Vumi's Antika  

Nazad   Vumi's Antika > O S T A L O > Zanimljivosti
Portal Galerija Pričaonica Detektor šop Pomoć korisnička lista Kalendar Označite sve forume kao pročitane

Zanimljivosti Sve što nalazite zanimljivo...

Odgovor
 
Teme - opcije
  #1  
Staro 28.04.2005, 14:08
rammstein
Gost
 
prilozi: n/a
Srebrnjaci plemena Deroni

Vranje
- stotinak srebrnih novcica oktodrahme plemena Doroni pronadjeno je u Vranju,sasvim slucajno,prilikom iskopavanja zemljista za kanalizaciju,saopsti la je novinarima direktorka Narodnog muzeja u Vranju Snezana Radivojevic-Petrovic.
Oktodrahme plemena Doroni poticu iz VI-V veka stare ere,a kako su istakli arheolozi,toliko su retki da po jedan primerak imaju samo Narodni muzej u Beogradu i Britanski muzej u Londonu,a po nekoliko komada nalaze se u Bugarskoj i Skoplju.
Neznajuci pravu vrednost ovih raritetnih novcica,nalazac je petnaestak podelio komsijama,43 prodao u bescenje,a 25 su kasnije pronasli arheolozi Narodnog muzeja u Vranju.
Oktodrahme su izuzetno retke zbog toga su ih narodi koji su kasnije naseljavali ove predele pretapali i od njih kovali svoje novcice.
Posto su nalazaci,prema zakonu obavezni da ovakve i slicne arheoloske nalaze prijave Narodnom muzeju,a ovaj to nije ucinio,Narodni muzej podigao je krivicnu prijavu.
Posle saznanja da su pronadjeni novcici prodati u Vranju Zoranu Petrovicu,poznatom vranjskom tragacu i trgovcu arheoloskim predmetima,Narodni muzej u Vranju obavestio je o tome SUP u Vranju i republicka ministarstva policije i kulture.
RTS(16.10.2003)

02.06.2005godina
Izvinjavam se svim citaocima koji su do sad ovu temu procitali pod pogresnim naslovom.Naime primoran sam da naslov teme "Srebrnjaci plemena Doroni",promenim pod ispravnim naslovom "Srebrnjaci plemena Deroni".
Naime naslov koji sam ja preuzeo sa RTS(16.10.2003),je pogresan.
Hvala na razumevanju.
Evo sta se kaze u nastavku gore zapocete price.........
Posle vise od dva meseca,za ovaj nalaz saznaju strucnjaci Narodnog muzeja u vranju i predizimaju zastitna arheoloska iskopavanja.Nadjeno je jos 25 srebrnih novcica,tezine izmedju 30-40.grama.Na aversu uglavnom imaju predstavu kola kojima upravlja bradati covek sa bicem,a vuku ih dva vola.Na pojedinim primercima iznad volova se nalazi simbol u vidu tocka,ali je cesca predstava tzv.korintskog slema.Na aversu svih primeraka nalazi se tzv.triskels,simboli cki prikaz tri ljudske noge u krugu,izmedju kojih je na pojedinim primercima izveden cvet.Samo jedan novcic stilski se razlikovao od ostalih.
Na aversu je imao predstavu jahaca na konju i manje zivotinje(lisice ili psa)koja skace konju za vrat.Na reversu je kvadrat sa imenom Aleksandar.
Novac je zbog svoje izuzetne retkosti,ne bas lako i brzo identifikovan kao novac plemena Deroni.Novcic,koji se razlikovao od ostalih,zahvaljujuci natpisu na reversu mnogo je lakse identifikovan kao moneta Aleksandra I(495-452.p.n.e.),vladara drevne Makedonije,osnivaca cuvene makedonske dinastije koja je posle nesto vise od dva veka,za vreme Filipa II i Aleksndra III Velikog,pokorila gotovo sve drzave tadasnjeg civilizovanog sveta.
Novac Derona izuzetno je redak i ovo je bez sumnje,najveca ostava ikada otkrivena sa ovim primercima kovanog novca.
Dalji nastavak o Deronima pogledajte na ovom linku.

