Vumi's Antika  

Nazad   Vumi's Antika > O S T A L O > Zanimljivosti
Portal Galerija Pričaonica Detektor šop Pomoć korisnička lista Kalendar Označite sve forume kao pročitane

Zanimljivosti Sve što nalazite zanimljivo...

Odgovor
 
Teme - opcije
  #1  
Staro 07.12.2011, 15:34
Sinestetko
Gost
 
prilozi: n/a
Boce za ronjenje

Ispričavam se ako sam postavio pitanje na krivom mjestu , naime radi se o tome da sam nekoliko puta vidio male ronilačke boce , najčešće prikačene na usta ronioca , pretpostavljam da sadržavaju jako malo kisika , ali bi bile zanimljiv dodatak kod ronjenja , no problem je u tome što nemogu naći podatke o njima na internetu , pa ako netko zna nešto više o tome bio bi zahvalan.
odgoovorite sa citatom
  #2  
Staro 07.12.2011, 17:19
crni
Gost
 
prilozi: n/a
http://www.sportbeograd.com/k/ronjenje-beograd/
Evo ti par adresa pa se informisi iz prve ruke
odgoovorite sa citatom
  #3  
Staro 07.12.2011, 17:55
Ballaios
Gost
 
prilozi: n/a
Ne savjetujem ti da pokušavaš na taj način roniti. Ronjenje je jedan predivan sport, ali isto tako i veoma opasan. Mnogo toga je potrebno prvo naučiti i posjedovati od opreme, da bih se mogao otisnuti u plavetnilo dubina. Naročito je opasno roniti sam i na svoju ruku. Ovo ti govorim u najboljim namjerama, jer ja imam položen kurs za ronioca i znam šta je to. Ako želiš obavezno treba da završiš kurs (nije bez razloga) i da nabaviš adekvatnu opremu (prave boce, odijelo, peraje, maski, disalicu, signalnu plutaču da ti ne bi čamci prešli preko glave, ronilački sat i tablice za dekompresiju da ne bi dobio emboliju). Obavezno ako roniš na većim dubinama, moraš imati partnera, koji ti može spasiti život, ako nešto krene po zlu (a lako može da krene). Tek kada zadovoljiš sve ove uslove možes sigurno da roniš i istražuješ dubine.
odgoovorite sa citatom
  #4  
Staro 07.12.2011, 18:01
Korisnička slika od avgvst
avgvst avgvst je offline
Mladi arheolog
 
Registriran : 17.08.2009
prilozi: 2.465
Zahvaljivao se: 546
Dobio je 216 zahvalnice(a/u) za 152 priloga
Ballaios, sve je kristalno jasno i slažem se sa tobom u potpunosti.
Samo interesuje me šta su tablice za dekompresiju, znam šta je dekompresija a znam kako i zašto nastaje embolija pri izronjavanju iz velikih dubina, ali ne znam šta su te tablice?
Znam da postoji komora za dekompresiju...
__________________
"Ako želite da postanete dobri arheolozi, morate da izađete iz biblioteka"! Dr Indiana JONES
odgoovorite sa citatom
  #5  
Staro 07.12.2011, 18:40
Ballaios
Gost
 
prilozi: n/a
Tablice za dekompresiju su matematički izračuni, kako i na koji način se mora izranjati. Nakon određenog boravka pod vodom, pogleda se na satu kliko je to bilo vremena, a zatim se pogleda na dubinomjeru, na kojoj smo boravili dubini. Zatim se uzmu tablice (koje su najčešće privezane za boce, a koje su izrađene od plastike- brojevi su izgravirani u plastici) I na osnovu ove dvije vrijednosti - dubine i vremenskog boravka, u tablicama se pronađe kako se mora izroniti, tj. da ne bi došlo do embolije potrebno je postepeno izranjati tj. na svakih nekoliko metara potrebno se jedno vrijeme zaustaviti, pa opet iznova...
Ima na wikipediji tekst o tome http://sr.wikipedia.org/wiki/Dekompresiona_bolest
odgoovorite sa citatom
  #6  
Staro 07.12.2011, 18:47
Korisnička slika od Banatski šetač
Banatski šetač Banatski šetač je offline
Mladi arheolog
 
Registriran : 05.12.2011
mjesto: Menjam se da me ne promene!
Starost: 50
prilozi: 667
Zahvaljivao se: 106
Dobio je 165 zahvalnice(a/u) za 67 priloga
vazno još neke korisne informacije za potencijalne ronioce

