Vumi's Antika  

Nazad   Vumi's Antika > O S T A L O > Zanimljivosti > Antika
Portal Galerija Pričaonica Detektor šop Pomoć korisnička lista Kalendar Označite sve forume kao pročitane

Antika Sve što pronađete u internetu, knjigama i sl. a mislite da spada u ovaj vremenski period

Odgovor
 
Teme - opcije
  #11  
Staro 19.03.2006, 20:45
rammstein
Gost
 
prilozi: n/a
Gde je dragocena relikvija

Avarski pojas na sigurnom?

Drevni avarski pojas, izuzetne lepote i vrednosti, na sigurnom je, u depou Narodnog muzeja u Beogradu, potvrdila je juče za „Blic“ dr Tatjana Cvjetićanin, direktorka ove kuće, pošto je upitana o sudbini ovog eksponata, posle uznemirenja u javnosti sadržinom teksta objavljenog u prošlom broju NIN-a, kojim se dovodi u sumnju da je avarski pojas zaista u Narodnom muzeju. Ni „Blicu“, kao ni novinarima tog nedeljnika nije odobreno slikanje avarskog pojasa, što dodatno može da optereti tas sumnje.

To što je dostupna samo fotografija ovog predmeta, iz muzejske dokumentacije, dr Cvjetićanin ovako objašnjava:

„Sve stvari su nam povučene u depo i princip je da u njega ulazi jedino dežurni kustos, i to u izuzetnim prilikama, kada naše predmete predstavljamo na izložbama u svetu. Avarski pojas je nedostupan za javnost onoliko koliko su to i svi ostali predmeti, oko kojih niko ne poteže pitanje, a i mi jedva čekamo tu 2010. godinu kada ćemo, posle rekonstrukcije zgrade, ponovo imati stalnu postavku. Nije razlog da pojas iznosimo iz depoa zbog insinuacije čoveka koji nema pravi uvid u stvari, i ako bismo to sad učinili, to bi mogla postati praksa i tu, onda, kraja nema.“

Na naše insistiranje da ovaj slučaj opravdava presedan, Tatjana Cvjetićanin nas je upitala: „A, zašto vi ne verujete mom fotografu i meni? Ako je to tako, onda mi, zaista, živimo u jednom naopakom svetu.“

Dalja priča u vezi sa dozvolom za slikanje nije imala smisla, tim pre što naši argumenti - nije reč o (ne)verovanju, nego o tome da je najbolji način da spekulacije prestanu upravo aktuelna fotografija - nisu prihvaćeni.

Avarski pojas, jedinstven u svetu, pronađen u Sremu u ataru sela Divoš 1992. godine, paradni je zlatni pojas sa poludragim kamenjem iz šestog veka, a pripadao je najistaknutijem predstavniku avarskog društva, možda vrhovnom vođi - kaganu Bajanu. Predmet je obrađen, publikovan i trenutno se čuva u Narodnom muzeju, kaže Tatjana Cvjetićanin. Kada Muzej Srema u Sremskoj Mitrovici i Narodni muzej u Beogradu budu stekli uslove za izlaganje svojih predmeta, od dogovora ovih kuća zavisiće gde će biti čuvan avarski pojas. Ovaj predmet, inače, otkako je iz Muzeja Srema donet u matični muzej, nikada nije putovao na neku od izložbi. Obično se u tim slučajevima, radi osiguranja, upisuju procenjene vrednosti ovakvih eksponata, ali zaposleni u Narodnom muzeju, razumljivo, nikada ne iznose te brojke u javnost.

