Vumi's Antika  

Nazad   Vumi's Antika > H O B B Y > Priče...legende...itd
Portal Galerija Pričaonica Detektor šop Pomoć korisnička lista Kalendar

Priče...legende...itd Ovdje možete unositi razne priče, legende i sl. koje ste negdje čuli ili pročitali...!!!

Odgovor
 
Teme - opcije
  #1  
Staro 05.04.2005, 15:34
rammstein
Gost
 
prilozi: n/a
Zlato u nedrima Ostroga

"Odmah po odlasku Narodne Jugoslovenske Vojske-N.J.V(Petra Drugog Karadjordjevica) iz manastira Ostrog na Cveti 1941.g pristigla je i kolona dvorskih automobila,sa kancelarijama i prtljagom,koja se evakuisala iz Beograda.Toga dana pozvao me je k sebi marsal dvora Djuro Vukotic da orimim drzavne stvari,koje su doterane.........."
Ovako pocinje izvestaj staresine manastira Ostrog,arhimandrita Leontija Mitrovica Upravi kraljevih dobara u Beogradu.Ovaj dokument koji je decenijama bio daleko od ociju javnosti,nosi datum 9. jul.1945.Nastao je na osnovu zahteva upravnika kraljevih dobara.Jovana D. Pavlovica.On je 15 juna te godine,po naredjenju kraljevskih namesnika,uputio u Ostrog Milana Milisavljevica cinovnika Uprave kraljevih dobara s pismom arhimatu,Leontiju Mitrovicu,.
"izvolite mu predati sve drzavne stvari kao i stvari bivse Uprave dvora,ukoliko ih ima,a koje su vam predate delom na cuvanje,a delom pak silom,prilikom kapitulacije aprila 1941.g.Pise Jovan D, Pavlovic staresini manastira Ostrog i dodaje:"u slucaju da neke od poverenih vama stvari na cuvanje ne bi bili u stanju da vratite,izvolite izvestiti ovu upravu iz kojih to razloga niste mogli uciniti,kao i o tome na koji nacin su te stvari nestale".
Arhimandrit Leontije Mitrovic navodi da su drzavne stvari,doterane autom iz ksica,sadrzale 10 sanduka zlata i 15 vreca novcanica,preciziraj uci da je rec o sumi 375 miliona dinara.Sanduci su bili okovani i plombirani,a vrece takodje povezane i plombirane.
Kada su vrednosti zakopavane video sam da su tu bile:dve zlatne tasne opstine sovijske iz Bugarske,soljice za kafu sa zlatnim postoljima,cajnik takodje zlatan i ogrlica kraljice Marije od sedefa.Ove stvari sam primio sa nalogom da ih smestim u manastirski magacin.Istoga dana ili sutra dan,ne secam se tacno pristigao je i jedan oficir sa vojnicima(ne znam kako mu je ime),doteravsi u automobilu,koje sanduke,koje kofere dvorskih stvari,medju njima i jednu dvorsku kasicu gvozdenu i jednu umetnicku sliku na platnu od rafaela uvijenu u rolnu......I te stvari kako stoji u izvestaju predao je jedan od oficira,sa nalogom da ih smesti u manastirski magacin,posto drugog mesta nije bilo.Sanduci i koferi su bili zaklucani,i kako pise upravi kraljevih dobara,nije mu receno sta u njima ima.
No mislim da je tu bilo zlatnih predmeta.Zakljucuje u izvestaju staresina manastira Ostrôg.O tome su znali adjutanti NJ.V. pukovnici Jeftic i Tomic.Oko 15 aprila po objavljenoj kapitulaciji nase vojske,kolona svih dvorskih automobila,sa celokupnim ljudstvom,napustila je Ostrog i otputovala natrag u Niksic.Videvsi takvo stanje nase drzave,razmisljao sam kako da sakrijem bar nesto od pomenutog blaga,kako ne bi palo u ruke neprijatelju."
Na dva tri dana pred dolazak nemaca u Ostrog arhimandrit Leontije"na izabranim mestima"uspeo je da zakopa sest sanduka zlata."jedan od pomenutih sanduka morao se otvoriti,jer nije mogao da stane gde je trebalo da se zakopa u zemlju.25 aprila stigli su nemci iz Gestapoa u Ostrog.............. ..................
odgoovorite sa citatom
  #2  
Staro 27.07.2005, 10:03
Ahil
Gost
 
prilozi: n/a
to zlato sto je sakriveno kazu da je nesto zkaopano a nesto je bilo sakriveno u poljski wc i znam pricu da i dan danas od tog zlata finansiraju narodnu stranku valjda im je ovaj jedan pop prepisao dosta tog zlata ali samo odredjeni broj para mogu da uzmu od toga mjesecno ili godisnje ne znam tacno
odgoovorite sa citatom
Odgovor


Forumske odredbe
Vama nije dozvoljeno, postavljanje novih tema.
Vama nije dozvoljeno odgovarati na priloge
Vama nije dozvoljeno uploadovati dokumenta
Vama nije dozvoljeno obrađivati vaše priloge

BB-kod je uključen.
Smileys su uključen.
[IMG] Kod je uključen.
HTML-kod je isključen.



brojač posjetilaca

Powered by vBulletin® Verzija 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Powered by vBCMS® 2.7.1 ©2002 - 2024 vbdesigns.de
Vlasnik foruma nije zadužen za zaštitu ovdje unesenih tekstova, slika ili dokumenata.Za sve unesene tekstove, slike i dokumenta odgovaraju sami autori priloga!!! Ako slučajno dođe do kršenja tuđih autorskih i drugih prava, odgovoran je sam autor unesenog priloga, tako da se sam vlasnik foruma oslobađa bilo kakve odgovornosti!!!