Jedan moj kolega koji je inače i ronilac i padobranac kaže da je padobranstvo ništa u odnosu na ronjenje što se tiče opasnosti, jer kaže tamo samo povučeš kanap i čekaš da se padobran otvori ( ili ne otvori), a kod ronjenja ima ihahaj i nauke, i znanja, i umeća, i tehnike i zdravlja... Uostalom, ja sam nekako sve na jednom mestu o početnim teorijskim stvarima saznao na ovom sajtu http://www.rkdunavac.com/ .
Pa, sa srećom!
odgoovorite sa citatom
  #7  
Staro 07.12.2011, 19:17
Desert Walker
Gost
 
prilozi: n/a
ja ronim na dah...samo maska,dihalica i peraja ali to je samo zbog ribolova na harpun ili zbog zabave. ali ronjenje sa bocom je nesto sasvim drugo. jedna greska covjek izgubi svijest i kraj price. to nije obicno gubljenje svijesti...smrtonosn i mjehurici su u pitanju.
sto kolega kaze,ako nema nikoga da ti pomogne u tom momentu nema spasa.
svaki zaron je 50 % da neces izroniti tako da ronjenje spada u jedan od najopasnijih sportova,hobija,zani manja ,kako hoces.
zabluda je da je ronjenje u rijekama manje opasno...opasno je i te kako.
odgoovorite sa citatom
  #8  
Staro 07.12.2011, 19:37
Sinestetko
Gost
 
prilozi: n/a
Hvala svima na odgovorima i savjetima, osobno ronim na dah svako ljeto, imam odijelo i svu drugu potrebnu opremu , i knjigu o tečaju za ronioca i manjak inicijative iako ću ovo proljeće zasigurno ići položiti taj ispit , otac mi ima već godinama taj certifikat za ronioca tako da od njega dosta znam o opasnostima vezanima uz ovaj sport.

Što se tiče mog prvog pitanja vezanim uz te minijaturne boce , ima li netko na kraju kakvu informaciju o tome ?
odgoovorite sa citatom
  #9  
Staro 07.12.2011, 20:32
Deki
Gost
 
prilozi: n/a
Ballaios prijatelju ovde nas kolega pita za usnu malu bocu, a ti mu isprica kako treba izroniti ili uroniti na dubinama. Mala usna boca ( Flasa ) se koristi do svega nekolko metara to je takozvana nedaj Boze boca ( Notflasche ) ona moze da bude od 0.5 do 4 litara. Nemoj da zaboravis da ta boca od 0.5l sluzi za samo 4-5 minuta ronjenja haha ma kakvo ronjenje to se zove umociti glavu u vodu. Mi koji se bavimo ronjenjem kao hobi imao tu flasu na pojasu od 3 Litara i koja se moze direkno prikljuciti na disaljku. Za tu vrstu ronjenja ( na malim dubinam u jezero ili more do 5 m) mozes koristiti bilo koju Flasu i na nju disaljku prikljuciti malo olava da padnes dole i eto ti cela tehnika. Ali sad imas prsluke da nadjes za smesni novac na prsluk stavis manju flasu, tegove i disaljku, kupis malo prostiju masku i peraja i ko riba plivas. Gledaj da flasa bude uvek puna i neprelazi 5 metara jer na toj dubini mozes da izronis i da se nerazbolis. Pozdrav
prikačene grafike
Tip dokumenta: jpg 1.jpg (15,0 KB, 8x prikazano)
Tip dokumenta: jpg 2.jpg (18,8 KB, 10x prikazano)
Tip dokumenta: jpg 3.jpg (19,3 KB, 9x prikazano)
Tip dokumenta: jpg 4.jpg (41,2 KB, 10x prikazano)
odgoovorite sa citatom
  #10  
Staro 07.12.2011, 22:29
Sinestetko
Gost
 
prilozi: n/a
E baš to me zanimalo , hvala , te male boce za par minuta, dakle pošto se pune čistim kisikom ima li kakve jednostavnije i pristupačnije metode punjenja od ronilačkih klubova?
odgoovorite sa citatom
Odgovor

Teme - opcije

Forumske odredbe
Vama nije dozvoljeno, postavljanje novih tema.
Vama nije dozvoljeno odgovarati na priloge
Vama nije dozvoljeno uploadovati dokumenta
Vama nije dozvoljeno obrađivati vaše priloge

BB-kod je uključen.
Smileys su uključen.
[IMG] Kod je uključen.
HTML-kod je isključen.



brojač posjetilaca

Powered by vBulletin® Verzija 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Powered by vBCMS® 2.7.1 ©2002 - 2024 vbdesigns.de
Vlasnik foruma nije zadužen za zaštitu ovdje unesenih tekstova, slika ili dokumenata.Za sve unesene tekstove, slike i dokumenta odgovaraju sami autori priloga!!! Ako slučajno dođe do kršenja tuđih autorskih i drugih prava, odgovoran je sam autor unesenog priloga, tako da se sam vlasnik foruma oslobađa bilo kakve odgovornosti!!!