Promijenjeno od rammstein (08.10.2005 u 23:41 sati)
odgoovorite sa citatom
  #2  
Staro 28.04.2005, 14:28
Korisnička slika od Vumi
Vumi Vumi je offline
ADMINISTRATOR
 
Registriran : 26.04.2004
mjesto: Ilirikum
Starost: 54
prilozi: 7.894
Zahvaljivao se: 155
Dobio je 1.061 zahvalnice(a/u) za 408 priloga
Primjer kao i svagdje u svijetu. Mi ako nadjemo nesto onda to pripada drzavi. Drzava sama nema novaca da trazi tako nesto sama. (mada ni ovaj pronalazac nije sa ciljem trazio. Po mome bi mu trebalo pripasti nesto od toga, pa cak i sve a ako drzava ima interesa da to drzi u muzeju onda neka otkupi od nalazaca po nekoj fer cijeni, jer ipak ce oni kasnije zaradjivati na osnovu toga novac, prodajuci ulaznice u muzeju ili sta ja vec znam kako...ili ce muzej prodati nekom bogatom stranom kolekcionaru za velike novce...)
__________________
Nikada nećeš izgubiti pravi put
budeš li radio prema osjećanju i savjesti...
*Gete*
odgoovorite sa citatom
  #3  
Staro 28.04.2005, 20:43
azdaja
Gost
 
prilozi: n/a
strasno , to je samo jedan primer otimacine ali koliko ih jos ima............?
odgoovorite sa citatom
  #4  
Staro 29.04.2005, 02:41
rammstein
Gost
 
prilozi: n/a
Zasto bi se nesto radilo na neki posten i korektan nacin,kada je metoda otimacine najbolje resenje-a koja je sdruge strane podrzavana zakonom.

Mislim da o ovoj temi otimanja drzave pronalazaka,i raznih zanimljivih stvarcica od hobi arheologa ima puno da se prica.
ali koliko se god pricalo i raspravljalo mi kao hobi arheolozi nemozemo nista uciniti da se na tom polju nesto promeni,odnosno da se stvore neki uslovi i povoljnosti za nas rad.
Sve u svemu treba proci dosta vremena,dok nase drzave shvate da mi na neki nacin mozemo njima samo doprineti,a nikako naskoditi.
A isto tako ostaje pitanje dali ce nekada ljudi koji su na polozaju to shvatiti.
A dok oni to budu shvatili nama preostaje da budemo svedoci raznoraznih otimacina i nepravilnosti u svemu ovome.

Promijenjeno od rammstein (08.10.2005 u 23:40 sati)
odgoovorite sa citatom
  #5  
Staro 03.05.2005, 04:39
x_lav
Gost
 
prilozi: n/a
Odgovor

Pre vise godina jedan farmer je slucajno detektorom pronasao na svom pasnjaku tri rimske ostave(sve tri jedna do druge i to svaka koliko se secam oko 80 kg srebrenog novca).Sve tri je ponudio Drzavnom muzeju bez razmisljanja i dobio ne secam se bas koliko ali znam da je dobio sumanuto veliku sumu novca za to,a kao patriotski cin prema rodjenoj drzavi-dobio je kao nagradu jos i to da je oslobodjen poreza za citavu sumu sto je dobio kao i da je do kraja zivota oslobodjen te obaveze i on i njegova porodica.POSTENO!!
odgoovorite sa citatom
  #6  
Staro 03.05.2005, 08:14
Korisnička slika od Vumi
Vumi Vumi je offline
ADMINISTRATOR
 
Registriran : 26.04.2004
mjesto: Ilirikum
Starost: 54
prilozi: 7.894
Zahvaljivao se: 155
Dobio je 1.061 zahvalnice(a/u) za 408 priloga
Ovo je primjer kako motivisati tragace da sve ono sto pronadju predaju drzavi, tako da obe strane imaju od toga koristi, tragac dobije nadoknadu za pronadjene stvari a drzava (muzej) svejedno vremenom vrate tu sumu od posjetilaca muzeja....ne smiju se ovdje zaboraviti ni obicni ljudi koji ce imati sta da vide kada odu u posjetu muzeja. Pretpostavljam da se u ovoj prici radi o nekom nalazu u engleskoj...
__________________
Nikada nećeš izgubiti pravi put
budeš li radio prema osjećanju i savjesti...
*Gete*
odgoovorite sa citatom
  #7  
Staro 03.05.2005, 12:12
rammstein
Gost
 
prilozi: n/a
Lepo,lepo za takav slucaj koji je gore naveden nema se puno sta komentarisati.

