Vumi's Antika  

Nazad   Vumi's Antika > O S T A L O > Zanimljivosti
Portal Galerija Pričaonica Detektor šop Pomoć korisnička lista Kalendar Označite sve forume kao pročitane

Zanimljivosti Sve što nalazite zanimljivo...

Odgovor
 
Teme - opcije
  #1  
Staro 24.06.2008, 22:26
Korisnička slika od zeljketa
zeljketa zeljketa je offline
MODERATOR
 
Registriran : 20.05.2006
Starost: 65
prilozi: 1.439
Zahvaljivao se: 1.494
Dobio je 578 zahvalnice(a/u) za 201 priloga
"Zvjezdana ploca Sangerhausena"

"Zvjezdana ploca Sangerhausena"(oko 1600. god p.n.e.)je do sada najstarija poznata astronomska predstva starog svijeta.Ovaj unikatni kulturno-istorijski nalaz je krajem devedesetih godina iskopan od strane pljackasa grobova kod grada Sangerhausen(Saksen-Anhalt)i nakon toga ponudjen na prodaju.Februara 2002.se ploca ponovo pojavljuje u Bazelu(svicarska).Ov aj pronalazak, koja se od strane strucnjaka smatra dragocijenim otkricem kako za arheologiju tako i za astronomiju ,i koji otvara pogled na najstariju evropsku kulturnu i intelektualnu proslost,je od 11. marta 2002. u vlasnistvu Landes Museum fur Vorgeschichte Halle.

Opis Ploce

To je bronzana ,okrugla ploca promjera 30 cm i tezine od 2 kilograma.Zajedno sa plocom su pronadjeni jos:

- dva maca ukrasena lisnatim zlatom
- dvije sjekire
- jedno dlijeto
- fragmenti narukvica(spirale)

Dokazi orginalnog polozaja u situ su rijetki,kontest je unisten tokom ilegalnog iskopavanja.Sve ove vrijednosti su najvjerovatnije pronadjene u kamenom sanduku u blizini jednog naselja.Nalaz se datira u rano bronzano doba i zbog toga je otprilike star 3600god.

Na ploci se nalazi unikatna forma ukrasa od lisnatog zlata.Ovi ukrasi formiraju jednu predstavu zvjezdanog neba.Zvijezde,grupe zvijezda,sunce ili mjesec i mladi mjesec su grupisani sa namjerom da se napravila specificna predstava.Kako izgleda,ovdje su mitoloske ideje povezane sa specificnim polozajem zvijezda,koji je baziran na konkretnim astronomskim mjerenjima i posmatranju.Bronzana ploca prikazuje do sada najstariju predstavu kosmosa.Ova predstava je starija i od egipatskih predstava poznatih iz grobova faraona.Ova ploca bi mogla pojasniti nasa fundamentalna shvatanja o ranoj evropskoj intelektualnoj proslosti.
Do sada poznate konstrukcije svetih astronomskih monumenata kao sto je Stonehenge,kasnobron zane ikonografije-suncani brod,suncana borna kola i drugi simboli zvijezda i mjeseca dobijaju sada vise znacenja.

Istorijat nalaza

"Blago Sangerhausena"se prvi put pojavljuje u akademskim krugovima 1999.kada pod nejasnim okolnostima biva ponudjeno na prodaju,prvo jednom muzeju u Berlinu ,a poslije i muzeju u Minhenu.Medjutim pravo ,kao i ilegalno porijeklo ovog nalaza biva vrlo brzo otkriveno.Jedini zakonski vlasnik ovih objekata je bila federalna drzava Saksen-Anhalt.Svi povjerljivi strucnjaci su zbog toga odbili da prihvate ponudu za kupnju.

Poslije toga predmeti jedno vrijeme nestaju sa scene i bivaju par puta preprodani.2001.pono vo privlace paznju profesionalnih arheologa.Cijela kolekcija je jos bila kompletna,ali su se sirile glasnine da bi mogla biti prodana zainteresovanim izvan Njemacke.

Ministarstvo kulture,kao i ministarstvo unutrasnjih poslova Saksen -Anhalta,pokrece akciju ,zajedno sa drzavnom kancelarijom za arheologiju,kako bi kolekcija bila vracena pravnom vlasniku.Oni sa uspjehom otkrivaju tadasnjeg vlasnika kolekcije,koji je htio da u jednom restoranu u Bazelu,bez prisustva autoriteta njemacke vlade,zakljuci prodaju ovih predmeta.Svicarski policajci,preobuceni u konobare,su sa uspjehom pomogli arheoloskim strucnjacima da pohvataju prestupnike i da kolekciju smjeste na sigurno.Poslije jedne sudske presude je ovo blago prebaceno u Halle.

Nakon resatauriranja ovi predmeti su bili par puta i izlagani.2003 je odrzan i medjunarodni kongres o ovom otkricu.

