Vumi's Antika  

Nazad   Vumi's Antika > Pitanja koja se tiču korišćenja foruma!!! > Kako?
Portal Galerija Pričaonica Detektor šop Pomoć korisnička lista Kalendar

Kako? Ne snalazite se sa forumom...pitajte...

Odgovor
 
Teme - opcije
  #1  
Staro 05.02.2008, 21:51
Korisnička slika od acervonec
acervonec acervonec je offline
Mladi arheolog
 
Registriran : 28.10.2007
Starost: 55
prilozi: 798
Zahvaljivao se: 15
Dobio je 120 zahvalnice(a/u) za 82 priloga
predlozi za forum 2

Vumi je tako brz, da nisam uspio staviti svoje predloge (ili bolje: komentare), pre no što je zatvorio prošli topik. Zato pokušavam još jednom.

Najprije: možda je stvarno bolje brisati nekorektan prilog nego zatvarati celu temu – pogotovo, ako je ta ozbiljna. Kod komentara bi dobro došlo malo samokontrole – zezanje mi ne smeta (ako ne vređa, naravno), ali je bolje, da je to šlag na nekom komentaru. I kritike i pohvale su komentari, zato nemam ništa protiv njih.

I meni fale neke teme u praistorijski sekciji. Ja bih pored oruđa i oružja imao i (odvojene) nakit, keramiku, kamen. A u antici bi po obimu zaslužile svoje teme fibule, možda i prstenje, posude... Ali, kako kaže Pretorijanac, ako je to prekomplikovano, onda ne vredi raditi unazad.

Treći predlog je u vezi sa galerijom. Žao mi je, da nije zaživjela, pošto je Vumi uložio puno vremena i energije u nju. Ali moram reći, da nisam ni očekivao previše osobnih albuma. A možda bi se moglo od nje uraditi nešto nalik na ovu izvrstnu englesku bazu:

http://www.ukdfd.co.uk/

To bi sredilo probleme u vezi sa traženjem sličnih predmeta po forumu, lako bi se moglo prebacivati predmete, otvarati nove teme i slično. Da ne kažem, da bi sa takvom virtualnom kolekcijom za tren oka prevazišli internetne sajtove svih muzeja na našim prostorima. A to znači, da bi postali ozbiljan faktor i u stručnom pogledu.

Pozdrav!
odgoovorite sa citatom
  #2  
Staro 05.02.2008, 23:03
Korisnička slika od Vumi
Vumi Vumi je offline
ADMINISTRATOR
 
Registriran : 26.04.2004
mjesto: Ilirikum
Starost: 55
prilozi: 7.896
Zahvaljivao se: 157
Dobio je 1.063 zahvalnice(a/u) za 409 priloga
Nije problem, jedino sto je ta stranica radjena na drugaciji nacin od ove. Galeriju bi mozda mogli pretvoriti u tako nesto, ali bi za svaku ubacenu fotografiju, trebalo i odredjeno objasnjenje o cemu se radi. Najmanji je problem da se u galeriji otvore kategorije (albumi) gdje ce se postavljati posebno fibule posebno ovo i posebno ono. To bi dovelo do duplih priloga i do odumiranja samoga foruma. Ako ste za tako nesto, moze se napraviti sve, ali uslovi bi bili da su fotografije dobroga kvaliteta, iste velicine (rezolucije), da uz svaku fotografiju postoji objasnjenje o datom predmetu (nebitno o kome se radi, znaci ako je rijec o novcicu onda objasnjenje koji, koja legenda itd, ako se radi o fibuli isto tako ali bez legende itd itd. Jos uvijek, na zalost, ne znam kompletne funkcije galerije i nacina prikazivanja fotografija u njoj, ali se bojim da se fotografije nece moci prikazivati kao na doticnoj stranici vec se ici pojedinacno. Prebacivanje fotografija iz foruma mogao bih ja preuzeti na sebe a vi bi ste se trebali potruditi za ostalo. Ako bi ovo bilo prihvaceno, svaka fotografija bi prvo isla na provjeru i ako bi ispunila sve kriterije, bila bi postavita u galeriju.
Volio bih sada cuti ostale komentare
__________________
Nikada nećeš izgubiti pravi put
budeš li radio prema osjećanju i savjesti...
*Gete*
odgoovorite sa citatom
  #3  
Staro 06.02.2008, 18:08
Miki
Gost
 