Iskreno da kazem koga ne bi ovakav postupak jedne drzave(neznam o kojoj se radi) dodatno motivisao u daljem radu hobi traganja.Ali iz samog postupka se vidi da se radi o drzavi koja veoma dobro postuje korene istorije i arheologije,a isto takodje i same ljude koji se bave hobi traganjem ili kao sto je ovaj slucaj koji je x_lav gore naveo.
Sto ja nebih to mogao da kazem za moju drzavu(govorim u moje ime),koja mene hobi arheologa ili hobi tragaca nazovimo to kako hocemo,prozivaju po novinama i nazivaju me svakojakim imenima.
Ne bih zeleo da ponovo pisem te nazive,jer sam ih negde u forumu vec napisao a vecini je vec i poznata.
Naime o cemu se radi.Radi se o tome sto drzava nema para da finansira projekte,a sami ljudi koji su specijalizovani za taj posao (arheolozi) nemaju volje da rade usled nedostatka finansija za njihove plate.A sdruge strane oni su samo zainteresovani i njihov rad se zasniva na velikim arheoloskim mestima i lokacijama.A zanemaruju druge mogucnosti i sasvim druge manje lokacije(polja livade sume planine pecine i da ne nabrajam sve sad jer je vecini iskusnijim tragacima vec ovo sto sam nabrojao vrlo dobro poznato),e sada posto ti isti koje sam gore nabrojao nemaju vec ni volju a ni mogucnosti za rad(ipak mislim da se radi o volji),umesto da taj posao prepuste hobi tragacima koji imaju i mogucnosti a i volju za tako nesto,oni te iste tj nas jure i oduzimaju opremu i pronadjene stvari.
Umesto kao sto je Vumi rekao da naprave saradnju sa nama tj hobi tragacima.
A isto tako je ovako nesto vec na forumu rekao i predlozio jedan drugi clan,tj jackdetect,iz koga bi i drzava imala koristi narocito muzeji,a sdruge strane to bi pozitivno uticalo na hobi tragace.
Medjutim kao sto sam rekao i ostajem pri svojoj tvrdnji.
Zasto bi se nesto radilo na neki posten i korektan nacin,kada je metoda otimacine najbolje resenje-a mi sdruge strane hobi tragaci tu nemozemo nista da ucinimo kako bi se iz borili za neka svoja prava i slobodu u ovom hobiju.Jer ipak je politika i politicari ti koji vec odavno odredjuju pravila kako njima odgovara.
Imam jos puno toga da napisem o ovoj temi,tj da iznesem svoje stavove i misljenja,ali ipak cu ovde stati iz nekih drugih razloga...........:7 00:

Promijenjeno od rammstein (08.10.2005 u 23:40 sati)
odgoovorite sa citatom
Odgovor

Teme - opcije

Forumske odredbe
Vama nije dozvoljeno, postavljanje novih tema.
Vama nije dozvoljeno odgovarati na priloge
Vama nije dozvoljeno uploadovati dokumenta
Vama nije dozvoljeno obrađivati vaše priloge

BB-kod je uključen.
Smileys su uključen.
[IMG] Kod je uključen.
HTML-kod je isključen.



brojač posjetilaca

Powered by vBulletin® Verzija 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Powered by vBCMS® 2.7.1 ©2002 - 2024 vbdesigns.de
Vlasnik foruma nije zadužen za zaštitu ovdje unesenih tekstova, slika ili dokumenata.Za sve unesene tekstove, slike i dokumenta odgovaraju sami autori priloga!!! Ako slučajno dođe do kršenja tuđih autorskih i drugih prava, odgovoran je sam autor unesenog priloga, tako da se sam vlasnik foruma oslobađa bilo kakve odgovornosti!!!