Kasnija astronomska istrazivanja ukazuju da mnoge smjernice od ove ploce vode ka egejskom podrucju,sto nemora znaciti da je ploca tamo i napravljena.Dalje je potvrdjeno da predmeti poticu iz bronzanog doba(hemijska analiza bronze),da je tvorac prepravljao plocu mjenjajuci polozaj pojedinih zvijezda(rentgenska ispitivanja)kao i to da su zlatni ukrasi naneseni tehnikom ukucavanja(vidljivi tragovi udaraca cekicom na suncu-mjesecu)

Grupa od sedam zvijezda na ploci najvjerovatnije predtavlja Plejadu.Ove zvjijezde su bile vidljive i u bronzanom dobu.
na slikama je ploca pre i poslije restauracije
prikačene grafike
Tip dokumenta: jpg sangerhausen3.jpg (34,1 KB, 21x prikazano)
Tip dokumenta: jpg hvn_neu_web_cr.jpg (76,8 KB, 27x prikazano)
odgoovorite sa citatom
  #2  
Staro 24.06.2008, 22:52
Korisnička slika od biljadj
biljadj biljadj je offline
Mladi arheolog
 
Registriran : 27.04.2008
mjesto: Na najlepsem mestu na svetu.
Starost: 47
prilozi: 775
Zahvaljivao se: 28
Dobio je 65 zahvalnice(a/u) za 33 priloga
Divne informacije,a i ploca je jako interesantna.Bas me baca u razmisljanje ova tema.Samo se ovaj predmet moze tumaciti na puno nacina i verovatno ce ostati obavijen velom misterije.
__________________
Trazi trazi pa ces naci.
odgoovorite sa citatom
  #3  
Staro 25.06.2008, 00:15
Korisnička slika od rajan
rajan rajan je offline
Iskusni korisnik
 
Registriran : 14.06.2006
mjesto: o Pirote mOj kraj Nisave
prilozi: 133
Zahvaljivao se: 1
Dobio je 0 zahvalnice(a/u) za 0 priloga
bilo je to na televiziji mislim rekonstrukcija pronalazenje, ugovaranje prodaje i hapsenje tih ljudi
__________________
док не пробам лава,за мене је свиња краљ животиња!
odgoovorite sa citatom
  #4  
Staro 25.06.2008, 00:26
Korisnička slika od Enigma
Enigma Enigma je offline
°°°EnigmA°°°
 
Registriran : 20.12.2006
Starost: 64
prilozi: 8.898
Zahvaljivao se: 114
Dobio je 935 zahvalnice(a/u) za 543 priloga
Zanimljiv komad, ali totalno degradiran "restauracijom", siguran sam da bih ovaj posao kvalitetnije odradio. Pitanje je gdje je završio original, vjerovatno u sefu muzeja.
odgoovorite sa citatom
  #5  
Staro 25.06.2008, 22:45
Korisnička slika od zeljketa
zeljketa zeljketa je offline
MODERATOR
 
Registriran : 20.05.2006
Starost: 65
prilozi: 1.439
Zahvaljivao se: 1.494
Dobio je 578 zahvalnice(a/u) za 201 priloga
Citat:
citat od biljadj Prikažite prilog
Divne informacije,a i ploca je jako interesantna.Bas me baca u razmisljanje ova tema.Samo se ovaj predmet moze tumaciti na puno nacina i verovatno ce ostati obavijen velom misterije.
Slazem se s tobom da je ploca jako interesantna ,ali sam ja ubijedjen da je ova ploca
imala neku prizemniju i prakticniju namijenu.Mislim da su arheolozi uskraceni za jednu dimenziju(predmete posmatraju sa velike vremenske kulturne i znanstvene razdaljine)da bi pravilno mogli da odrede izvornu namjenu ovakvih predmeta.Da bi predmet privukao publiku u muzeje iza predmeta mora da stoji jedna interesantna prica,a arheolozi su tu da ta prica bude dovoljno ubjedljiva i interesantna.
Zanimljivo je to da se kroz svaku pricu provlaci ono"skoro sa stopostotnom sigurnoscu",a da li je to zbog toga sto nisu sigurni u ono sto govore ,ili da bi novim generacijama arheologa ostavili prostora da i oni smisle novu pricu kada se ova "potrosi",e to ne znam.
odgoovorite sa citatom
Odgovor

Teme - opcije

Forumske odredbe
Vama nije dozvoljeno, postavljanje novih tema.
Vama nije dozvoljeno odgovarati na priloge
Vama nije dozvoljeno uploadovati dokumenta
Vama nije dozvoljeno obrađivati vaše priloge

BB-kod je uključen.
Smileys su uključen.
[IMG] Kod je uključen.
HTML-kod je isključen.



brojač posjetilaca

Powered by vBulletin® Verzija 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Powered by vBCMS® 2.7.1 ©2002 - 2024 vbdesigns.de
Vlasnik foruma nije zadužen za zaštitu ovdje unesenih tekstova, slika ili dokumenata.Za sve unesene tekstove, slike i dokumenta odgovaraju sami autori priloga!!! Ako slučajno dođe do kršenja tuđih autorskih i drugih prava, odgovoran je sam autor unesenog priloga, tako da se sam vlasnik foruma oslobađa bilo kakve odgovornosti!!!