prilozi: n/a
galeriju pretvoriti u bazu podataka je dobra ideja , mozda bi moguce bilo osim novih dolazecih komada antike i njihovih objasnjenja s'vremenom polako prebacivati i one starije a korektne u ''bazu'' ili cisto da ostane forum ovakav kakav jeste sa svojim prilozima a da se u bazu prebacuju samo OK fotke sa u bilo kojem prilogu datom objasnjenju u vezi te iste .. znaci ono - filtriranje priloga i fotki za bazu podataka .
odgoovorite sa citatom
  #4  
Staro 06.02.2008, 22:16
Korisnička slika od Vumi
Vumi Vumi je offline
ADMINISTRATOR
 
Registriran : 26.04.2004
mjesto: Ilirikum
Starost: 55
prilozi: 7.896
Zahvaljivao se: 157
Dobio je 1.063 zahvalnice(a/u) za 409 priloga
Moze i na taj nacin....samo ne vidim da se neko javio za rijec
__________________
Nikada nećeš izgubiti pravi put
budeš li radio prema osjećanju i savjesti...
*Gete*
odgoovorite sa citatom
  #5  
Staro 07.02.2008, 18:20
Miki
Gost
 
prilozi: n/a
pa nema tu sta .. ok fotke ili priloge vec i sada osim naravno tebe i moderatori mogu da prebacuju znaci ono preimenujes ''galeriju'' u ''anticku bazu podataka'' da bi slike sve u istoj velicini bile postoje programi poput irfanvive , odredimo standardnu velicinu ubacimo istu i samo standarizovanu fotku u jednoj temi u ''bazi'' ili bi sve pojedinacno bilo extra za sebe stvar dogovora ili tvoje odluke , svejedno .. najkorektnije objasnjenje iz vec postojece teme copy end paste ispod fotke i to je eto od mene najjednostavnija opcija , mislim ono - moze i komplikovano .. nije problem
uostalom .. sacekajmo daljnje komentare i misljenja ostalih
odgoovorite sa citatom
  #6  
Staro 07.02.2008, 18:43
Korisnička slika od Vumi
Vumi Vumi je offline
ADMINISTRATOR
 
Registriran : 26.04.2004
mjesto: Ilirikum
Starost: 55
prilozi: 7.896
Zahvaljivao se: 157
Dobio je 1.063 zahvalnice(a/u) za 409 priloga
Pitanje je da li bi svako dozvolio da se njegove fotke nalaze u galeriji? Nije problem sve to odraditi, ne vjerujem da ce materijala biti previse da to nebih mogao uraditi i ja sam...ali svaka pomoc je dobrodosla - naravno .
Nego, da cujemo prijedloge za kategorije. Da li da budu iste kao i u forumu...znaci "Praistorija", koja bi se mogla podijeliti u vise podkategorija, "antika" sa takodje vise podkategorija. Da li otvarati jos neku kategoriju npr srednji vijek ili je dovoljno samo ove dvije?
__________________
Nikada nećeš izgubiti pravi put
budeš li radio prema osjećanju i savjesti...
*Gete*
odgoovorite sa citatom
  #7  
Staro 07.02.2008, 19:08
Korisnička slika od Pretorijanac
Pretorijanac Pretorijanac je offline
SUPERMODERATOR
 
Registriran : 05.10.2006
mjesto: Beograd
Starost: 47
prilozi: 1.983
Zahvaljivao se: 652
Dobio je 618 zahvalnice(a/u) za 189 priloga
Možda bi za galeriju mogao da upotrebiš drugi pristup.
Hronološki ali kroz odredjeni predmet.
Npr. fibula pa komadi iz bronzanog doba, latenski, grčki , rimski, vizantiski slovenski, srednjevekovni.
Možda još preciznije da ignorišeš kulturu a poštuješ relativnu starost.
Eto, tek predlog.

