Prikazati pojedinačan prilog
  #17  
Staro 26.01.2010, 23:34
Korisnička slika od pataren
pataren pataren je offline
Korisnik
 
Registriran : 22.09.2009
prilozi: 91
Zahvaljivao se: 5
Dobio je 4 zahvalnice(a/u) za 2 priloga
Citat:
citat od Enigma Prikažite prilog
Ebiga sad, ako ostane pod zemljom očerupano, kao što vjerovatno jest, nema svrhe. U normalnom svijetu takve uređene i konzervirane arheološke destinacije služe na diku i ponos gradu, uz osmišljeni turistički aranžman donose znatnu financijsku dobit, odnosno probitak grada.
Ovo što si napisao je mrtva filozofija iz pedesetih godina prošlog stoljeća, koja nema veze sa sadašnjošću. U Hrvatskoj se rade iste gluposti, ali u manjem obimu. Posjetite Englesku da spoznate smisao stvari, zarađaju lovu na smiješnim stvarima, a mi zatrpavamo čudesa radi ebene ceste, pomakni cestu, bar to nije problem.
Mozda to zvuci kao retorika i filozofija iz pedesetih godina ali to je vjeruj mi realnost. Ipak nismo mi Engleska niti neka zapadna zemlja u kojoj je to sve drugacije uredjeno i koji su drugacijeg mentaliteta od nas. Kod nas je sve ok, sve se moze, sve je to super dok ne dodje do istrazivanja odredjenog lokaliteta i onda kasnije njegove adekvatne zastite i prezentacije. I sta je prvo pitanje i problem: novac! Ko ce to platiti? A nase vlasti nisu tako izdasne kad se tice arheologije. Jasno je da se na sve to moze uzeti lova ali prvo treba nesto uloziti u to. A arheolozi su najmanje krivi za sve to vjeruj mi. Pa nebi ti ili neko drugi kome to nije prava profesija i zanimanje vise volio svoje otkrice iznijeti ''na velika vrata'' pred narodne mase i da to traje i da ljudi posjecuju taj lokalitet. Arheolog se licno jako veze za pojedine lokalitete koje on istrazuje. To postane dio njega.
Zamisli situaciju kad ti trebas doci nekom seljaku u avliju i kopati i istrazivati neku vilu rustiku ili ne daj boze kakav grob sto se meni nedavno dogodilo. Znas koliko tu treba ubjedjivanja i obecavanja i uvjeravanja! A nasi zakoni su hvala Bogu svi znamo kakvi i koliko su efikasni kad dodje do otkrica. I jos kada trebas uzeti njivu ili dio ceste ili parka ili parkinga za jedne takve bezvezne temelje ih... Boli briga seljaka ili nekog vlastodrzca ili ''privatnog poduzetnika'' sta je to vila rustika, kastrum, gradina, tell ili takvo sto. A kod nas se sve za pare moze kupiti.
I onda arheolozi krivi sto se zatrpavaju lokaliteti. A sto onda sire narodne mase pisaju, seru i svasta nesto rade na tim lokalitetima i od njih prave opce ruglo? Pa na kraju krajeva je li ljepse gledati lijep parkic nego smetljiste. Nazalost, nazalost i nazalost to je tako. Samo se nadati da cemo se jednom promjeniti i mi i zakoni pa da cemo poceti nase nasljedje cjeniti a ne unistavati. Mi smo bogati, kad ovo kazem mislim na zemlje bivse Juge. Mi smo neuzorana njiva sto se tice arheologije. Tu ima jos toliko toga sto ceka neke bolje dane. Nazalost jos uvijek nema nagovjestaja tim danima
odgoovorite sa citatom