Prikazati pojedinačan prilog
  #739  
Staro 20.06.2017, 21:06
Grga Grga je offline
Iskusni korisnik
 
Registriran : 03.02.2007
Starost: 68
prilozi: 497
Zahvaljivao se: 28
Dobio je 67 zahvalnice(a/u) za 49 priloga
Frigijske kape

Mislio sam, kako je jedan naš član rekao, da će ''trakavica'' oko ovog mog pisanja prestati odavno, ali izgleda da neće. Evo još malo ''dokaza'' za razbijanje moždanih ćelija i meni i vama. Sve što objave arheolozi i pojedini znanstvenici, a meni se uklopi u moju teoriju, samo moram naći pravo mjesto i učiniti ono poznato ''kopi - paste'', što i sada radim, uz malo prisjećanja na prošle zapise. Ovaj put imam dva krupna ''dokaza'' da su trojanski ratovi vođeni na ''našim'' prostorima. Evo prvog:

Homer nedvojbeno kaže:
''Trojanski saveznici, Likijci, svojim su mrtvima na grobove stavljali stećke''.

...O stećcima sam već naširoko pisao, ali ovi, čije ću fotografije sada pokazati, kriju još jednu veliku misteriju. Mnogi likovi uklesani u kamenu na glavi imaju neobične kape, jako slične, gotovo identične, kapama koje su na glavi imali stari Frižani.
Frigijska kapa je mekana kapa koja se suzuje u stožac, a vrh joj se preklapa prema naprijed. Najčešće je crvene boje, a ime je dobila po maloazijskoj pokrajini Frigiji. Poznata je u većem dijelu svijeta i simbol je slobode i mudrosti. Ime je dobila po istoimenom trojanskom plemenu Frigima ili Frižanima...

...Ovakvu kapu na glavi je imao trojanski princ Aleksandar kada se družio sa Helenom. Trojanske uniforme su također tipične za ilirska i tračka plemena, ali i za etrurska. Brojne su etrurske i rimske priče o trojanskim izbjeglicama kao njihovim precima i najčešće se spominje veliki trojanski junak Eneja, koji je s dijelom trojanske flote, poslije pada Troje, otplovio u Italiju.Tijekom Rimskog Carstva, na svojim velikim svečanostima, stari Rimljani su nosili ove kape...

...Frigijsku su kapu nosili narodi antičke Azije, a preko Grka i ostalih naroda, koji su bili u doticaju s helenizmom, proširila se i na neke druge zemlje. U antici je ova kapa za Grke bila simbol utjecaja drugih naroda koji nisu bili grčkog podrijetla i koje su još zvali i barbarima.
Motiv frigijske kape iznimno je poznat i često se pojavljuje na glavama i smrtnika i božanstava, na slikama, kipovima, kovanicama, vazama, stupovima, dokumentima, nacionalnim obilježjima…

...Može se vidjeti npr. na Atisovu kipu , na slavoluku Septimije Sever u Rimu, gdje rimski vojnik vodi zarobljenka s frigijskom kapom na glavi, na prikazima Artemide, na prikazima perzijskog boga Mitra i anatolskog boga Atisa, božice Kibele, na Trajanovu stupu nose je Dačani, na kamenom je kipu starca crkve Notre Dame, na minijaturnoj brončanoj kompoziciji iz Siska, freski đakovačke katedrale...

...Detalj mozaika Marija i Dijete, okruženi anđelima u bazilici svetog Apolinara u Raveni, prikazuju tri mudraca koji tek rođenom Isusu nose darove, a na glavi imaju frigijske kape...

...Na ranim crtežima mudraca (maga), dobro se vide frigijske kape na njihovim glavama, što je prikazano i na jednoj freski Đakovačke katedrale...

Frigijska kapa dio je mljetske muške nošnje i ženske bosanske nošnje...

A ''lotus''!
Što je to ''lotus''?
Kakve sada on ima veze sa stećcima? E ima i te kakve, o čemu ću malo našvrljati u novom prilogu...

Znam da je nezgodno tražiti priloge kojima bih vratio sjećanje na davno prošlo pisanje, stoga tko želi neka osobno potraži, listajući u rikverc više od 700 stranica...
prikačene grafike
Tip dokumenta: jpg Frigijska kapa.jpg (40,9 KB, 11x prikazano)
Tip dokumenta: jpg frigijska kapa1.jpg (45,2 KB, 9x prikazano)
odgoovorite sa citatom