila koja kuća?
Žena s kornata: Je, je, govore da je!
Zadarski dispečer 93: U Vodicama je dosta veliki požar izbija, prije 40 minuta, kod onog spomenika oba dva, ono kod pumpe, pa sad i tu panika. Slavica valjda više ne zna di mu je glava.
Zapovjednik zadarskog JVP-a: Halo Mićo, Šoša je.
Zadarski dispečer 93: Reci?
Zapovjednik zadarskog JVP-a: Ja ne mogu doći s Draženom u vezu, valjda mu mobitel nema signala, međutim on ima pored sebe tetru na iskri. Probajte s njim stupit u kontakt, probajte tu tetru uključit na iskru i probajte stupit s Draženom u kontakt, pa ga pitajte!
Zadarski dispečer 93: Da, molim?
Zapovjednik zadarskog JVP-a: Šango, ovako, reci Mići da ovi do daljnjeg ostaju tamo. Ima doli velikih problema, ima ranjenih, navodno ima i mrtvih, neki su ostali doli. Sad idem u bolnicu... Jedna je grupa helikopterom odvezena u Split u Firule, a druga dolazi, njih petorica, u Sukošan gliserom i sad su prema bolnici...

Eto,to je dio razgovora za vrijeme događanja tragedije na Kornatima.
Centar 112 kaže da "tamo nema šta izgorit"...
Zadarski dispečer pominje "dvi-tri vikendice"...
Pazite sada, ''vikendice u nacionalnom parku''!? Čije bi to vikendice mogle biti i tko je dozvolio da se sagrade na mjestu gdje ih nikako ne bi trebalo biti?! Kakva država može dozvoliti ovakve građevine, a da ih ne poruši?

Žena sa Kornata samo je "čula" da gore vikendice...
Na kraju se već pominju "ranjeni i mrtvi"...
A za događaj što slijedi nužno je prelistati dnevni tisak iz mjeseca Ožujka 94.godine. Lijepo je zapisano kako su osmog datuma toga istog mjeseca mnogi svjedoci iznad Karlovca i Duge Rese promatrali elipsasti svijetleći objekat koji je isijavao narančastu svjetlost i bacao jake bljeskove prema tlu. Unprofor je ujutro zapazio sprženu travu i nekoliko pougljenisanih ljudskih leševa, za koje se pouzdano zna da su pripadali srpskoj krajiškoj vojsci. Iz vojnih izvora hrvatske strane mogla se čuti priča da je te noći srpska vojska pokušala sa Turnja proboj u Karlovac, ali su ovim neobičnim munjama bili spriječeni. Opet iz apsolutno istinitih izvora, osobno sam od jednog vojnika sa srpske strane čuo sasvim drugačiju priču - kako su ih Hrvati tukli međunarodno zabranjenima napalm bombama...

Moj krajnji zaključak je - da su se nesretni vatrogasci našli na pogrešnom mjestu u pogrešno vrijeme. Vjerojatno su pronašli nekakav uređaj koji nije smio doći do svjetske javnosti pa je uništen, a nedužni ljudi poubijani. Pretpostavljam da jedini preživjeli ove tragedije, Frane Lučić, zna pravu istinu, jedino ju ne smije ispričati, a i kako bi, naprimjer, rekao da su došle nekakve munje odozgora – s neba...
prikačene grafike
Tip dokumenta: jpg kornati1.jpg (12,8 KB, 12x prikazano)
Tip dokumenta: jpg kornati5.jpg (31,1 KB, 13x prikazano)
Tip dokumenta: jpg kornati6.jpg (7,8 KB, 13x prikazano)
Tip dokumenta: jpg kornati4.jpg (17,4 KB, 11x prikazano)
Tip dokumenta: jpg kornati3.jpg (34,5 KB, 15x prikazano)
Tip dokumenta: jpg kornati8.jpg (71,1 KB, 12x prikazano)
Tip dokumenta: jpg kornati7.jpg (10,0 KB, 10x prikazano)
odgoovorite sa citatom