Prikazati pojedinačan prilog
  #449  
Staro 08.01.2014, 18:41
Ilijada
Gost
 
prilozi: n/a
Citat:
citat od Grga Prikažite prilog
....

...Meksički pisac Roberto Salinas Price ne slaže se s ovom teorijom već u svojoj knjizi ''Homerova slijepa publika'', tiskanoj 1984. godine tvrdi da je Troja bila u Gabeli (BiH), mjestu između Čapljine u Hercegovini i Metkovića u Hrvatskoj. Iznio je mnoštvo dokaza u prilog svoje teorije, s tim što je Ilijadu obilato prilagođavao krajoliku, naravno, da bi bilo što uvjerljivije njegovome ''otkriću''...

Malo bolje poznajem sve okolnosti koje su R.S.Pricea dovele u Gabelu gdje je locirao svoju Troju. Price se prije toga, prethodnih godina upoznao sa Dubrovčaninom Aristidom Vučetićem. Vučetić mu je povjerio svoj rad na Odiseji, u kojem je tvrdio da jadranski otoci odgovaraju Odisejevom lutanju nakon pada Troje. Price je iskoristio Vučetića i jednostavno zaključio; ako je Vučetić u pravu onda je Troja tu negdje blizu jadranske obale. Naravno, nakon Vučetićeve smrti Price otkriva javnosti ideju oko Troje u Gabeli. Nekolikogodina sam bio u kontaktu sa R. S. Priceom, čak su mi njegovi prijatelji prenijeli kako me on smatra Homerovim učenikom.
Ja sam sa njim o svemu uljudno raspravljao kao i sa vama, i, sve je bilo uredu među nama dok mu nisam u lice rekao kako je iskoristio Vučetića. Jednostavno se nisam mogao suzdržati, rekao sam mu da on nije imao nikakav drugi razlog postavljati Troju na jadransku obalu, jer sve ono što se tiče geografskih elemenata koje navodi mogao je postaviti i negdje u Meksiku.......
odgoovorite sa citatom