Prikazati pojedinačan prilog
  #12  
Staro 16.01.2005, 14:21
Korisnička slika od Vumi
Vumi Vumi je offline
ADMINISTRATOR
 
Registriran : 26.04.2004
mjesto: Ilirikum
Starost: 55
prilozi: 7.896
Zahvaljivao se: 157
Dobio je 1.063 zahvalnice(a/u) za 409 priloga
Kao i ti sto imas misljenje tako ga imamo svi, sto je predmet duze u zemlji lakse ga je pronaci detektorom, bas zbog toga sloja oksida koji se stvara oko njega. Pitanje je samo sta se na tu temu moze reci za srebro i zlato, koji nemaju oksidni sloj oko sebe a i ako imaju to je neprimjetno za detektor. Ovo se po mome misljenju moze najvise odnositi na zeljezne predmete koji oksidiraju do konacnoga raspada (sto takodje zavisi od vrste zemljista u kome se predmet nalazi), mada se i dan danas pronalaze obicne zeljezne strelice koje se datiraju u anticko doba. Sto se tice detektora i izbora znam da je najveci problem odluciti se koji kupiti. Neko kaze ovaj je najbolji neko onaj, sve to zavisi od toga koliko je covjek preman da ulozi vremena u rad sa njime, jer iskustvo cini majstora (kako je neko rekao- i nije slagao). Moraces najprije da znas na kakvim povrsinama ces najvise da trazis (da li su zagadjeni sa raznim metalnim otpadima), jer neki detektori nisu toliko sposobni da traze na dosta zagadjenim zemljistima i sl. U svakom slucaju zelim ti mnogo uspjeha i lijepih trenutaka u ovom hobiju i mogu ti reci da nisi izabrao los hobi. Menie licno uvijek odusevljava pomisao da nikada ne mozes znati sa tacnoscu sta se nalazi u zemljistu na kojem trazis. Ako si pregledao ostale forume ovdje tj teme na forumu, mozda si i primjetio da u forumu o antickom novcu ima prilog o rimskim denarima. Ovo sam pronasao prije nekoliko dana kada sam bio na godisnjem (samo 5 dana) u rodnome kraju. I meni su se svi poznanici podsmjehivali kada sam im rekao da se bavim ovim hobijem (ne samo poznanici nego i oni malo blizi ). Sada kada su vidjeli sta se moze pronaci prestali su da se podsmjehuju pa je cak moj otac koji je prvi govorio da je to najveca glupost, poceo da trazi sa detektorom koji sam ostavio da mogu da trazim kada odem u rodni kraj. Kao sto si spomenuo jako bitno je prije trazenja napraviti nekakav plan tj pronaci mjesta koja su interesantna za trazenje a samim tim dok se bude trazilo dolaze i neka mjesta sama po sebi, sasvim slucajno, koja su nekada i interesantnija od onih poznatih, posto su poznata mjesta vec pretrazena u proteklim godinama- na zalost nismo prvi koji se bave ovim hobijem . Nadam se da cemo se moci radovati tvojim prilozima i da cemo moci pogledati slike pronadjenih predmeta, nije bitno o kakvim se radi. Zelim ti puno uspjeha
__________________
Nikada nećeš izgubiti pravi put
budeš li radio prema osjećanju i savjesti...
*Gete*
odgoovorite sa citatom