Lj. Jelisavac

odgoovorite sa citatom
  #12  
Staro 20.03.2006, 02:41
Miki
Gost
 
prilozi: n/a
Citat:
citat od bokiii
jesi siguran u to
znaci recimo da ja radim u muzeju uzmem nesto iz njega i odem negdje recimo u london na aukcisku kucu i prodam to nasa zemlja nema vise pravo to da trazi???
bokiii , hteo sam reci da je vecina osoba o kojima je bilo reci - bila ili je jos uvek na nekim kljucnim pozicijama u drzavi , pol.partijama ili vaznijim funkcijama . Takve osobe kada nesto rade - rade u ime Vlade , partije ili bilo koje druge organizacije . U pravu je ramstein , javnost uopste nemora i nemoze biti informisana o svim stvarima i detaljima koje se desavaju u drzavi i kada bi to bilo drugacije onda bi Blic ili Vecernje Novosti morale svakoga dana imati po 250 stranica . ne znaci da ako je neka XXXXXXXXXXXXXXXXXXXX XX sa kakve visoke funkcije 90tih godina (u ime drzave nesto prodala) da ova danasnja XXXXXX ili bilo koja XXXXX u buducnosti ima pravo to da trazi nazad , pogotovu ako kupac ili kupci imaju dokaze da je sa njihove strane ili strane drzave ili firme za koju oni rade sve bilo po zakunu koji vlada u drzavi u kojoj oni imaju prijavljen boravak ili staniste firme . Zapadnjacki sistem trgovine je vec duze vreme daleko razvijeniji od Balkanskog , primer Sothebis godisnje okrene maltene toliko novca koliko sve ex-Yu drzave zajedno i veruj mi .... ono sto stigne do njih to dobija samo onaj ko ponudi vise para .

Promijenjeno od Miki (20.03.2006 u 03:09 sati)
odgoovorite sa citatom
  #13  
Staro 20.03.2006, 20:04
terminus
Gost
 
prilozi: n/a
Duhovi se mogu smiriti! Ako sam dobro shvatio, raskošna i bogata avarska pojasna garnitura, oko koje se diglo toliko prašine ne samo na ovom Forumu, ipak se, na svu sreću, čuva na sigurni i primjereni način u jednoj od državnih institucija u Srbiji. I neka bi tako, hvala Bogu!
odgoovorite sa citatom
  #14  
Staro 20.03.2006, 23:32
Miki
Gost
 
prilozi: n/a
Citat:
citat od terminus
Čitajući sve gore napisano.... Ako je točno da je završio na "crnom" tržištu onda je to velika sramota. U svakom slučaju njemu je mjesto u državi u kojoj je i pronađen.
kod nas i ako je nestao - nestao je neprimetno i verovatno polulegalno . ali @terminus cujem da Sothebis priprema teren i kod vas pre svega otvaranjem filijale u Zagrebu nadaju se pre svega pored Antickih Stvarcica jos i da prikupe Umetnicke Slike poznatih Hrvatskih Umetnika za sebe
odgoovorite sa citatom
  #15  
Staro 21.03.2006, 00:42
bokiii
Gost
 
prilozi: n/a
Citat:
citat od Miki
bokiii , hteo sam reci da je vecina osoba o kojima je bilo reci - bila ili je jos uvek na nekim kljucnim pozicijama u drzavi , pol.partijama ili vaznijim funkcijama . Takve osobe kada nesto rade - rade u ime Vlade , partije ili bilo koje druge organizacije . U pravu je ramstein , javnost uopste nemora i nemoze biti informisana o svim stvarima i detaljima koje se desavaju u drzavi i kada bi to bilo drugacije onda bi Blic ili Vecernje Novosti morale svakoga dana imati po 250 stranica . ne znaci da ako je neka XXXXXXXXXXXXXXXXXXXX XX sa kakve visoke funkcije 90tih godina (u ime drzave nesto prodala) da ova danasnja XXXXXX ili bilo koja XXXXX u buducnosti ima pravo to da trazi nazad , pogotovu ako kupac ili kupci imaju dokaze da je sa njihove strane ili strane drzave ili firme za koju oni rade sve bilo po zakunu koji vlada u drzavi u kojoj oni imaju prijavljen boravak ili staniste firme . Zapadnjacki sistem trgovine je vec duze vreme daleko razvijeniji od Balkanskog , primer Sothebis godisnje okrene maltene toliko novca koliko sve ex-Yu drzave zajedno i veruj mi .... ono sto stigne do njih to dobija samo onaj ko ponudi vise para .

