Prikazati pojedinačan prilog
  #6  
Staro 17.03.2005, 11:26
Korisnička slika od Vumi
Vumi Vumi je offline
ADMINISTRATOR
 
Registriran : 26.04.2004
mjesto: Ilirikum
Starost: 54
prilozi: 7.894
Zahvaljivao se: 155
Dobio je 1.061 zahvalnice(a/u) za 408 priloga
Pazi ovako, ja sam ove podatke povadio iz kataloga i na osnovu slika koje su tamo i slika koje si ti postavio ovdje. Lako je moguce da sam u necemu pogrijesio jer ti znakovi na novcicima mogu da puno promjene o kome se nominalu tacno radi. Sto se tice kovanja novca pod Medzidom, ne vidim razloga zasto on ne bi kovao i bakarne novcice u svoje vrijeme jer bakarni novcici su jednostavno manje vrijednosti od samih srebrnih novcica. Kako je ko nazivao te novcice o tome ti ne mogu nista reci, mozda je na toj stranici koju si ti naveo taj "neko" nazivao te novcice tako ili ovako a oni su vjerovatno imali svoje pravo ime. Veliku stvar kod odredjivanja vrste novca igra i uloga da se navede promjer i ako je moguce sama tezina novcica jer dosta novca ima isti izgled a jedni su veci dok su drugi manji. Ja ti ne mogu sad pokazati slike novcica na osnovu kojih sam ti rekao o kakvim se novcicima kod tebe radi ali cu to pokusati u toku dana uciniti. Ovo je bio samo moj pokusaj da ti pomognem sto ne znaci da je sve sto sam napisao i tacno. Nisam nikada imao kontakta sa turskim novcem ali raspolazem literaturom u kojoj postoje i primjerci turskoga novca. Kako vec rekoh to je bio samo moj pokusaj i ako nije uspio, mislim da sam bar malo pomogao pri rasvjetljavanju "tajne" novcica

P.S.
Abdul Medzid jeste kovao bakarne novcice i to u vise nominala !!!
__________________
Nikada nećeš izgubiti pravi put
budeš li radio prema osjećanju i savjesti...
*Gete*

Promijenjeno od Vumi (17.03.2005 u 12:29 sati)
odgoovorite sa citatom