Vumi's Antika  

Nazad   Vumi's Antika > O S T A L O > Zanimljivosti
Portal Galerija Pričaonica Detektor šop Pomoć korisnička lista Kalendar

Zanimljivosti Sve što nalazite zanimljivo...

Odgovor
 
Teme - opcije
  #21  
Staro 29.06.2011, 20:13
Marko
Gost
 
prilozi: n/a
Vumi,pojam panonsko more vezuje se za period preko nekoliko miliona godina a svi znamo kada je pocelo gvozdeno doba.Ili dolazimo do potopa ili do nekog naprednijeg naroda koji je izumrao i zaboravio na obradu metala do gvozdenog doba.
Da li ima neku teoriju Grga da nam izlozi?
odgoovorite sa citatom
  #22  
Staro 29.06.2011, 20:44
Grga Grga je offline
Iskusni korisnik
 
Registriran : 03.02.2007
Starost: 68
prilozi: 497
Zahvaljivao se: 28
Dobio je 67 zahvalnice(a/u) za 49 priloga
Moja teorija je već napisana kod ''Troje''... Nije baš tako daleko u prošlosti postojalo Panonsko More. Vumi je ukazao na školjke i druge morske organizme u svome kraju. Da su milijuni godina u pitanju potok ne bi pokazao tajnu školjkaša. Na Jadranu se jasno vidi da je voda bila viša nekih dvadesetak metara... pa se spustila na nivo ispod današnjega (?)...

U Vršcu, na Vršačkom brdu, prije tridesetak godina pronašli su drveni čamac(?)...

Ljudi, ne tjerajte me da ponavljam već napisano na ovome forumu...

Marko, daj fotose da riješimo dilemu. Usput, reci nam iz kojega si kraja bivše Juge. Ne mjesta, već širega područja, da malo pogledam satelitsku snimku.
odgoovorite sa citatom
  #23  
Staro 29.06.2011, 20:56
Grga Grga je offline
Iskusni korisnik
 
Registriran : 03.02.2007
Starost: 68
prilozi: 497
Zahvaljivao se: 28
Dobio je 67 zahvalnice(a/u) za 49 priloga
Rođeni moji možda zaebancija nekome zastane u grlu. Previše je sličnih priča o alkama da bi bile puka izmišljotina za širu javnost . Znam da je glupo moje uvjeravanje bez opipljivoga dokaza, al možda netko uspije skinut maglu s brda... i pokazat istinu...
odgoovorite sa citatom
  #24  
Staro 29.06.2011, 22:09
Bucanero Bucanero je offline
Iskusni korisnik
 
Registriran : 23.03.2010
prilozi: 190
Zahvaljivao se: 5
Dobio je 78 zahvalnice(a/u) za 18 priloga
Cesto sam cuo price o alkama na kojekakvim liticama ili stijenama ili na vrhu kakvog dominantnog visa. Prica obicno ide "tu i tu se nalaze velike zeljezne alke za koje su se vezali brodovi", na pitanje dali si ih vidio obicno se odgovara "nisam ja ali mi je pricao djed" ili "jesam, bio sam jednom ali sad je to zaraslo nemoze se prici" ili "bile su gore ali su izrdjale i vise nista nije ostalo od njih". Zamislite, postojale su tu jos od panonskog mora a potpuno propale u zadnjih pedesetak godinia kad ih je taj djed zadnji put vidio. Mora da je u pitanju uticaj savremene civilizacije u vidu kiselih kisa i slicno. Ja jesam jako skeptican u vezi takvih i slicnih prica jer me iskustvo uci drugacije ali ne iskljucujem mogucnost da negdje i postoje alke ali nisu bile te srece da se za njih zaveze kakva mocna carska galija pa cak ni obicni izdubljeni balvan. Ako gdje postoji takva alka pre da je imala namjenu da se na nju veze kakv cekrk koji bi olaksao podizanje tereta na kakvu liticu ako bi uopste za tim bilo potrebe. Mozda su sluzile za vezivanje viseceg mosta preko kakvog kanjona i slicno.
odgoovorite sa citatom
  #25  
Staro 29.06.2011, 22:26
Korisnička slika od Enigma
Enigma Enigma je offline
°°°EnigmA°°°
 
Registriran : 20.12.2006
Starost: 64
prilozi: 8.898
Zahvaljivao se: 114
Dobio je 935 zahvalnice(a/u) za 543 priloga
Citat:
citat od eclipse4 Prikažite prilog
jedini ja cu ih poslikati... a poslikacu i potkovice od ispod
Ajde, ebem ti miša u šušnju.
odgoovorite sa citatom
  #26  
Staro 29.06.2011, 23:01
Korisnička slika od Enigma
Enigma Enigma je offline
°°°EnigmA°°°
 