pa ako je u ime drzave prodato onda vjerovatno ne mogu al ja sam mislio da neko sam tajno proda bez ikakve dozvole onda bi se vjerovatno moglo traziti nazad...
odgoovorite sa citatom
  #16  
Staro 21.03.2006, 00:44
bokiii
Gost
 
prilozi: n/a
Citat:
citat od Miki
kod nas i ako je nestao - nestao je neprimetno i verovatno polulegalno . ali @terminus cujem da Sothebis priprema teren i kod vas pre svega otvaranjem filijale u Zagrebu nadaju se pre svega pored Antickih Stvarcica jos i da prikupe Umetnicke Slike poznatih Hrvatskih Umetnika za sebe

i kod vas?jel kod nas vec postoji
inace ne bojim se za njih puno oni za razliku od nas malo vise drze do sebe a i nemaju toliko korumpiranih ljudi ko mi...
odgoovorite sa citatom
  #17  
Staro 21.03.2006, 01:21
terminus
Gost
 
prilozi: n/a
Dajte pokažite malo domoljublja, nedajte svoju kultunu baštinu strancima. To vam je sveta dužnost i obveza, kako nama Hrvatima, tako i vama Srbima.
odgoovorite sa citatom
  #18  
Staro 21.03.2006, 13:36
Miki
Gost
 
prilozi: n/a
pogresno sam se izrazio ,,( i ) kod vas ,, ono ,,i,, mozes da izbacis tako da ostane samo ,,kod vas,, . Korupcije ima svugde ali kod njih nije toliko zastupljena kao kod nas . Nebih sada o tome ali postoji nekoliko nacina da cak i onda kada prodaja nije legalna - kupac moze da se pobrine i sebe osigura tako da kupovina bube legalna i po zakonu . Ma onaj ko placa nekoliko stotina hiljada ili miliona $$ on nije toliko zelen i zna sta treba da uradi . @terminus mislim da nebi svakakav anticki predmet trebalo racunati u ,,Nacionalno blago,, i veoma je vazno za svaku Drzavu da se tu napravi razgranicenje , sta je od toga Jedinstveno a cega ima na Hiljade i Tone primeraka . Taj pojas je zasigurno Jedinstven i bila bi steta da je dobio ,,noge,,
odgoovorite sa citatom
  #19  
Staro 21.03.2006, 15:06
bokiii
Gost
 
prilozi: n/a
slazem se zato su englezi sigurno i napravili naj tresure act da otkupe sto god je vrednije
odgoovorite sa citatom
  #20  
Staro 21.03.2006, 18:33
terminus
Gost
 
prilozi: n/a
Unutar rečenice spomenuo sam "...nedajte svoju kulturnu baštinu strancima." Točno se zna što je to "nečija, tj. nacionalna baština" i svakako se ona ne odnosi na obične i česte i sveprisutne rimske novčiće. Međutim, i pojedini numizmatički nalazi također mogu biti od osobitog interesa za povijest i kulturu određenog naroda, osobito oni koji su rijetki, kao primjerice zajednička kovanica despota Đurađa Brankovića i Janka Hunjadija.
odgoovorite sa citatom
Odgovor

Teme - opcije

Forumske odredbe
Vama nije dozvoljeno, postavljanje novih tema.
Vama nije dozvoljeno odgovarati na priloge
Vama nije dozvoljeno uploadovati dokumenta
Vama nije dozvoljeno obrađivati vaše priloge

BB-kod je uključen.
Smileys su uključen.
[IMG] Kod je uključen.
HTML-kod je isključen.


Slične teme
TEMA Autor Forum odgovora zadnji prilog
Imperatov pojas........ rammstein Zanimljivosti 13 07.01.2007 05:17


brojač posjetilaca

Powered by vBulletin® Verzija 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Powered by vBCMS® 2.7.1 ©2002 - 2024 vbdesigns.de
Vlasnik foruma nije zadužen za zaštitu ovdje unesenih tekstova, slika ili dokumenata.Za sve unesene tekstove, slike i dokumenta odgovaraju sami autori priloga!!! Ako slučajno dođe do kršenja tuđih autorskih i drugih prava, odgovoran je sam autor unesenog priloga, tako da se sam vlasnik foruma oslobađa bilo kakve odgovornosti!!!