Vumi's Antika  

Nazad   Vumi's Antika > O S T A L O > Zanimljivosti
Portal Galerija Pričaonica Detektor šop Pomoć korisnička lista Kalendar Označite sve forume kao pročitane

Zanimljivosti Sve što nalazite zanimljivo...

Tema je zatvorena
 
Teme - opcije
  #1  
Staro 29.03.2005, 02:12
rammstein
Gost
 
prilozi: n/a
Imperatov pojas........

U okolini Sremske mitrovice pronadjen je pojas Rimskog imperatora Pertineksa,koji je vladao gradom Sirmijumom.Vrednost pojasa je neprocenjiva.
Samo puka slucajnost je sprecila arheologe amatere da ovaj pojas prodaju pojas jednom nemcu kolekcionaru.Jedan od kopaca se napio od srece i pohvalio u kafani.Na pitanje konobarice odakle mu tolke devize,pohvalio se da je dobio avans od 50 000 maraka dog ga sutra ocekuje jos 450 000 hiljada za iskopano.Konobarica je posumnjala da je ukrao novac i obavestila policiju.Policija ga je privela a on je sve priznao.Njih cetvorica su ugovorili posao od 2 000 000 maraka i dobili avans od izaslanika pomenutog nemca.Ujutru kada se nemac pojavio umesto pojasa dobio je lisice.Danas se pojas cuva u Sremskoj Mitrovici kao najveca kulturna bastina ovog kraja.
Preuzeto iz novina
  #2  
Staro 29.03.2005, 14:06
Korisnička slika od Vumi
Vumi Vumi je offline
ADMINISTRATOR
 
Registriran : 26.04.2004
mjesto: Ilirikum
Starost: 54
prilozi: 7.894
Zahvaljivao se: 155
Dobio je 1.061 zahvalnice(a/u) za 408 priloga
Da li neko ima u posjedu sliku ovoga pojasa ili link na kome bi se doticni mogao vidjeti ?
__________________
Nikada nećeš izgubiti pravi put
budeš li radio prema osjećanju i savjesti...
*Gete*
  #3  
Staro 29.03.2005, 15:53
rammstein
Gost
 
prilozi: n/a
drize ja nazalost nemam slike ni link o pojasu.....najbolje je posetiti muzej pa videti ga uzivo.Mozda neko od clanova zna nesto vise ili poseduje vise o pojasu.Ako postoji takav neka ubaci......
  #4  
Staro 14.06.2005, 00:18
bojanrist
Gost
 
prilozi: n/a
pjas

Pokusacu da ga nadjem ako ga nisam izbrisao
  #5  
Staro 14.06.2005, 00:32
bojanrist
Gost
 
prilozi: n/a
Ovo je AVARSKI POJAS
prikačene grafike
Tip dokumenta: jpg 16-3.jpg (26,7 KB, 55x prikazano)
Tip dokumenta: jpg terazije1_1.jpg (27,0 KB, 50x prikazano)

Promijenjeno od rammstein (14.06.2005 u 10:49 sati)
  #6  
Staro 14.06.2005, 01:04
Korisnička slika od Vumi
Vumi Vumi je offline
ADMINISTRATOR
 
Registriran : 26.04.2004
mjesto: Ilirikum
Starost: 54
prilozi: 7.894
Zahvaljivao se: 155
Dobio je 1.061 zahvalnice(a/u) za 408 priloga
Ili se ja varam ili je to plavo sto se vidi- drago kamenje??? Od koga je materijala taj pojas uopste, na slici se ne moze odrediti ?
__________________
Nikada nećeš izgubiti pravi put
budeš li radio prema osjećanju i savjesti...
*Gete*
  #7  
Staro 14.06.2005, 09:55
x_lav
Gost
 
prilozi: n/a
Odgovor

Koliko se secam,citajuci o tom pojasu,tezak je oko 1,6 kg i nadjen je na tromedji sela Calma-Divos-Bingula.Bio je povezan koznim trakama koje su naravno istrulile u zemlji pa je nadjen u vise delova na uskom prostoru.
ps:Ovo je avarski pojas(veruje se da je mozda vrhovnog njivog vodje kagana Bojana a ovo nije i jedini pojas koji je nadjen.Drugi je bio bas rimski i njemu se gubi svaki trag.Ovaj avarski se cuva u trezoru Narodne banke Yugoslavije(bivse)u Beogradu a u S.Mitrovici se nalazi samo kopija(mada ni ona nije izlagana cesto-i ona je u trezoru).
  #8  
Staro 14.06.2005, 09:59
x_lav
Gost
 
prilozi: n/a
Odgovor

Zaboravio sam samo da kazem da je u pitanju 1.6 masivnog cistog zlata sa poludragim kamenjem kao ukrasom.
  #9  
Staro 14.06.2005, 10:42
rammstein
Gost
 
prilozi: n/a
Citat:
citat od x_lav
Ovaj avarski se cuva u trezoru Narodne banke Yugoslavije(bivse)u Beogradu.
Mene zivo interesuje,zasto se sve te vredne stvarcice cuvaju po trezorima banaka.Umesto da to bude izlozeno tamo gde treba,i gde bi ljubitelji ovakvih stvari mogli to da vide,a naravno i ostali gradjani.
Stvarno neznam...........

Promijenjeno od rammstein (08.10.2005 u 23:26 sati)
  #10  
Staro 22.06.2005, 09:17
x_lav
Gost
 
prilozi: n/a
Odgovor

Sam pojas da je u muzeju ili da je izlagan javno bio bih davno ukraden na ovaj ili onaj nacin a posto je taj pojas unikat i do sada je u svetu nadjen samo jedan takav onda nije ni cudo sto se nalazi u trezoru i nikada nije bio u muzejskoj postavci niti je javno izlagan bilo gde!
Cena mu je neprocenjiva mada su neki poznavaoci izjavili da mu je cena mogla biti oko 30 mil.evra,doduse to je bilo ranija procena a sadasnja cena je oko 50 mil.evra.To je bilo cak i javno objavljeno u jednom naucnom casopisu(Galaksija).
Tema je zatvorena

Teme - opcije

Forumske odredbe
Vama nije dozvoljeno, postavljanje novih tema.
Vama nije dozvoljeno odgovarati na priloge
Vama nije dozvoljeno uploadovati dokumenta
Vama nije dozvoljeno obrađivati vaše priloge

BB-kod je uključen.
Smileys su uključen.
[IMG] Kod je uključen.
HTML-kod je isključen.



brojač posjetilaca

Powered by vBulletin® Verzija 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Powered by vBCMS® 2.7.1 ©2002 - 2024 vbdesigns.de
Vlasnik foruma nije zadužen za zaštitu ovdje unesenih tekstova, slika ili dokumenata.Za sve unesene tekstove, slike i dokumenta odgovaraju sami autori priloga!!! Ako slučajno dođe do kršenja tuđih autorskih i drugih prava, odgovoran je sam autor unesenog priloga, tako da se sam vlasnik foruma oslobađa bilo kakve odgovornosti!!!