Registriran : 20.12.2006
Starost: 64
prilozi: 8.898
Zahvaljivao se: 114
Dobio je 935 zahvalnice(a/u) za 543 priloga
Citat:
citat od Grga Prikažite prilog
Rođeni moji možda zaebancija nekome zastane u grlu. Previše je sličnih priča o alkama da bi bile puka izmišljotina za širu javnost . Znam da je glupo moje uvjeravanje bez opipljivoga dokaza, al možda netko uspije skinut maglu s brda... i pokazat istinu...
Grga , sve stoji, ne zaebavam se. Ti istražuješ s prijeda, a ja s guza i to je jako dobro. Nisam kontra tvoje hipoteze, dao Bog da stvorimo opipljivu tezu. Godinama sam u toj priči, u ostalom vidio si slike mojih aparata koji su izuzetno djelotvorni, a s osnova današnjih spoznaja totalno blesavi. Keltima je ta priča bila normalna i jasna, zahvaljujući rimskim i inim imperijalistima nestale su tisućljetne spoznaje drevnih naroda. Htjeli mi ili ne, moramo spoznati stara zaboravljena znanja i primijeniti njihovu filozofiju života i bitka.
odgoovorite sa citatom
  #27  
Staro 29.06.2011, 23:44
Korisnička slika od eclipse4
eclipse4 eclipse4 je offline
Mladi arheolog
 
Registriran : 12.03.2008
mjesto: klitorici
Starost: 42
prilozi: 3.684
Zahvaljivao se: 15
Dobio je 29 zahvalnice(a/u) za 18 priloga
cim budem isao gore na planinu.....to je na nekih 80 km od mene.
samo sto to nisu neke alke od pola metra precnika
to su najobicnije gvozdene alke pobivene u stenu.
e sad kolega marko nije naveo nikakve dimenzije.....a koliko vidim nece biti u mogucnosti da nam dostavi bilo kakve fotke,jer nezna vise gde se nalazi to mesto.
__________________
http://img715.imageshack.us/img715/6438/oie11018399nylqno0.gif
odgoovorite sa citatom
  #28  
Staro 30.06.2011, 01:33
Korisnička slika od Enigma
Enigma Enigma je offline
°°°EnigmA°°°
 
Registriran : 20.12.2006
Starost: 64
prilozi: 8.898
Zahvaljivao se: 114
Dobio je 935 zahvalnice(a/u) za 543 priloga
Jedini, uzdamo se ute.
odgoovorite sa citatom
  #29  
Staro 30.06.2011, 09:09
Marko
Gost
 
prilozi: n/a
Nisu to dzinovske alke vec alke od 10 cm precnika i ima ih vise na tom potezu.I kao sto kaze Bucanero najverovatnije je sluzila kao prenosno sredstvo za neki teret(u blizini se nalazio rimski logor kome se ne zna precizna lokacija)
odgoovorite sa citatom
  #30  
Staro 30.06.2011, 09:25
Marko
Gost
 
prilozi: n/a
Grgo,Sumadija je u pitanju.Nista ti ne smem sa preciznosu reci jer na ovom forumu ima dosta istoricara i arheologa,bolje da budem ja korak ispred njih nego oni ispred mene.Za ovaj kraj to je jedinstven slucaj,nisam cuo nijednu slicnu pricu o alkama.
Iskreno kada sam je zakacio nogom mislio sam da je obican komad gvozdja a vec se i smrkavalo tako da mi nije privuklo paznju da vidim o cemu se radi.
Kada sam cuo price o alkama za brodove, u nameri da nadjem tacnu lokaciju rimskog logora(mislio sam mozda je bas na toj lokaciji postojalo nesto jer sam u prvom pokusaju obisao susedno brdo i nista bitno nisam naso).
Sto se tice sastava terena,krajnje je neobican,sastoji se od lisnatih kamenih ploca raznih debljina,a na samom brdu naisao sam na obli recni kamen(sto mi je sada posle ovih diskusija jos cudnije)
odgoovorite sa citatom
Odgovor


Forumske odredbe
Vama nije dozvoljeno, postavljanje novih tema.
Vama nije dozvoljeno odgovarati na priloge
Vama nije dozvoljeno uploadovati dokumenta
Vama nije dozvoljeno obrađivati vaše priloge

BB-kod je uključen.
Smileys su uključen.
[IMG] Kod je uključen.
HTML-kod je isključen.


Slične teme
TEMA Autor Forum odgovora zadnji prilog
Gvozdene alke na vrhovima planina Marisav Priče...legende...itd 20 04.02.2008 10:18


brojač posjetilaca

Powered by vBulletin® Verzija 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Powered by vBCMS® 2.7.1 ©2002 - 2024 vbdesigns.de
Vlasnik foruma nije zadužen za zaštitu ovdje unesenih tekstova, slika ili dokumenata.Za sve unesene tekstove, slike i dokumenta odgovaraju sami autori priloga!!! Ako slučajno dođe do kršenja tuđih autorskih i drugih prava, odgovoran je sam autor unesenog priloga, tako da se sam vlasnik foruma oslobađa bilo kakve odgovornosti!!!