Prikazati pojedinačan prilog
  #10  
Staro 19.03.2006, 20:36
rammstein
Gost
 
prilozi: n/a
Citat:
citat od terminus
. Vjerujem da je taj avarski nalaz uistinu otkriven, al mi se čini da je u nekim slučajevima, kada je u pitanju njegova tržišna vrijednost, precijenjen. Ipak, njegovo otkriće je velika arheološka senzacija i sigurno ima veliku znanstvenu, kulturnu i inu vrijednost. Teško mi je povjerovati da je nestao. Ako je točno da je završio na "crnom" tržištu onda je to velika sramota. U svakom slučaju njemu je mjesto u državi u kojoj je i pronađen.
Terminus pojas je zaista pronadjen,napisana je i knjuga o njemu.......
E sada gde se taj pojas nalazi i sta je sa njim,ja licno neznam jer ga nikada svojim ocima nisam video.Vlasti i nadlezni tvrde da je u muzeju na sigurnom."Prema tome ako oni lazu mene putem stampom,onda lazem i ja vas putem foruma".
------------------------------------------------------------------------------------------------
Zašto je „jedinstveni arheološki eksponat“ nedostupan javnosti?

Avarski pojas svi znaju ali ga je malo ko video

Povodom dileme u javnosti da li se avarski pojas, drevni eksponat (VI vek) od izuzetne vrednosti, nalazi u beogradskom Narodnom muzeju, otvorene tekstom u pretprošlom broju NIN-a, obratili smo se direktorki Narodnog muzeja Tatjani Cvjetićanin. Ona je za „Blic“ (tekst objavljen 13. oktobra) izričito ustvrdila da se avarski pojas nalazi u toj ustanovi, ali je molbu za fotografisanje tog eksponata, koje bi zaustavilo spekulacije u javnosti vezane za sudbinu istog, glatko odbila. Budući da verujemo da je pokazivanje avarskog pojasa javnosti najbrži i najbolji način za zaustavljanje svih spekulacija, obratili smo se i Ministarstvu kulture Republike Srbije.

Miladina Lukića, zamenika ministra kulture, zaduženog za brigu o kulturnim dobrima, pitali smo da li podržava stav direktorke Narodnog muzeja da se ni u ovakvim prilikama avarski pojas ne pokaže javnosti. Njegov odgovor glasi:

„Da li mislite da mi u Ministarstvu ne treba da imamo poverenje u direktorku Narodnog muzeja? Pravo je direktorke da dozvoli ili ne snimanje određenog eksponata. Ovaj predmet je u sefovskom prostoru, posebno obezbeđen, i ne možemo na osnovu jednog senzacionalističkog teksta terati direktorku da promeni svoj stav. Smatram da ovaj povod za insistiranje na snimanju nije dovoljno ozbiljan. Uostalom, šta bi novinarska ekipa utvrdila? S druge strane, to je nacionalna institucija, dužni su po zakonu da sprovode mere zaštite, te bi bila bruka za Narodni muzej da u njemu nije original.“

A na pitanje da li će Ministarstvo možda oformiti komisiju za proveru autentičnosti tog eksponata, Lukić je odgovorio:

„Ministarstvo kulture bi izdalo nalog za pokazivanje predmeta i angažovalo komisiju tek u slučaju sudskog spora i eventualnih reakcija drugih instanci. U principu, muzejski predmeti treba da su dostupni, ali ne mogu to biti na osnovu svake afere“.

Međutim, Ivana Popović, autorka monografije „Zlatni avarski pojas iz okoline Sirmijuma“ (Arheološki Institut, Beograd 1997) kaže da je još 2002. godine predlagala da pojas deset dana bude danonoćno izložen u Narodnom muzeju i tako omogućeno javnosti da vidi ovaj dragoceni predmet, ali Ministarstvo to nije prihvatilo, kao ni izradu kopija koje bi bile izložene u više muzeja u Srbiji. Avarski pojas još uvek nije proglašen kulturnim dobrom od izuzetnog značaja.“

Zašto smislen predlog Ivane Popović nije tada prihvaćen i zašto se i danas ta, valjda javna dragocenost, drži daleko od očiju javnosti, ostaje nejasno. Treba li da čekamo neki novi „sudski spor i eventualnu reakciju drugih instanci“ da bismo videli taj, i svetski uzev, „jedinstveni arheološki predmet“?

Lj. Jelisavac - M. Graf
odgoovorite sa citatom