Mislim da nemaš prepreku što se tiče galerije i postavljanja sličica.
Ako je neko postavio sličicu na Vumidet.net, dao je zeleno svetlo da se koristi na sajtu.
__________________
odgoovorite sa citatom
  #8  
Staro 07.02.2008, 19:33
Korisnička slika od Vumi
Vumi Vumi je offline
ADMINISTRATOR
 
Registriran : 26.04.2004
mjesto: Ilirikum
Starost: 55
prilozi: 7.896
Zahvaljivao se: 157
Dobio je 1.063 zahvalnice(a/u) za 409 priloga
Ja vec napravio podjelu u galeriji pa vidite. Napravio sam samo za praistoriju i antiku, srednji i neki drugi vijek se moze lako dodati. Podijelio sam kao i u forumu, cisto da se ne mijesaju, recimo, fibule iz svih vremena itd.
__________________
Nikada nećeš izgubiti pravi put
budeš li radio prema osjećanju i savjesti...
*Gete*
odgoovorite sa citatom
  #9  
Staro 07.02.2008, 19:39
kratki
Gost
 
prilozi: n/a
Gledajuci ovaj link kojeg je postavio Acervonec zapazio sam gemu kao privezak, nesto slicno imam samo sto je malo zgnjeceno. Vumi pogledaj znaces zasto trazim privezak od tebe!
odgoovorite sa citatom
  #10  
Staro 07.02.2008, 20:19
Korisnička slika od Vumi
Vumi Vumi je offline
ADMINISTRATOR
 
Registriran : 26.04.2004
mjesto: Ilirikum
Starost: 55
prilozi: 7.896
Zahvaljivao se: 157
Dobio je 1.063 zahvalnice(a/u) za 409 priloga
Slicnost je velika, samo sto i na tome privjesku ne vidim ispupcenje koje bi govorilo da je gema bila nalijepljena na drugi dio. I ovdje je ravno kao i kod mene, ne vidim razlog zasto bi se gema lijepila ekstra na jos jednu gemu ili od cega je vec napravljen ovaj privjesak kod mene?
__________________
Nikada nećeš izgubiti pravi put
budeš li radio prema osjećanju i savjesti...
*Gete*
odgoovorite sa citatom
Odgovor


Forumske odredbe
Vama nije dozvoljeno, postavljanje novih tema.
Vama nije dozvoljeno odgovarati na priloge
Vama nije dozvoljeno uploadovati dokumenta
Vama nije dozvoljeno obrađivati vaše priloge

BB-kod je uključen.
Smileys su uključen.
[IMG] Kod je uključen.
HTML-kod je isključen.


Slične teme
TEMA Autor Forum odgovora zadnji prilog
Da li ste za to da se u forum implementira chat? Vumi Pitanja koja se tiču korišćenja foruma!!! 22 13.04.2005 16:33
Da li ima svrhe da ovaj forum jos radi ? Vumi Zanimljivosti 28 21.02.2005 14:57


brojač posjetilaca

Powered by vBulletin® Verzija 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Powered by vBCMS® 2.7.1 ©2002 - 2024 vbdesigns.de
Vlasnik foruma nije zadužen za zaštitu ovdje unesenih tekstova, slika ili dokumenata.Za sve unesene tekstove, slike i dokumenta odgovaraju sami autori priloga!!! Ako slučajno dođe do kršenja tuđih autorskih i drugih prava, odgovoran je sam autor unesenog priloga, tako da se sam vlasnik foruma oslobađa bilo kakve odgovornosti!!!